Räddningstjänsten utfärdar uppmaning till allmänheten

2023 08 09

Nu kommer en uppmaning till alla som är på väg till jobbet i Västsverige.

I Västsverige råder fortsatt stora problem till följd av stormen Hans framfart.

Vägar är översvämmade och har stängts av samtidigt som trafiken leds om och bilister uppmanas ta andra vägar.

På grund av situationen går nu räddningstjänsten ut med en uppmaning om att jobba hemifrån om det är möjligt.

Det rapporterar SVT.

“Om det är acceptabelt”

Under onsdagsmorgonen har E6 varit avstängd i höjd med Kållered i Mölndals kommun på grund av översvämning, och även Söderleden har varit avstängd.

Räddningstjänsten i Göteborg arbetar frenetiskt med alla larm om översvämningar och källare fyllda med vatten.

Nu framhåller de att alla som har möjlighet till att jobba hemifrån under onsdagen kan behöva göra det.

– Om det är acceptabelt för arbetsgivaren tänker jag att det kan vara en bra grej, det är ju svårt att ta sig fram, säger ledningsbefäl Mats Gränsmark.

Kommer fortsätta

I stora delar av Sverige ser ovädret ut att fortsätta, bland annat på västkusten.

– Vi förväntar oss att det kommer fortsätta under dagen. Att folk vaknar och upptäcker att det kanske runnit ned vatten i källaren, säger Gränsmark.

“Det är exceptionellt”

I Halland och Kronobergs län har en röd varning utfärdats på onsdagen för höga flöden.

Det kan leda till översvämningar och vägar, järnvägar och bebyggelse kan komma att påverkas.

– Det är exceptionellt att ha ett så djupt lågtryck som Hans varit som gett så mycket regn flera dagar i sträck, säger SMHIs meteorolog Erik Höjgård-Olsen till Aftonbladet.

Jordskred i Norge

Ovädret Hans har slagit hårt även mot Norge, där många har behövt evakueras på grund av risk för jordskred och översvämningar.

I staden Nord-Aurdal har människor evakuerats efter att ett jordskred skett på grund av översvämmade vattendrag.

– Vi väntar på att få in räddningstjänsten, men det har genomförts en del evakueringar sedan morgontimmarna, säger kommunchefen Knut Arne Fjelltun till norska TV2.

Foto: Kävlinge Kommun

Text: Redaktionen


Här är nya prislappen på kaffe

2026 03 27

Den 1 april väntas matpriserna sjunka i hela Sverige.

Detta eftersom momsen på mat halveras från 12 till 6 procent.

Sveriges matjättar har garanterat att prissänkningarna kommer att märkas.

Men Karin Brynell, vd för Svensk dagligvaruhandel, tror att många konsumenter har för höga förväntningar.

– Man kan ha högre förväntningar på momssänkningen än vad den kommer leverera, säger hon till TV4.

Hon hänvisar till den nya prislappen på kaffe som snart kommer att dyka upp i butikerna. Om ett kaffepaket kostar 90 kronor är tio kronor moms. När momsen halveras kommer kaffepaketet kosta 85 kronor.

– Priserna har ju gått upp mycket, men om man tänker på alla steg i kalkylen så är det viktigt att förstå att varje kategori har sin logik, säger Brynel till tv-kanalen.

Bönderna slår larm

Samtidigt flaggar Sveriges bönder för nya prishöjningar på grund av kriget i Mellanöstern.

– Samtidigt som staten sänker momsen gör världsläget att det finns ett stort behov av att höja priserna för att kompensera bönderna, säger Palle Borgström ordförande på Lantbrukarnas Riksförbund, till EFN.

”Stort behov av prishöjning”

Palle Borgström hänvisar till att böndernas kostnader har ökat kraftig på grund av prishöjningar på drivmedel, gödsel och el.

Samtidigt har regeringen tillsatt en matpriskommission som ska säkerställa att den tillfälliga sänkningen av matmomsen leder till billigare livsmedelspriser.

– Nu är vi dock i ett läge med stort behov av prishöjning för att kompensera för ökade kostnader. När prishöjningen slår mot hela energisidan drabbar det också förädlingssidan och detaljhandeln, säger Borgström till kanalen.

LÄS MER: S och SD stoppar löneregel för anställda 

Matpriskommissionens uppdrag

Konsumentverket och Konjunkturinstitutet ansvarar för den så kallade matpriskommissionen. De ska bland annat:  

  • Följa och analysera livsmedelsprisernas utveckling.
  • Analysera om den tillfälliga momssänkningen på livsmedel får fullt genomslag på livsmedelspriserna.
  • Bedöma i vilken utsträckning andra faktorer har bidragit till prisutvecklingen.

LÄS OCKSÅ: Två produkter ”flyger av hyllorna” – anstormning till Power 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


27 mars 2026

Putin ber om hjälp – “gått in i dödszonen”

2026 03 27

Fyra år efter den fullskaliga invasionen av Ukraina har Rysslands kostnader skjutit i höjden.

Förra året ökade försvarsutgifterna med 42 procent och Moskva har tagit till flera krisdrag för att stabilisera ekonomin. Bland annat höjdes momsen till 22 procent i januari för att få in nya skattepengar från ryska företagare.

Nu vänder sig Vladimir Putin till tungviktarna.

Diktatorn kräver att Rysslands oligarker, de allra rikaste i landet, ska donera pengar för att Moskva ska kunna fortsätta invasionen, rapporterar The Guardian och Finansiella Times.

Minst två affärsman uppges ha sagt ja till kravet.

Varnar för slöseri

Under årets två första månader steg Rysslands budgetunderskott till mer än 90 procent av fjolårets beräknade siffror.

Skälet är att de amerikanska sanktionerna tvingade Moskva att rea ut sin olja. När nu oljepriserna har stigit till följd av kriget i Mellanöstern varnar Putin för att slösa bort de oväntade vinsterna.

– Nu när priserna på våra traditionella exportprodukter stiger, men marknaderna är i oro, kan det finnas en frestelse att utnyttja situationen, säger diktatorn enligt The Guardian.

– Vi måste förbli försiktiga. Om marknaderna svänger åt ett håll idag, kan de svänga åt det andra imorgon. 

"Gått in i dödszonen"

Oligarker är extremt rika affärsmän med både ekonomiskt och politiskt inflytande. Putins krav på tungviktarna uppges bottna i att Ryssland vill erövra hela Donbasregionen, enligt FT.

Miljardären Suleiman Kerimov är en av dem som sagt ja till att donera omkring 100 miljarder rubel, motsvarande ungefär en miljard euro.

Enligt Tysklands federala underrättelsetjänst försöker Moskva sminka över “smärtsamma förluster med förskönande siffror”, framhålls det i ett uttalande.

– Den ryska ekonomin har gått in i dödszonen, uttrycker Alexandra Prokopenko, forskare vid Carnegie Eurasia Center i Berlin, enligt oberoende The Moscow Times.

Hon jämför Rysslands situation med höjder på 8 000 meter, där kroppen förbrukar sig själv snabbare än den kan regenerera sig. 

– Det har bara gått två månader sedan årets början, och budgeten är redan i spillror, tillägger Alexander Kolyandr, seniorforskare vid Center for European Policy Analysis (CEPA), till samma tidning.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen