MYT AVFÄRDAS: Så här ska du inte bete dig när det åskar

2023 08 26

Det finns många gamla skrönor om vad man bör och inte bör göra när det åskar och blixtrar.

Ofta handlar det om hur man skyddar sig på bäst sätt och hur man egentligen ska hantera elektronik när det mullrar och lyser upp från himlen.

Några myter stämmer – men andra är direkt felaktiga.

Detta trots att de tycks upprepas gång på gång i samband med att åskan slår till.

Bilen inte säker

Ett av de vanligaste råden som sprids när det åskar är att man är som säkrast i en bil.

Men det stämmer bara delvis.

När det gäller äldre bilar – med mycket och tjock plåt – kan det absolut vara så. Men moderna bilar innehåller mycket plast och det stoppar inte blixten, menar SVT:s meteorolog Pia Hultgren.

– Det är inte gummidäcken som skyddar, konstaterar hon för tv-kanalen.

Gummistövlar hjälper inte

En annan seglivad myt är att man skulle vara säkrare om man klär sig i gummistövlar.

Falskt, enligt Pia Hultgren.

– Varken gummistövlar eller regnkläder skyddar dig om du träffas av blixten. Men har du stövlar på är det nog bättre än om du är barfota, säger hon.

Håll dig inomhus

Optimalt är istället att befinna sig inomhus. Men då ska hemelektronik som tv och andra lösa elektriska föremål kopplat till nätet kopplas ur.

– Om blixten slår ned i el- eller teleledningar blir det mycket hög spänning som kan förstöra och orsaka bränder i exempelvis tv-apparater, säger Pia Hultgren.

Lagrar inte elektricitet

Du kan däremot prata tryggt i mobiltelefonen, men “myten” om att inte duscha eller diska stämmer och ska undvikas vid åska eftersom vatten i kombination med ett blixtnedslag kan vara förödande.

Däremot har idén om att man själv kan få en stöt genom att röra någon som träffas av blixten inget underlag. Människokroppen lagrar nämligen inte elektricitet på det sättet.

Träffades "från ingenstans"

Tidigare i somras var det en man i Falkenberg som just råkade ut för att träffas av blixten.

Han hade befunnit sig på en golfbana och blixten kom “från ingenstans” enligt Mikael Norrman som är klubbchef på Falkenbergs golfklubb.

– Himlen visade inget oväder, apparna visade inget regn. Det fanns inga tecken alls, sade han till Göteborgs-Posten efter händelsen.

Svåra brännskador

Mannen fördes till sjukhus med svåra brännskador. Han blev nedsövd, men var på benen några dagar senare.

– Han är på bättringsvägen, sade Mikael Norrman två dagar efter händelsen. 

Vid tillfället bedömdes mannen behöva sjukvård en tid framöver, skrev GP i mitten av juli.

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


22 februari 2026

TRUMP: Varför har de inte kapitulerat?

2026 02 22

Donald Trump är förundrad.

Den amerikanske presidenten går hårt fram i utrikespolitiken.

Men nu är han förvånad över att det ändå inte blir som han vill, berättar USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff.

”Presidenten frågade i morse”

USA sätter hård press på Iran, men hittills har det inte gett önskade resultat, medger Steve Witkoff i en intervju med Fox News.

Han uppger att Donald Trump är förvånad över att Iran inte ger med sig, trots USA:s kraftigt ökade militära närvaro i Mellanöstern, och trots hårda hot om amerikanska attacker mot landet.

Trump är inte direkt frustrerad, utan snarare förundrad över detta, berättar Witkoff.

– Presidenten frågade mig om det i morse, säger Trumps särskilda sändebud i intervjun.

– Han undrar varför de inte har, jag vill egentligen inte använda ordet "kapitulerat", men… varför de inte har kapitulerat, säger Steve Witkoff.

 Han understryker att USA har satt den iranska regimen under mycket stor press.

– Varför har de under den här typen av press, med den mängd marin styrka vi har där, inte har kommit till oss och sagt: Vi vill inte ha ett kärnvapen, så här är vad vi är redo att göra, säger Witkoff i intervjun.

LÄS OCKSÅ: USA utlyser nödläge – tusentals flyg inställda

”Det är verkligen farligt”

Trumps särskilda sändebud säger samtidigt att situationen är väldigt allvarlig.

Han hävdar att Iran kan ha kapacitet att producera en atombomb – om bara en vecka.

– Det är verkligen farligt, säger Steve Witkoff till kanalen.

Försök till förhandlingar mellan USA och Iran pågår, samtidigt som Trump-administrationen uppges överväga en storskalig attack mot landet. Enligt uppgifter skulle en militär operation mot Iran kunna pågå i flera veckor.

Det finns också uppgifter om att Trump har en mordplan på sitt skrivbord, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Planen har enligt källor tagits fram av Pentagon, och går ut på att Irans högste ledare ayatollah Ali Khamenei ska dödas.

Även ledarens son Mojtaba, som ses som sin fars potentiella efterträdare, samt andra personer runt diktatorn ska elimineras om planen sätts i verket.

Överväger olika alternativ

Samtidigt försöker USA dock förhandla med Iran, och uppges vilja erbjuda ett avtal som skulle innebära att landet tillåts göra en symbolisk, mycket begränsad kärnanrikning, uppger källor för Axios.

Donald Trump överväger fortfarande olika alternativ, och har enligt vissa källor ännu inte bestämt sig för hur han ska agera mot Iran.

LÄS OCKSÅ: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


22 februari 2026

Brittiskt förslag: Skicka trupper omedelbart

2026 02 22

Storbritannien föreslås skicka soldater.

Storbritanniens tidigare premiärminister Boris Johnson anser att landet bör skicka trupper till Ukraina.

Han tycker inte att man ska invänta ett eldupphör.

”Varför inte göra det nu?”

Boris Johnson var Storbritanniens premiärminister när Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Nu menar han att Storbritannien och andra europeiska länder borde göra mer för att stödja det krigsdrabbade landet.

Johnson föreslår att Ukrainas allierade bör ”slå om en strömbrytare” i Vladimir Putins huvud – genom att omedelbart skicka trupper.

Dessa bör skickas till säkra områden i Ukraina, menar han, utan att man inväntar krigets slut.

– Ja, jag tror, du vet, om vi är villiga att göra det i samband med ett eldupphör, vilket naturligtvis lägger hela initiativet, all makt i Putins händer, varför inte göra det nu? säger Boris Johnson till BBC.

Soldaterna bör alltså sättas in i icke-stridande roller, menar han.

– Det finns ingen logisk anledning som jag kan se till varför vi inte skulle skicka fredliga markstyrkor dit för att visa vårt stöd, vårt konstitutionella stöd för ett fritt, självständigt Ukraina, säger Boris Johnson.

LÄS OCKSÅ: USA och Ryssland överens – kräver samma sak

”Upp till Putin att bestämma?”

Det handlar om en politisk och principiell markering, menar den brittiske tidigare premiärministern.

– Det handlar om huruvida Ukraina är ett fritt land eller inte. Om det är en vasallstat till Ryssland, vilket är vad Putin vill, så är det uppenbarligen upp till Putin att bestämma vem som kommer till hans land. Om det inte är det, är det upp till ukrainarna, säger Boris Johnson till kanalen.

Det brittiska försvarsministeriet har kommenterat Johnsons förslag, men utan att svara på om det skulle kunna vara aktuellt att skicka trupper redan idag.

– Vi är stolta över det brittiska ledarskapet i Ukraina – att stödja kampen idag och arbeta för att säkra freden imorgon, säger en talesperson för ministeriet.

– Det är därför denna regering ger det högsta militära stödet någonsin, inklusive ett nyligen genomfört luftförsvarspaket på en halv miljard pund så sent som förra veckan, vilket påskyndar 200 miljoner pund för den brittiska militären att förbereda sig för eventuell utplacering i Ukraina, och samarbetar med över 30 nationer genom den Storbritannien-ledda Coalition of the Willing, säger talespersonen.

LÄS OCKSÅ: Enorma summan USA kan tvingas betala tillbaka

Foto: Caitlin Qvist Försvarsmakten

Text: Redaktionen