Räddningstjänsten utfärdar uppmaning till allmänheten

2023 08 09

Nu kommer en uppmaning till alla som är på väg till jobbet i Västsverige.

I Västsverige råder fortsatt stora problem till följd av stormen Hans framfart.

Vägar är översvämmade och har stängts av samtidigt som trafiken leds om och bilister uppmanas ta andra vägar.

På grund av situationen går nu räddningstjänsten ut med en uppmaning om att jobba hemifrån om det är möjligt.

Det rapporterar SVT.

“Om det är acceptabelt”

Under onsdagsmorgonen har E6 varit avstängd i höjd med Kållered i Mölndals kommun på grund av översvämning, och även Söderleden har varit avstängd.

Räddningstjänsten i Göteborg arbetar frenetiskt med alla larm om översvämningar och källare fyllda med vatten.

Nu framhåller de att alla som har möjlighet till att jobba hemifrån under onsdagen kan behöva göra det.

– Om det är acceptabelt för arbetsgivaren tänker jag att det kan vara en bra grej, det är ju svårt att ta sig fram, säger ledningsbefäl Mats Gränsmark.

Kommer fortsätta

I stora delar av Sverige ser ovädret ut att fortsätta, bland annat på västkusten.

– Vi förväntar oss att det kommer fortsätta under dagen. Att folk vaknar och upptäcker att det kanske runnit ned vatten i källaren, säger Gränsmark.

“Det är exceptionellt”

I Halland och Kronobergs län har en röd varning utfärdats på onsdagen för höga flöden.

Det kan leda till översvämningar och vägar, järnvägar och bebyggelse kan komma att påverkas.

– Det är exceptionellt att ha ett så djupt lågtryck som Hans varit som gett så mycket regn flera dagar i sträck, säger SMHIs meteorolog Erik Höjgård-Olsen till Aftonbladet.

Jordskred i Norge

Ovädret Hans har slagit hårt även mot Norge, där många har behövt evakueras på grund av risk för jordskred och översvämningar.

I staden Nord-Aurdal har människor evakuerats efter att ett jordskred skett på grund av översvämmade vattendrag.

– Vi väntar på att få in räddningstjänsten, men det har genomförts en del evakueringar sedan morgontimmarna, säger kommunchefen Knut Arne Fjelltun till norska TV2.

Foto: Kävlinge Kommun

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Trump – stor framgång närmar sig

2025 06 29

Donald Trump uppges nu vara ett steg närmare en stor framgång.

Sedan Donald Trump tog över efter Joe Biden har han haft mycket att stå i.

Utöver krigen i Ukraina och Gaza har Trump även haft en rad inrikespolitiska saker att hantera – bland annat ekonomin och invandringen.

Nu kommer glädjande uppgifter för den amerikanska presidenten – en av hans främsta inrikespolitiska prioriteringar är ett steg närmare att bli verklighet.

Det rapporterar Reuters.

Är redo

Republikanerna i den amerikanska senaten menar nu att de är redo att rösta om president Donald Trumps omfattande skattesänkning- och utgiftsförslag, “The big beautiful bill”.

Trump har under en tid försökt övertyga de osäkra republikanerna om att rösta på lagförslaget.

Flera republikanska senatorer som tidigare hade uttryckt tvekan om att rösta för lagförslaget säger nu att deras oro har lugnats och att de är redo att rösta för att gå vidare med förslaget.

Demokraterna emot

Demokraterna motsätter sig lagförslaget och uppger att de inkluderade skattesänkningarna oproportionerligt skulle gynna de rika på bekostnad av sociala program som amerikaner med lägre inkomst förlitar sig på.

– Det är svårt att tro att republikanska senatorer – mitt i natten – gjorde lagförslaget ännu värre än deras ursprungliga hemska förslag, säger demokrattoppen Chuck Schumer.

– Detta lagförslag utplånar praktiskt taget all vind- och solkraft. Vi måste kämpa mot det.

De republikanska senatorerna Josh Hawley från Missouri och Susan Collins från Maine, som hade motsatt sig oro över skatteändringar som skulle kunna skada sjukhus på landsbygden, säger nu att de är redo att gå vidare.

“Är dags”

Donald Trump har under en tid försökt få igenom förslaget.

Direkt efter att Israel och Iran slutat bomba varandra skrev han så här på Truth Social:

– Nu när vi har skapat FRED utomlands måste vi avsluta jobbet här hemma genom att anta ”THE GREAT, BIG, BEAUTIFUL BILL” och få lagförslaget till mitt skrivbord ASAP.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


Tyskland har skickat upp stridsflyg

2025 06 29

Tyskland har skickat upp stridsflyg för att avvisa ett ryskt plan.

Olika ryska stridsflygplan och spionplan cirkulerar ofta kring Natoområden.

Med jämna mellanrum skickar länder som Sverige och Finland upp stridsflyg för att avvisa eller möta de ryska planen.

Nu kommer besked om att Tyskland har skickat upp två stridsflygplan för att avvisa ett ryskt spionplan som rörde sig över Östersjön.

Det rapporterar Newsweek.

Har skickat upp plan

Det handlar om det ryska spaningsplanet Ilyushin Il-20M som flög över området med transpondern avstängd och utan färdplan innan det tyska flygvapnet satte in sina stridsflyg.

Det var på väg mot internationellt luftrum nära Polen och Tyskland men upptäcktes av Natos radar som larmade Tysklands militär, Bundeswehr, som skickade upp två Eurofighter-plan från flygbasen Laage nära Rostock.

Visuell kontakt

Eurofighter-planen etablerade visuell kontakt med det ryska planet utanför den tyska kusten innan de ändrade kurs norrut utanför ön Usedom och därmed förblev i internationellt luftrum.

De tyska Eurofighter-planen återvände därefter till basen i en incident som kommer bara några veckor efter att brittiska stridsflygplan baserade i Polen avvisat två ryska spaningsplan.

Läs mer: Flera ryska helikoptrar totalförstörda

Det är Eurofighter

Eurofighter är ett ensitsigt multiroll-stridsflygplan. 

Det kan användas i både luftförsvar och luftangrepp.

– Det tyska flygvapnets totalt 138 Eurofighters utgör ryggraden i den tyska stridsflygplansflottan, förklarar Bundeswehr.

– De är ett centralt element för att säkerställa flygvapnets framtida bidrag till den nödvändiga kapacitetsprofilen för de väpnade styrkorna och till de tillhörande alliansåtagandena.

“I nära samarbete”

Det multifunktionella stridsflygplanet drivs av två EJ200-motorer som tillverkas av Eurojet-konsortiet.

– Tack vare sin förmåga att genomföra nätverksbaserade operationer kan Eurofighter användas i nära samarbete med såväl tyska flyg-, land- och sjöstridskrafter som med militära allianspartners, fortsätter Bundeswehr.

Foto: Bundeswehr

Text: Redaktionen