I NATT: Ukraina och Ryssland varnar för stor katastrof

2023 07 05

Ryska styrkor har placerat sprängladdningar på flera av kärnkraftverkets Zaporizjzjas reaktorer.

Det hävdar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i sitt nattliga tal.

– Kanske för att simulera en attack mot anläggningen, eller kanske föreställer de sig ett annat scenario, säger han och fortsätter:

– Oavsett så ser världen att Ryssland är den enda källan till fara för kärnkraftverket Zaporizjzja. Tyvärr blev det ingen snabb och storskalig reaktion på terrorattacken mot vattenkraftverket Kakhovka. Det kan hetsa Kreml till att begå ett nytt illdåd.

Den ukrainska militären har även gått ut med samma uppgifter som president Zelenskyj.

I ett inlägg på Telegram skriver landets generalstab att sprängladdningar har placerat på två kärnreaktorer.

– En attack är möjlig inom snar framtid, framhåller den ukrainska militärledningen.

Vädjar till omvärlden

President Zelenskyj har tidigare varnat för att den ryska krigsmakten planerar att utföra en ”terroristattack” där strålning kan släppas ut från kärnkraftverket.

– De har förberett allt för det här, sa Zelenskyj  i juni och uppgav att Ukraina har underrättelseuppgifter som bevisar att Ryssland planerar att utföra attacken. 

Rysslands svar: Ukraina förbereder attack

Kreml har förnekat de ukrainska anklagelserna.

Företrädare för det ryska statliga kärnkraftsföretaget Rosatom, som driver det ryskockuperade kärnkraftverket, hävdar i stället att Ukraina förbereder en attack mot anläggningen.

– I skydd av mörkret kommer den ukrainska militären att försöka attackera Zaporizjzja-stationen med långdistansvapen och kamikaze-attackdrönare, säger en talesperson för Rosatom till statliga ryska medier enligt Reuters.

Europas största kärnkraftverk

Zaporizjzjas kärnkraftverk är Europas största kärnkraftsanläggning.

Under krigets gång har Ukraina och Ryssland anklagat varandra för att beskjuta kärnkraftverket

En attack mot anläggningen skulle kunna få förödande konsekvenser.

– Om den sprängs kan det bli tio gånger värre än Tjernobyl, varnade Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba för i mars 2022 efter att en brand uppstått i närheten av anläggningen.

Graham Allison, kärnsäkerhetsexpert vid Harvard University, gick ut med en liknande varning i en intervju med BBC News.

Han konstaterade att en brandutveckling som slår ut en av anläggningens reaktorer skulle kunna leda till utsläpp av radioaktiv strålning som förorenar området runt anläggningen i flera år, likt Tjernobylkatastrofen 1986.

Ukraina drabbades av världens värsta kärnkraftsolycka 1986 när en av reaktorerna i kärnkraftverket Tjernobyl exploderade.

Moln av radioaktiva partiklar spreds över delar av Europa och området kring Tjernobyl smittades av radioaktivitet.

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Bohlin ryter till rejält – “Ni beter er som svin”

2025 06 12

Sveriges minister för civilt försvar är förbannad.

Under de senaste dagarna har flera svenska toppolitiker utsatts för konfrontationer.

Personer har tagit sig in i utrikesminister Maria Malmer Stenergards (M) trappuppgång och hängt upp affischer med politiska budskap.

Under onsdagen konfronterades även SD-toppen Jessica Stegrud av Palestina-aktivister.

Nu ryter Carl-Oskar Bohlin (M), minister för civilt försvar, till ordentligt.

“Beter er som svin”

Ministern riktar ett meddelande till de som “sätter er över hemfriden och ger er på statsråds bostäder” och “kastar tillhyggen på förtroendevalda”.

– Ni som skriker och beter er som svin. Ni som tror att rätten att höras också inbegriper rätten att hota och oprovocerat bli fysisk mot andra människor, skriver han på X.

“Skamligt”

Bohlin fortsätter.

– Det är så erbarmligt skamligt att ni inte förmår se era allianser för vad de är, ett verkligt hot mot demokratin, mot folkvaldas integritet och personliga engagemang, menar han.

– Dra en gräns mot antisemiterna, mot aktivisterna, mot terrorns romantiker och kolportörer. Skärp er.

“Hotfull och aggressiv”

Det var på onsdagen som SD-politikern Jessica Stegrud konfronterades vid riksdagens entré.

– Situationen var väldigt hotfull och aggressiv, säger Stegrud till SVT.

Polisen har efter händelsen tillfälligt beslutat att Riksbron eller Riksgatan omfattas av Polislagens paragraf 24. 

Det innebär i praktiken att sammankomster för närvarande inte tillåts vid riksdagen.

Försämrat läge

Jessica Stegrud förklarar att hon kommer att göra en polisanmälan efter händelsen.

Ola Österling, presstalesperson vid polisen, förklarar hur han ser på de tillfälliga reglerna om begränsade sammankomster vid riksdagen.

– Vi har sett ett försämrat ordningsläge utanför riksdagen den senaste tiden. Under gårdagen eskalerade det och vi upprättade fyra brottsanmälningar, säger han.

Beslutet är inte permanent och polisen kommer att göra nya bedömningar framöver.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kalldusch för Putin – Norge har agerat i tysthet

2025 06 12

Norge har enligt uppgifter agerat i tysthet för att stötta Ukraina.

Ukrainas partners fortsätter att rikta stort stöd till landets försvarsmakt.

Besked har de senaste veckorna kommit om stödpaket för tiotals miljarder kronor från såväl Tyskland som Storbritannien.

Nu kommer uppgifter om att Norge har skickat stöd till Ukraina i tysthet.

Det rapporterar Ukrainska Pravda.

Fler än väntat

Norge planerar att överföra betydligt fler F-16 stridsflygplan till Ukraina än vad som tidigare meddelats.

Ett dokument som nu uppmärksammas indikerar att Norge avser att förse Ukraina med 14 F-16-plan, trots att officiella tillkännagivanden endast bekräftar sex stridsflygplan. 

Leveransscheman för de ytterligare oannonserade F-16-planen är fortfarande inte offentliggjorda.

Viktigt för Ukraina

Uppgifterna pekar alltså på att Ukraina får 14 F16-plan från Norge istället för tidigare meddelade sex stycken.

Flygplanen är mycket viktiga för Ukraina – och används bland annat för att skjuta ner drönare och missiler som kommer från Ryssland.

Obekräftade uppgifter från tidigare i veckan pekade även på att ett F16-plan skjutit ned ett ryskt stridsflygplan.

Läs mer: Tung varning om rysk ekonomi – inifrån Ryssland

Nya attacker

Ukraina har i dagarna riktat nya attacker mot ryska militära och försvarsindustriella mål.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Ukrainska styrkor fortsätter att attackera ryska militära och försvarsindustriella mål i Ryssland, uppger ISW.

I Kotovsk

Tankesmedjan förklarar att de ukrainska styrkorna bland annat träffat en krutfabrik och en ammunitionsdepå.

– Den ukrainska generalstaben rapporterar att ukrainska styrkor genomförde en drönarattack mot Tambovs krutfabrik i Kotovsk, Tambov Oblast, Buturlinovka flygfält i Voronezh Oblast och en ammunitionsdepå underställd Rysslands 106:e luftburna division i Kursk Oblast under natten mellan den 10 och 11 juni.

Läs mer: Putin får massivt stöd – otäck produktion ökar dramatiskt

Foto: President of Russia Office resp Drahomír Posteby-Mach

Text: Redaktionen