18dec25

Tufft besked för folk som dricker kaffe

2023 08 16

Hårda tider väntar för den som konsumerar kaffe på daglig basis.

Nästan 90 procent av svenska folket över 18 år dricker kaffe, enligt en undersökning från OKQ8.

Just kaffe är också en av de varor som ökat mest i pris i Sverige under inflationen – under förra året rapporterade Statistiska centralbyrån bland annat om 30-procentiga ökningar på kaffepriset.

Prisstegringen har dock den senaste tiden stannat av och till och med gått ned igen.

Men nu sker en utveckling som lär leda till en ny kraftig prisökning på flera kaffesorter.

Världsexportör har problem

Bakgrunden är att världens fjärde största kaffeexport i världen, Indonesien, har fått stora problem.

Extrem torka förväntas prägla landet kommande månader och hotar att sänka kaffeproduktionen i landet, rapporterar Reuters.

Det sker i efterdyningarna av att kraftigt regn tidigare har förstört kaffeskördarna.

Anledningen stavas väderfenomenet El Niño.

– Det finns prognoser för El Niño-väder som tyder på torka mot slutet av året och början av nästa år i Indonesien, säger Carlos Mera, marknadschef för råvaruföretaget Robobank.

40 procent

Hittills har det globala priset ökat med 40 procent under 2023. I juni nådde man rekordnivåer, enligt Reuters.

– Om det blir torrt kan Indonesiens kaffeproduktion falla ytterligare 2024/25, säger Carlos Mera.

Java påverkas

Enligt amerikanska prognoser är risken större än 95 procent att El Niño kommer att slå mot Indonesien mellan december 2023 och februari 2024.

– Indonesiens väderbyrå (BMKG) sa att väderfenomenet El Niño, som vanligtvis ger långvarigt varmt och torrt väder till det tropiska landet, redan påverkar mer än två tredjedelar av landet, inklusive Java och delar av Sumatra, två viktiga kaffeproducerande områden.

Det framhåller nyhetsbyråns reportrar Dewi Kurniawati och Naveen Thukral.

Robust kaffe

Det är i huvudsak bönor som används till kaffe av robust karaktär som produceras i Indonesien.

Tillsammans med arabica är det den dominerande kaffesorten i de flesta livsmedelsbutiker.

– Om du är ute efter en mildare, mer delikat smak är arabica ditt bästa val. Robusta går mer åt det bittra hållet, menar man på kaffebloggen Kafferosteriet Koppar.

– Koffeinhalten är dessutom högre i robusta jämfört med arabicakaffe, vilket gör den lämplig att använda i espresso. Andra skillnader är att robusta är billigare, och att arabica-bönor är ovala medan robusta-bönor är mer cirkulära.

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Unik attack mot Ryssland – första gången under kriget

2026 02 13

Ukrainska styrkor har genomfört en unik drönarattack.

Oljeraffinaderiet i Ukhta, i den ryska delrepubliken Komi, har attackerats av ukrainska drönare.

Enligt uppgift ska attacken ha orsakat en brand. Filmklipp på sociala medier visar hur ett stort rökmoln stiger mot himlen.

Första gången under kriget

Det rör sig om en unik långdistansattack.

För första gången har Ukraina lyckats attackera en anläggning 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen.

– En källa inom den ukrainska säkerhetstjänsten SSU uppger att operationen markerar ett nytt distansrekord för ukrainska drönare, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ägs av oljejätten

Raffinaderiet i Ukhta ägs av det ryska statliga oljebolaget Lukoil. Vid anläggningen bearbetas omkring 4,2 miljoner ton olja per år. Bland annat framställs diesel, bensin och vakuumgasolja.

En betydande del av bränslet exporteras till Rysslands väpnade styrkor i Ukraina. Därför betraktas anläggningen som ett legitimt militärt mål för Ukrainas väpnade styrkor.

Produktionen fortsätter nedåt

Framgångsrika ukrainska drönarattacker har bidragit till att minska Rysslands oljeraffineringskapacitet.

I januari minskade Rysslands råoljeproduktion för andra månaden i rad. Produktionen uppgick till 9,28 miljoner fat – 46 000 färre jämfört med föregående månad, rapporterar Bloomberg.

LÄS MER: Tungt krav från Zelenskyj – ”Ge mig ett datum” 

Efter onsdagens angrepp

Attacken mot oljeraffinaderiet i Ukhta äger rum endast en dag efter att ukrainska styrkor attackerat ett oljeraffinaderi i södra Volgogradregionen i Ryssland.

Ukrainas generalstab bekräftade uppgifterna under onsdagen.

Raffinaderiet i Volgograd ägs också av Lukoil, som är Rysslands största oljeproducent.

LÄS OCKSÅ:

Kalldusch för Trump – republikaner röstar emot 

Orbán har fått nog: Ni har “förklarat krig” mot Ungern 

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen