Därför följs en positiv nyhet om viruset av en negativ redan samma dag

2021 07 24

Hur kan jättepositiva nyheter om pandemin i Sverige följas av riktigt oroväckande nyheter bara en stund senare? Här är det enkla svaret.

Många ställer sig frågan hur det kan komma så olika bilder av viruset och smittspridningen på en och samma gång och undrar om det inte är motstridiga uppgifter. En del tror till och med att en del av nyheterna därför är automatiskt felaktiga. Men tvärtom är det så att goda nyheter och dåliga nyheter om samma fråga kan gälla samtidigt.

Här är några exempel som ger ett tydligt svar på frågan. Följande fakta kan givetvis gälla samtidigt:

Exempel 1:

1, Sverige kan under en tidsperiod av 2 veckor ha mycket låga dödstal. Toppen!

2, Sverige kan ha en smittspridning som är på väg kraftigt uppåt. Usch!

✅ Dessa båda saker kan gälla på en och samma gång. 

Exempel 2:

1, Sverige kan ha rekordfå personer som vårdas på intensiven på grund av viruset. Härligt!

2, De som inte vaccinerat sig utgör en stor fara och riskerar att öka risken för att nya farliga mutationer börjar spridas. Otäckt!

✅ Dessa båda saker kan gälla på en och samma gång.

På samma sätt finns det många exempel från politikens värld där en bra och en dålig sak kan gälla samtidigt:

Exempel 3:

1, Ett parti kan ligga på låga 4,5 %.  Nära spärren!

2, Samma parti kan ha ökat rejält i senaste mätningen från 2,5 till 4,5 %.

✅ Dessa båda saker kan gälla på en och samma gång.

ANALYS

Bra saker och dåliga saker om samma ämne kan gälla samtidigt utan att vara det minsta motsägelsefulla. Bara för att personer i kommentarer i sociala medier drar förhastade slutsatser om att det ”svänger rejält” och att ”experterna har fel” så behöver inte kommentarerna stämma.

Det är förstås toppen att dödstalen i Sverige just nu är väldigt låga i ett EU-perspektiv. Det ger anledning till stor glädje. Samtidigt är smittan på väg upp i Sverige och det är förstår inte alls bra.

Tänk gärna på detta nästa gång ni ser att media rapporterar en bra sak ena dagen och en dålig sak bara en liten stund senare. Det är inte media som har fel – det är bara vi som behöver tänka på att flera saker kan gälla på en och samma gång.

[yop_poll id="405"]

17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 17

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen