Hundattack – en person till sjukhus

2023 08 21

En lös hund har gått till attack mot en kvinna i 45-årsåldern.

Attacken skedde på Dalhemsvägen i nordöstra Helsingborg, meddelar polisen på måndagsmorgonen.

Kvinnan var själv ute och rastade sin egen hund när händelsen ägde rum.

Hon möttes då av en kvinna på elsparkcykel som hade sällskap av en stor och lösspringande hund, ska hon ha uppgett enligt polisens händelserapport.

– Den större hunden ger sig på målsäganden, framhåller Patric Fors vid polisen.

– Som blir riven på armarna och benen av hunden.

Lämnade platsen

Anfallet ska ha varit av sådan kraft att målsägande faller omkull.

Den andra kvinnan, med den lösspringande hunden, valde enligt polisens rapport därefter att ta sig därifrån.

– Kvinnan faller till marken och den större hunden tillsammans med kvinnan på el-sparken lämnar platsen, framhäver Patric Fors vidare.

Polis och ambulans larmades

Både polis och ambulans larmades till platsen där attacken ägde rum.

Kvinnan togs till sjukhus för ytterligare kontroller och någon uppdatering om skadeläget finns inte i skrivande stund.

Det finns inga uppgifter om att kvinnans hund också blev föremål för attacken.

Två anmälningar

Polisen arbetar nu med två brottsrubriceringar.

- Vållande till kroppsskada

- Brott mot lagen om tillsyn över hundar och katter

Eftersom att kvinnan med den lösa hunden lämnade platsen omedelbart och inte har kunnat identifieras vet polisen inte vem som ligger bakom.

– Det finns i nuläget ingen misstänkt, bekräftar myndigheten.

Beslutar om hundförbud

Om en hundägare anses bryta mot lagen om tillsyn för sitt djur ska länsstyrelsen kontaktas, enligt polisen.

– Länsstyrelsen kan besluta om att hunden ska vara försedd med fast koppel eller munkorg, framhåller myndigheten på sin webbplats.

– Det är även länsstyrelsen som beslutar att en person inte får ha hand om en hund, hundförbud.

Straffskalan för vållande till kroppsskada är i normalfallet böter eller upp till sex månaders fängelse.

Anses brottet grovt kan det ge fängelse i upp till fyra år.

Arkivfoto: Polisen Huddinge

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in

2025 09 13

Lördagen ser ut att bli en regnig dag.

SMHI meddelar att lördagen kommer att bli en regnig dag.

I synnerhet i de norra och västra delarna av landet kommer det att regna.

Även åska kan förekomma, meddelar vädermyndigheten på lördagsmorgonen.

Regn och åska

I dag lördag väntas skurar i de västra och norra delarna av landet. 

Störst mängder ser ut att falla i Bohuslän och Halland. Åska kan även förekomma.

– I allmänt växlande molnighet, tidvis med tätare molnighet i främst västra Svealand och Norrlands kust- och inland, förklarar SMHI.

– Framåt kvällen drar ett mer sammanhängande band med regn och skurar även in över södra Götaland.

Det är oklart exakt hur mycket regn det blir.

Även i morgon

Även på söndagen väntas det regna.

Under natten mot söndag fortsätter regnbandet i Götaland norrut och splittras upp.

– Under dagen åter regn i västra Götaland, mest intensivt i Bohuslän, fortsätter vädermyndigheten.

– På eftermiddagen närmar sig ett lågtryck Östersjön från söder, vilket kan ge rikligt med regn och kraftiga skurar på Gotland och till kvällen även i Södermanland och Uppland. I övrigt generellt mycket moln.

Läs mer: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass – hela listan

Nästa vecka

Lågtrycket fortsätter sin bana norrut och främst längs södra och norra

Norrlands kustland kan rikliga mängder förekomma i samband med det i början av nästa vecka.

Ytterligare ett lågtryck på Nordsjön drar in regn över Götaland från väster.

Vinden vrider åt sydväst och tilltar till friska till hårda vindbyar.

Senare i veckan

Lågtrycket från väster förs in över landet med regn och skurar. Nästa fredag drar kallare luft in över norra Norrland. 

Ytterligare ett omfattande och djupt lågtryck närmar sig från nordväst.

– Framåt helgen kan rikliga regnmängder väntas i delar av södra Sverige, uppger SMHI.

Läs mer: EU:s vändning – ny chans för bensin- och dieselbilar

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen


“Kontakta oss direkt då” – Swedbank uppmanar kunder

2025 09 13

Bedrägerierna i Sverige är ett fortsatt mycket stort problem.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Stora summor går förlorade till olika typer av avancerade bedrägerier där bedragarna ofta utger sig komma från kända företag eller myndigheter.

Swedbank arbetar för att försöka förhindra dessa bedrägerier – men då finns det en del viktiga saker som kunder behöver veta om.

Höga nivåer

Bedrägerier via betaltjänster minskade något det andra halvåret 2024 men ligger fortsatt kvar på höga nivåer. 

Samtidigt ökade bedrägerier där bedragare manipulerar konsumenten till att utföra en transaktion.

– Det är fortsatt väldigt stora belopp som bedragarna lyckas lura konsumenter på. Dessutom är det oroande att manipulationerna ökar, säger Mithra Sundberg, avdelningschef för Betaltillsyn på FI.

Swedbank uppmanar

Bedrägerier via sms och mejl, på nätet, telefon och sociala medier är tyvärr vanliga, understryker Swedbank.

– Var försiktig då bedragare ibland använder dataprogram som får det att se ut som att de ringer från banken, välkända företag eller myndigheter, så kallad spoofing, framhåller storbanken.

– Och tänk på att bedragare ofta vill få saker att verka brådskande, så att du blir stressad.

Läs mer: Bransch gör comeback – kan bli jobb i mängder

Viktigt tips

Det totala beloppet från bedrägerier där personer manipuleras till en transaktion uppgick till 554 miljoner kronor för andra halvåret 2024, en ökning från 511 miljoner kronor under första halvan av året.

– Kontakta oss direkt om du misstänker att du är utsatt för bedrägeri. Glöm inte att även göra en polisanmälan, uppmanar Swedbank.

“Dela inte”

Ett av de främsta tipsen som Swedbank har till sina kunder är att vara varsam med Bank-ID.

Det handlar om att aldrig använda e-legitimation, som BankID, eller säkerhetsdosa på uppmaning av någon som oväntat kontaktar dig.

– Och låt ingen annan använda dem. Tänk även på att dina lösenord och koder är just dina. Dela dem inte med någon och förvara dem noggrant.

Läs mer: Svenskt börsbolag går i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen