Överraskande besked om kräftor

2023 08 11

Nu kan nya regler införas angående kräftor.

Till sommaren är det mycket populärt att äta bland annat kräftor och hummer.

Många släpper ner de vattenlevande djuren i kokhett vatten levande, någonting som det nu kan komma att bli ändring på.

Ny forskning visar att kräftdjur känner smärta och upplever kraftigt obehag, vilket nu kan leda till att det blir förändring vad gäller reglerna för avlivning av djuren.

Det rapporterar Svenska Dagbladet.

“Blev överraskade”

Jordbruksverket har begärt ett yttrande från en expertgrupps bedömning av huruvida leddjur känner smärta och lidande.

Sveriges lantbruksuniversitet kommer att komma med information till myndigheten som framöver ska ligga till grund för om leddjur ska ingå i ny lagstiftning.

– Vi blev överraskade av hur mycket forskning det finns som stödjer att tiofotade kräftdjur är kännande varelser som upplever smärta, säger Albin Gräns, docent i biologi, till SvD.

Saknas bestämmelser

Den svenska djurskyddslagen innefattar behandlingen av alla djur som känner smärta och lidande.

– Det betyder att de djur som hålls av människan och som har förmåga att känna smärta och uppleva lidande ska hanteras väl och skonas från onödigt lidande, även vid slakt och avlivning, framhåller Jordbruksverket.

– Det saknas dock detaljerade bestämmelser om hur kräft- och blötdjur ska hanteras vid slakt och avlivning.

Kan komma nya krav

Om det blir så att leddjur framöver kommer att omfattas av djurskyddslagstiftningen så kan det komma nya krav på hur de ska behandlas.

Då gäller nya krav på avlivning.

– När det gäller stora kräftdjur som krabbor och humrar tar det tid innan de dör vid kokning, förklarar Albin Gräns.

Två arter

I Sverige finns två arter av sötvattenkräftor, det rör sig om den inhemska flodkräftan, Astacus astacus, och den inplanterade signalkräftan, Pacifastacus leniusculus.

– Flodkräftan finns i södra Sverige och längs Norrlandskusten ända upp till finska gränsen. Signalkräftan finns främst söder om Dalälven och endast på ett fåtal platser längre norr, förklarar Världsnaturfonden.

Foto: S. Moody

Text: Redaktionen


Arla-produkt rusar i försäljning – “kraftigt ökad efterfrågan“

2025 11 07

Ett livsmedel från Arla säljer som smör.

Arla Falkenberg har slagit produktionsrekord för KESO cottage cheese för andra året i rad.

Det tack vare ökad efterfrågan på proteinrika livsmedel, rapporterar Dagligvarunytt.

Nytt produktionsrekord

Redan i slutet av oktober slog Arla Falkenberg sitt tidigare rekord på 23 000 ton producerad cottage cheese, även kallad Keso.

Under hela 2025 räknar mejeriet med att producera 27 000 ton, vilket motsvarar en ökning med 17 procent jämfört med året innan.

– Det här är resultatet av ett fantastiskt lagarbete där vi jobbat hårt för att förenkla och effektivisera produktionen, säger Christian Svensson, mejerichef på Arla Falkenberg.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären

Proteinrika livsmedel driver trend

Enligt Arla är en kraftigt ökad efterfrågan på cottage cheese den främsta förklaringen bakom rekordproduktionen.

– Trenden drivs framför allt av ett växande intresse för proteinrika och fettsnåla livsmedel kopplat till träning och hälsa. Cottage cheese är dessutom en väldigt mångsidig produkt som passar lika bra i matlagning och bakning som på frukostmackan eller direkt ur burken säger Lisa Engström, varumärkesansvarig för Keso Cottage Cheese.

Proteinrika produkter som cottage cheese har blivit populära bland konsumenter som vill kombinera hälsa med enkelhet i matlagningen, vilket märks både i butikshyllorna och på exportmarknader.

Arlas draglok

Arlas proteinsegment med keso, kvarg och varumärket Arla Protein som lanserades under 2024 har blivit ett draglok för bolaget.

– Bara några månader efter lanseringen blev vi marknadstvåa inom det här segmentet. Vi vill alltid ha en ledande position och sådana här högförädlade produkter är bra för handeln, för kunden, för Arla – och för bonden, uppgav Cecilia Kocken som är vd för Arla i Sverige sedan 2023, till Dagligvarunytt tidigare i år.

Arla Falkenberg är Europas största cottage cheese-mejeri som tillverkar omkring 60 olika varianter av cottage cheese.

Fabriken levererar produkter både till den svenska och internationella marknaden och har 130 anställda.

Mejeriet tar emot cirka 130 miljoner kilo mjölk om året, nästan uteslutande från Arlagårdar i Halland.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: Arla resp B Lark

Text: Redaktionen


7nov2025

Google Maps lanserar ny superfunktion – ”kan allt”

2025 11 07

Google Maps används av de flesta i Sverige.

Nu är en ny funktion på gång i den populära tjänsten.

Det är Googles funktion Gemini, som blir en del av Google Maps.

Den beskrivs som en ”kartläsare som kan allt”, rapporterar Vi Bilägare.

Kan fråga frågor

Framöver kommer man kunna ställa frågor till Google Maps, medan man kör bil, och på så sätt få hjälp med navigeringen.

– Google Maps får en Geminiuppgradering som gör navigeringen smartare och enklare, uppger Google, i ett uttalande.

– Vi introducerar den första körupplevelsen med handsfree-konversation i Google Maps, byggd med Gemini och vår omfattande information om den verkliga världen. Det är som att ha en kunnig vän i passagerarsätet som tryggt kan hjälpa dig att ta dig dit du ska.

Funktionen kommer ut i Google Mapsappen för både Android och iPhone.

Längre fram kommer den också till bilar med Googles operativsystem.

LÄS OCKSÅ: Snart smäller det – Wall Street-ikon förutspår jättekrasch

Flera nya funktioner

Den nya AI-assistenten kommer med flera nya funktioner, som ska göra appen mer användarvänlig.

Dels är den röststyrd, vilket gör att man kan ställa frågor till appen och få svar.

Man kan också koppla ihop funktionen med sin kalender, och genom röstkommando lägga till händelser.

Men också rapportera störningar i trafiken.

– Att hjälpa förare är en viktig del av det som gör Google Maps tillförlitligt, så vi gör det ännu enklare att rapportera trafikstörningar. Säg bara "Jag ser en olycka" eller "Det ser ut som om det är översvämning framför oss" för att rapportera störningar direkt, uppger Google.

Bättre instruktioner

Google Maps kommer också framöver kunna ge bättre instruktioner för väganvisningar, genom att ange landmärken.

– Nu med Gemini visar vi, förutom trafikljus och stoppskyltar, även landmärken som bensinstationer, restauranger och kända byggnader som är lätta att upptäcka längs din rutt. Du kommer att höra tydliga anvisningar som "sväng höger efter Thai Siam Restaurant" och se den markerad på din karta när du närmar dig, uppger företaget.

LÄS MER: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen