22 juni 2026

LÄKARE: Använd inte den här sortens solkräm

2023 06 29

Sommarvärmen ser ut att göra comeback.

Juni är vanligtvis en relativt blöt månad – och sticker dessutom ut de senaste åren genom att ha blivit kyligare och regnigare samtidigt som planeten blivit allt varmare.

I år drog dock en värmebölja in över stora delar av landet och det har varit så torrt att risken för skogsbränder inte bara varit extremt stor.

Den har också varit direkt påtaglig då flera stora bränder i Sverige brutit ut de senaste veckorna som en konsekvens av det torra klimatet.

Läge att dra till stranden

Efter att en del regn fallit under midsommarveckan och de senaste dagarna tycks nu värmen vara på väg tillbaka.

SMHI har under onsdagen gått ut och varnat för temperaturer på uppemot 30 grader i bland annat Gävle, Uppsala, Södertälje och Stockholm.

Då söker sig många till stranden och andra platser för att gassa i solen.

Solkräm är förstås givet för att skydda huden – men en populär form av solkräm bör du undvika.

Undvik den här solkrämen

Det handlar om den sortens solkräm som köps på sprayflaska.

Varianten är ofta dyrare, men många upplever den som betydligt bekvämare än solkräm på tub.

– Problemet med sprayer är att folk ofta inte vet om de använder den mängd som krävs, säger dermatologen Cristina Psomadakis till Daily Mail.

Går inte att mäta mängden

Läkaren syftar på mängden solkräm som behöver appliceras på huden för att krämen ska kunna leva upp till den faktor som anges på förpackningen.

Någonting som helt enkelt blir väldigt svårt att avgöra när innehållet sprutas ut i form av spray.

– Tumregeln är att två fingrar – eller två fingerlånga linjer av en kräm – på ditt lång- och pekfinger kommer att ge tillräckligt med medel för att täcka ditt ansikte och hals, säger en annan dermatolog, Sina Ghadiri, till samma tidning.

Fler problem

Men det finns ytterligare problem med solkräm i sprayförpackningar.

Sannolikheten är stor att mycket av innehållet går förlorat när du sprutar ut det – och landar på helt andra platser än huden.

En australisk studie från 2021 fann att hela 93 procent av solskyddet kan slösas bort om man applicerar sprayen en relativt blåsig dag.

Bättre än ingenting

Invändningen skulle kunna vara att man då kan smörja sig inomhus innan man går ut. Men även då är chansen stor att man inte applicerar tillräckligt.

Det är dock fortfarande bättre än att inte använda solskyddsfaktor alls.

– Om någon är mer benägen att använda en sprayflaska på grund av användarvänligheten än att inte använda solskyddsmedel alls så är jag för det, för det är bättre än ingenting, säger Cristina Psomadakis.

LÄS MER: Gör aldrig detta om du blivit solbränd

Foto: M. Cox

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen