26 jan 2026

Ryssland utlyser nödläge

2023 07 17

Natten till måndag har Putinregimen slagit larm om en “nödsituation”.

Larmet kommer från en rysk tjänsteman vid namn Sergey Aksenov, rapporterar CNN.

Han är av Ryssland utsedd som ansvarig chef på ukrainska Krymhalvön.

– En “nödsituation” har rapporterats på Krymbron, som stoppar trafiken på den enda länken mellan den annekterade halvön och Ryssland, ska Sergey Aksenov ha sagt på måndagen enligt den amerikanska nyhetskanalen.

Vill inte redogöra

Exakt vad som har hänt på bron framgår inte då Ryssland inte har velat gå ut med någon närmare förklaring.

Invånare som reser till och från Krym har dock uppmanats av den ryska tjänstemannen att vända om.

– Brottsbekämpande myndigheter är på plats och jobbar. Jag talade med den ryska transportministern Vitaly Savelyev och åtgärder vidtas för att förbättra situationen, säger Sergey Aksenov enligt CNN.

"Extraordinär händelse"

Även Reuters rapporterar om det utlysta nödläget. Nyhetsbyrån har inte fler detaljer än att den akuta situationen ska ha uppstått på den 145:e pelaren på bron.

Enligt ukrainska medier har det rapporterats om explosioner på bron.

– Ryssarna talar om en “extraordinär händelse” och två döda, rapporterar RBC-Ukraine.

Uppgifterna har inte kunnat bekräftas av västerländska medier.

Anklagar Ukraina

Under förmiddagen har ryska utrikesdepartementet gjort ett uttalande om rapporterna.

I det anklagas Ukraina för att ligga bakom explosionerna.

– Den utfördes av Kyiv, som är de som fattar besluten. Men de möjliggörs av USA och Storbritannien, framhåller utrikesdepartementets talesperson Maria Zakharova i ett uttalande.

Ukraina har inte uttalat sig om morgonens händelser, men enligt BBC:s uppgifter ska ukrainska styrkor ligga bakom attacken.

Attackerades i höstas

I oktober förra året attackerades Krymbron, vilket förstörde en stor del av vägen.

Efteråt påstod Rysslands diktator Vladimir Putin att Ukraina var skyldiga.

– Det råder ingen tvekan. Detta är ett terrordåd som har som mål att förstöra kritisk infrastruktur, sade han då enligt Reuters.

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har inte officiellt tagit på sig explosionen i höstas, men hans regering har heller inte förnekat ansvar.

Enorm betydelse

Den 19 kilometer långa bron är av massiv betydelse för Ryssland såväl strategiskt som symboliskt. Bron byggdes i samband med att Putinregimen olagligt annekterade Krym 2014 och kostade nästan 40 miljarder svenska kronor att bygga.

– Det var det fysiska uttrycket för Rysslands president Vladimir Putins mål att ta över Ukraina och binda dem till Ryssland för alltid, beskriver CNN.

Efter explosionen på Krymbron i oktober dröjde det ända till februari innan den öppnades för trafik igen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen