Badstränder “invaderade” – “situationen är bedrövlig”

2023 08 14

Sommarens väder har inte direkt lockat till solande och badande.

Flera stränder i Sverige har tömts på människor som en konsekvens av den kyliga och blöta sommaren.

Men när ingen besökt badplatserna har en annan art passat på att invadera landets stränder.

Och de städar inte direkt upp efter sig själva.

Tvärtom skräpas det ned något oerhört och situationen beskrivs av stugägare vid exempelvis sjöar som “helt bedrövlig”, rapporterar TV4 Nyheterna.

Skapar irritation.

Det handlar om fåglar och mer specifikt kanadagäss som har tagit chansen att ockupera stränderna på många håll i Sverige.

Och “invasionen” har lett till att badplatserna blivit fullständigt nedsolkade med fågelspillning.

Fenomenet skapar irritation nu när sommaren gjort någon form av comeback i slutet av säsongen och folk vill hinna med att bada innan hösten anländer på riktigt.

"Äcklig" – vill skjuta dem

Björn Jahren Andersson som bor vid Askimbadet i Göteborg menar att han häromdagen noterade “hundratals” fåglar nere vid badplatsen.

– Och de skräpar ned nåt så fruktansvärt, det är jätteäckligt, säger han till TV4.

Det uppmanas till och med att skjuta kanadagässen för att situationen har urartat som den gjort.

Kan inte ge tillstånd

Men att bedriva skyddsjakt på grund av “sanitära olägenheter” är inte längre lika enkelt som förr, efter en lagändring 2021.

– Vi kan bara ge skyddsjakt när det är fara för människors hälsa. Och även fast det känns ofräscht och inte är så trevligt att bada på en badplats så innebär det inte att det är fara för ens hälsa, säger Länsstyrelsens vilthandläggare Sofia Ring från Västra Götaland till tv-kanalen.

Förklarar skyddsjakt

På Länsstyrelsens hemsida förtydligas vad som motiverar ett godkännande av skyddsjakt.

– Skyddsjakt är jakt som bedrivs för att förhindra skador på till exempel boskap och åkermark, framhåller myndigheten.

– Det innebär i första hand att döda enstaka djur som är särskilt besvärliga.

Tillåts vid följande

Länsstyrelsen kan ge tillstånd för skyddsjakt av följande motiveringar:

- Människors hälsa eller säkerhet

- Flygsäkerhet

- Att förhindra allvarlig skada på egendom (till exempel gröda, boskap, skog, fiske, vatten)

- Att skydda vilda djur eller växter eller för att bevara deras livsmiljöer.

Källa: Länsstyrelsen.

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


JUST NU: Hånet mot Åkesson – ”Bisarra konspirationsteorier”

2025 06 29

Jimmie Åkesson (SD) hånas av S efter ett utspel.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson gick till angrepp mot Socialdemokraterna i ett inlägg på X på lördagen.

Åkesson ifrågasatte den affär där IOGT-NTO köper Socialdemokraternas lotteriverksamhet Kombispel.

– Inför öppen ridå görs en internaffär inom den socialdemokratiska intressesfären på hisnande 57,5 miljoner kr när IOGT-NTO köper den skandalomsusade lotteriverksamheten, skrev Åkesson på X.

– IOGT-NTO har i sin tur fått årliga miljonbidrag av ForumCiv som finansieras via Sida. Dessa nära kopplingar och mångmiljontransaktioner mellan partiverksamhet, ideella föreningar och staten bidrar till att urholka förtroendet för politiken och demokratin, skrev Åkesson.

Men nu får SD-ledaren ett hånfullt svar från S.

”Bisarra konspirationsteorier”

Jimmie Åkesson skrev i inlägget att affären väcker misstankar.

– Endast misstanken att Sveriges största parti tvättar biståndspengar till sin kampanjkassa är helt oacceptabelt, skrev SD-ledaren i inlägget på lördagen.

Anklagelsen är dock felaktig, enligt Expressen. Tidningens granskning visar IOGT-NTO har en nykterhetsrörelse, tillsammans med andra organisationer, som heter Inrif och som får bidrag av ForumCiv. Men Inrif ger inga bidrag till IOGT-NTO, enligt tidningen, och har därför inget med köpet av lotteriverksamheten att göra.

Nu riktar Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin hånfull kritik mot Jimmie Åkesson.

– Jag tror att det vore bra för Sverige om Jimmie Åkesson behärskade sig med sina fria fantasier och bisarra konspirationsteorier, säger Baudin till tidningen.

Ny mätning

På söndagen kom det också ett tråkigt besked för SD-ledaren när det gäller opinionsläget.

En ny undersökning från DN/Ipsos visar att SD:s samarbetsparti M tycks ha större potential att locka nya väljare än vad SD har, rapporterar tidningen.

På frågan vilket parti de på allvar överväger att rösta på, svarar 27 procent M och 22 procent SD. Enligt Ipsos har M fler ideologiska anhängare och ses som ett regeringsbärande parti.

Kampen mellan SD och M om att bli största högerparti kan alltså bli hård för SD inför nästa val.

Det är dock fler som överväger att rösta på SD nu än för ett år sedan, då motsvarande siffra var 19 procent. SD blev dessutom större än M i förra valet, och lär satsa hårt på att bli det även i valet 2026.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Pojke attackerad av haj

2025 06 29

En pojke har blivit attackerad av en haj.

Hajattacker är mycket ovanliga.

Men då och då händer det att hajar attackerar människor och skadar eller i värsta fall dödar dem.

Nu har en tonårspojke blivit attackerad och biten av en haj vid en populär badstrand i Australien.

Attackerades på söndagen

Händelsen inträffade på Cabarita Beach på New South Wales norra kust i Australien på söndagen, rapporterar The Sun.

Tonårspojken blev attackerad och allvarligt biten i armen, enligt tidningen.

Pojken hämtades i helikopter och fördes i ilfart till sjukhus med allvarliga armskador, enligt New South Wales Ambulance.

Hans tillstånd beskrivs som allvarligt men stabilt.

Det är oklart vilken typ av haj som attackerade pojken.

Attacken inträffade bara månader efter att en flicka dödats av en haj i Australien.

Dödsfall tidigare i år

Tidigare i år blev en 17-årig flicka dödad av en haj, vilket MarcusOscarsson.se har rapporterat om.

Den dödliga attacken ägde rum vid Woorim Beach på Bribie Island norr om Brisbane i februari i år.

Den 17-åriga flickan ska enligt uppgifter ha simmat ut drygt 100 meter från stranden när hon plötsligt blev attackerad av en haj.

Ambulans ryckte ut till platsen och gjorde allt för att rädda flickans liv. Men skadorna från attacken var så pass allvarliga att hon avled.

Vittnen chockades av incidenten.

– Många personer simmar här varje morgon och eftermiddag. Det är känt att det finns många hajar i närheten. Men att något kan inträffa så här nära stranden är chockerande, sade en person till BBC.

Så vanligt är oprovocerade attacker

Även i januari i år skedde en hajattack i Australien. Då dödades en surfare av en haj på Australiens södra kust.

Oprovocerade hajattacker är dock relativt ovanliga.

Under hela 2024 skedde 47 oprovocerade hajattacker i världen, varav fyra med dödlig utgång, enligt Florida Museum of Natural History, som årligen sammanställer en så kallad International Shark Attack File. De flesta av attackerna skedde i USA.

Foto: M. Cidrak

Text: Redaktionen