Putin bönfaller världen om hjälp

2023 07 01

Putinregimen vädjar nu till omvärlden att omfördela sina resurser och sluta upp för Ryssland.

Man gör så genom att vända sig direkt till FN:s generalsekreterare António Guterres och alla övriga 192 länder som ingår i det internationella förbundet, rapporterar Sky News.

Ett förbund där enbart sju stycken länder, inklusive Ryssland, valt att ställa sig på diktatorn Vladimir Putins sida i kriget.

Putins förlängda arm

Ett brev har skickats direkt till generalsekreteraren och skrivits under av "den permanenta medlemmen Ryssland” och den ständiga representanten Vasily Nebenzya – Putins förlängda arm i FN-sammanhang.

Det är samma person som avbröt den tysta minut som hölls i FN:s säkerhetsråd för krigets offer i februari.

Anklagar Ukraina

I brevet talar man om situationen vid kärnkraftverket i Zaporizhzhia. 

Som vanligt anklagar man ukrainska styrkor för att attackera anläggningen.

– Det enda hotet mot kärnkraftverket kommer från den hänsynslösa beskjutningen och attackerna mot det från Kyivregimen, påstår Nebenzya i brevet.

Vädjar till hela världen

Brevet avslutas med att Putinregimens representant bönfaller världen att agera.

– Vi uppmanar FN:s generalsekreterare och det internationella samfundet i stort att använda alla ansträngningar för att förhindra Kyivregimen och dess sponsorer från att organisera ytterligare en katastrofal provokation.

Uppgifter: utrymmer anläggningen

Såväl Ryssland som Ukraina har under en längre period beskyllt varandra för attacker i närheten av eller i anslutning till Zaporizhzhias kärnkraftverk.

Verket har varit under rysk ockupation sedan mars 2022.

Men nu hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten, GRU, att ryssarna har börjat utrymma anläggningen.

– Enligt de senaste uppgifterna lämnar ockupationsmakten gradvis Zaporizhzhias kärnkraftverks territorium, framhåller GRU på Telegram idag.

Ukraina: Ryssland planerar terrorattack

Ukraina har anklagat den ryska krigsmakten för att planera en ”terroristattack” där strålning kan släppas ut från kärnkraftverket.

Varningen utfärdades av Ukrainas president Volodymyr Zelensky i juni. 

– De har förberett allt för det här, sa Zelensky och uppgav att Ukraina har underrättelseuppgifter som bevisar att Ryssland planerar att släppa ut radioaktiv strålning.

Moskva har förnekat uppgifterna och har inte kommenterat uppgifterna om att kärnkraftverket utryms.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Pansarfordon rullar mot ryska gränsen

2025 05 05

Ukraina har genomfört en överraskande framryckning i Kurskregionen i södra Ryssland.

Under måndagen har ukrainska styrkor forcerat den ryska gränsen med särskilda militära fordon och robotar, rapporterar brittiska The Telegraph.

Enligt tidningen har ukrainarna sprängt broar med raketer under natten innan de inledde ett pansarangrepp på morgonen och utnyttjade det dåliga vädret till sin fördel.

– En numerisk överlägsen fiende kan bara besegras med okonventionella drag, skriver överbefälhavaren för Ukrainas väpnade styrkor, Oleksandr Syrskyj, i ett inlägg på Facebook.

Strategiska mål uppnådda

Ukrainas överbefälhavare framhåller att offensiven syftar till att skapa en buffertzon och förhindra ryska attacker mot de ukrainska städerna Sumy och Kharkiv.

– Ukraina har visat att man är kapabel att gå till motanfall, besegra och driva bort fienden, även på egen mark, skriver Syrskyj.

En rysk Telegram-kanal som rapporterar om kriget uppger att minst 50 ukrainska soldater korsade regionen under morgonen.

"Hård strid vid gränsen"

Den ryska Telegram-kanalen rapporterar:

– Minröjningsfordonen började ta sig fram i minfälten, följt av bepansrade fordon med trupper. Det pågår en hård strid vid gränsen.

Kreml hävdar framgång

Attacken kommer efter påståenden från Rysslands militära ledning om att ukrainska trupper helt har fördrivits från Kurskregionen.

Ukrainska trupper inledde en första invasion av regionen i södra Ryssland i augusti 2024. Attacken beskrevs som den största invasionen av ryskt territorium sedan andra världskriget.

Foto: Sociala medier resp Nato

Text: Redaktionen


Trump kräver att Ryssland ger tillbaka “hela” Ukraina

2025 05 05

Donald Trump ställer nya krav på Vladimir Putin och hans Ryssland under söndagen.

Ryssland måste ge upp hela Ukraina – inklusive de landområden man gör anspråk på efter invasionen.

Det klargör den amerikanske presidenten Donald Trump på söndagen.

Beskedet kommer efter att USA tecknat ett mineralavtal med Ukraina tidigare i veckan.

Detta uppger Trump bland annat i en lång intervju med NBC.

“Det är vad Ryssland vill”

När presidenten under intervjun tillfrågas om hur det blir med de ukrainska områden som redan tagits över av Ryssland under kriget är han minst sagt tydlig i sitt svar.

– Ryssland kommer att behöva ge upp hela Ukraina, för det är vad de vill ha, säger Donald Trump.

Trump är också noga med att påpeka att det enbart är tack vare honom som Putins trupper hålls någorlunda i schack för tillfället.

Läs mer: UPPGIFTER: Trumps USA förlorar gigantisk affär – går till Sverige i stället

Hela Ukraina? Betyder det att de inte skulle behålla något av det land som de har gjort anspråk på? 

– Nej, nej, nej. Ryssland vill ha hela Ukraina, och om jag inte blivit inblandad skulle de slåss om hela Ukraina just nu. Ryssland vill inte ha den remsa som de har nu; Ryssland vill ha hela Ukraina, fortsätter Trump innan han plötsligt byter ämne.

– Vet ni att EU:s ledare har bett mig att ringa Putin så många gånger? För han ringer inte tillbaka när de ringer honom, påstår USA:s president.

Läs också: Donald Trump tvärvänder i het fråga – “Får stanna”

Foto: G. Skidmore samt President of Russia Office

Text: Redaktionen