POLISEN: Har du sett den här mannen? Ring 112

2023 08 15

Polisen vädjar till allmänheten under natten till måndagen.

Det gäller en man i 35-årsåldern som har försvunnit och som det är angeläget att hitta så fort som möjligt.

På sin hemsida har polisen gått ut med en efterlysning, och flera medier har rapporterat om den försvunna mannen under morgonen.

Polisen: "Ring 112"

Mannen ska ha försvunnit i Ånge, 11 mil väster om Sundsvall, på lördagen.

Det är också där han sågs senast samma dag.

– Kan uppfattas som förvirrad, beskriver polisen i ett meddelande på sin hemsida.

– Ser du mannen ring 112, tillägger myndigheten.

Flera signalement

Polisen har ingen bild på mannen i fråga, men listar flera signalement som ska hjälpa både myndigheter och allmänheten att hitta personen:

- Man i 35-45-årsåldern

- Rakat huvud

- Skägg på hakan

- Gula byxor eller shorts

- Svart tröja eller linne

- Tofflor

- Eventuellt blå väska

Nödnumret 112 ska användas om man får syn på den försvunna personen. Har man tips på var mannen kan befinna sig uppmanar polisen att använda numret 114 14.

UPPDATERING:

Vid 14-tiden på måndagen uppdaterade polisen sin händelserapport

– Mannen är anträffad vid liv i terrängen. Ambulans är kallad till platsen, framhåller polisen.

– Polisen tackar alla som deltagit i sökinsatsen samt allmänheten för tips och iakttagelser.

Flera fall av försvunna personer

Polisen har under slutet av helgen jobbat högintensivt med att leta efter försvunna personer.

Även i Skåne aktiverades myndigheterna när en fyraårig flicka och en femårig pojke försvann i Malmö på söndagskvällen.

Hund och drönare användes i sökandet och även i det fallet uppmanades allmänheten att ringa 112 om man fick syn på barnen

– Ring 112 och begär att bli kopplad till Polisens ledningscentral i region Syd, uppmanade polisen.

Strax efter 22.30 gick polisen ut och meddelade att barnen hittats välbehållna.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 24

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


24 sep 26

JUST NU: Chocksänkning för Vänsterpartiet

2026 09 24

Vänsterpartiets chans att ingå i nästa regering har minskat dramatiskt.

Det visar odds från flera spelsajter.

Enligt de senaste oddsen har V:s regeringschanser sjunkit kraftigt. Hos speljätten Kalshi har sannolikheten för att V får ministerposter minskat från 26 till 15 procent, rapporterar TV4.

Det misstänkta valfusket i Borlänge, som kopplas till Vänsterpartiet, pekas ut som en bidragande faktor.

– Den här sortens marknader är känsliga för externa händelser. Så det är klart att en händelse som misstankarna i Borlänge slår igenom väldigt tydligt, säger Magnus Adenskog, doktor i statskunskap och affilierad forskare vid Lunds Universitet, till TV4.

Samtidigt betonar Adenskog att oddsutvecklingen även påverkas av externa faktorer, som opinionsundersökningar.

Han jämför med hur oddsen på att Liberalerna skulle klara riksdagsspärren påverkades när partiet ökade i flera mätningar inför valet. 

– Samma sak tror jag gäller Vänsterpartiets regeringschanser. Den marknaden kommer också vara väldigt händelsedriven.

Nytt misstänkt valfusk

Vänsterpartiets regeringschanser riskerar att försämras ytterligare efter nya misstankar om valfusk.

På torsdagskvällen har Stockholms stad polisanmält misstänkt otillbörligt verkande vid val kopplat till Vänsterpartiets kampanj i Järva.

Anmälan har gjorts efter uppgifter som framkommit i en ledartext i Svenska Dagbladet. Där återges vittnesmål från flera röstmottagare i området. 

– Kaos, klanröstning, förkryssade valsedlar som smugglas in i valställen och väljare som får instruktioner via telefon. Vittnesmålen från röstmottagarna i Järva är skakande – och handlar återigen om Vänsterpartiet, skriver SvD:s ledarskribent Peter Wennblad.

Vänsterpartiet slår tillbaka mot anklagelserna.

– Det här är en insinuant ledartext med anonyma källor och som spelar på rasistiska idéer, säger V:s partisekreterare Maria Forsberg till Aftonbladet.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Bekräftar anmälan

Eva Debels, chef för valkansliet i Stockholms stad, bekräftar att en polisanmälan har gjorts med anledning av uppgifterna i ledartexten.

– Vi fick rapporter om att de förekom förkryssade valsedlar och att det också lagts förkryssade valsedlar i valsedelsställen. Det är inte bra för valsystemet att valsedlar sprids på det här sättet, säger hon till P4 Stockholm.

Läs också: Kreml överväger: Flytta från Moskva 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen