Nu kommer nästa vädersmäll

2023 08 12

Efter stormen Hans väntas nu ytterligare oväder.

Hans har ställt till med problem i stora delar av Sverige under den gångna veckan.

I Göteborg har vägar blivit översvämmade och stängts av och i Åre har ovädret lett till kraftiga skador på infrastrukturen.

Men än har inte sommarvädret återvänt, ett nytt regnoväder är nämligen på väg in över Sverige.

– Ett frontsystem berör landet med flera områden med regn och skurar, dels över Götalands fastland och Svealand, dels över mellersta Norrland, framhåller SMHI.

“Risk för åska”

Under helgen och början på nästa vecka väntas ytterligare skurar och åskmoln över landet.

– Under kvällen och natten rör sig lite kraftigare regn med risk för åska upp över södra halvan av landet, framhåller SMHI.

– Exakt vart de största mängderna hamnar varierar från prognos till prognos, senaste budet är i ett stråk från Göteborgsområdet upp runt Vänern, Värmland, Närke, Västmanland och vidare upp runt Siljan.

Vidare norrut

På söndagen fortsätter ovädret norrut och utöver regnet väntas även en hel del dis och dimma.

Även under början på nästa vecka kommer det regna ordentligt på flera håll, men slutet på nästa vecka kan bli mer högtrycksbetonat.

Flera varningar

Från idag lördag och ända fram till tisdagen råder röda varningar för översvämning och höga flöden i Gavleån.

Samtidigt råder orangea varningar för samma sak på många håll, bland annat Årosälven, Himleån, Västerdalälven och Testeboån.

Gula varningar gäller även från lördagen i Jämtlands, Västernorrlands, Dalarnas och Värmlands län.

Ställt till det

Under den senaste veckan har ovädret Hans orsakat stora skador på flera håll i landet.

Även i Norge har stormen varit problematisk, och under lördagen kan människor komma att evakueras på grund av höga vattenflöden, rapporterar norska NTB.

– Vattnet måste ut någonstans. Det är inte lätt att vara beredd på det allra värsta, men kommuner har satt upp beredskapspersonal och förbereder sig för översvämningar och evakuering, säger Oslos landshövding till tidningen.

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


14 april 26

UPPGIFTER: Väljer USA – Sverige förlorar jätteaffär

2026 04 15

Sverige går miste om en stor vapenaffär.

I flera år har Sverige och Saab försökt övertala Peru att köpa 24 Jas Gripen-plan. Bland annat har Sverige flyttat sin ambassad från Bolivia till Perus huvudstad Lima och flera representanter från Wallenbergssfären har besökt landet, rapporterar EFN.

Nu väljer Peru bort de svenska stridsflygplanen. Det sydamerikanska landet kommer i stället att köpa F-16-plan från USA, rapporterar försvarssajten defensa.com.

Beskedet innebär att Saab och Sverige går miste om jätteaffären, som tidigare värderats till 33 miljarder kronor.

”Gripen det bästa”

Saabs presschef Mattias Rådström kommenterar uppgifterna i en skriftlig kommentar till EFN.

Rådström uppger att Saab tagit del av medieuppgifterna, men inte mer än så.

– Det finns ingen officiell information som vi tagit del av om att Peru skulle ha fattat beslut om att välja en annan leverantör av stridsflyg. Vi följer naturligtvis processen vidare och vi är övertygade om att Gripen skulle vara det bästa och mest kostnadseffektiva stridsflygplanet för Peru.  

Tvärvändning

Beskedet är en kalldusch för Saab och Sverige.

I somras rapporterades det att Peru bestämt sig för att köpa Gripenplanen.

LÄS MER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Första leveransen

Enligt uppgifter till defensa.com väntas den första leveransen av F-16-planen ske i mitten av 2029.

De amerikanska stridsflygplanen ska ersätta det peruanska flygvapnets ålderstigna Mirage-plan.

Mirage-planen köptes in från Frankrike 1982. De har tjänstgjort i över 40 år i det peruanska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Stor vändpunkt för Rysslands armé

2026 04 15

För första gången under kriget minskar den ryska arméns rekrytering av soldater kraftigt.

Under årets tre första månader har Ryssland lyckats rekrytera mellan 800 och 1 000 soldater dagligen. En minskning med hela 20 procent jämfört med samma period förra året, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Den ryska rekryteringen fortsätter att minska i takt med att antalet förluster på slagfältet ökar, skriver ISW i sin senaste lägesrapport.

Trots rekordhöga bonusar

Den kraftiga nedgången markerar en vändpunkt i kriget. Trots att Kreml har ökat värvningsbonusarna till nya soldater minskar rekryteringarna.

– Värvningsbonusarna uppnådde rekordhöga 1,47 miljoner rubel i mars 2026, rapporterar ISW med hänvisning till den tyske ekonomen Janis Kluge.

Kluge har också analyserat Kremls utbetalningar till familjer som förlorat anhöriga i kriget.

Enligt analysen, som bygger på uppgifter från ryska finansdepartementet, betalade myndigheterna ut ersättning till 25 000 familjer under första kvartalet 2026.

Under samma period 2025 fick 20 000 familjer motsvarande ersättning.

LÄS MER: USA-attack långt från Iran – flera döda 

Mycket viktigt för Ukrainas chanser  

Att Ryssland inte hinner täcka upp för sina förluster på slagfältet är avgörande för Ukrainas framgångar i kriget.  

Robert Brovdi, befälhavare för Ukrainas obemannade styrkor (USF), bedömer att den ukrainska militären kan pressa tillbaka ockupanterna om utvecklingen fortsätter.

Han har vid flera tillfällen sagt att Ukraina kan besegra Ryssland om landets drönarstyrkor lyckas döda eller såra ryska soldater i snabbare takt än Kreml förmår rekrytera nya.

Den ukrainske försvarsministern Mykhailo Fedorov har framhållit att Ukrainas målsättning är att eliminera 50 000 ryska soldater i månaden.

I nuläget beräknas Ryssland förlora mellan 30 000–35 000 soldater varje månad. I mars uppgick de ryska dödsfallen till 35 000, enligt den ukrainska militärledningen.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen