SMHI: Enorm rök väller in i Sverige

2023 06 30

Ett kopiöst rökmoln drog in över Sverige på torsdagen.

Det säger Helene Wylde Alpfjord, expert på SMHI, som i torsdags bekräftade att röken från de extrema skogsbränderna i Kanada skulle nå Sverige före helgen.

– Partiklarna färdas nu högt upp i atmosfären, så vi kommer förmodligen inte se så höga luftföroreningshalter i marknivå, säger hon till Dagens Nyheter.

"Kod röd"

I början av månaden rapporterades det om hur röken från de mycket kraftfulla skogsbränderna störtade ned även över amerikanskt territorium.

Bland annat spreds anmärkningsvärda bilder på hur New York City hade lagts i ett rödaktigt halvmörker på grund av röken.

Under ett par dagar andades stadens invånare världens sämsta luft.

I Philadelphia utfärdade myndigheterna “kod röd” och uppmanade folk att stanna inomhus.

– Omkring 75 miljoner människor i USA upplever farliga luftförhållanden på grund av rök från skogsbränder, rapporterade CNN den 8 juni.

På hög höjd

Sverige och resten av Europa ligger för långt från brändernas kärna för att luften ska bli lika illa påverkad som i Nordamerika.

Att röken befinner sig på högre höjd bidrar också till gynnsammare förhållanden för befolkningen i den här delen av världen.

– Det betyder att den mer kommer att se ut som en disig himmel med röd-orangea solnedgångar, framhåller Copernicus, EU:s klimatbevakningstjänst, till Politico.

Allvarliga utsläpp

Däremot är koldioxidutsläppen direkt alarmerande, vilket påverkar hela planeten.

– Redan nu ser vi de högst uppmätta nivåerna av koldioxid någonsin, säger Mark Perrington till DN.

Han har forskat specifikt på bränderna i Kanada genom sin roll som senior forskare på Copernicus Atomosphere Monitoring Service.

Passerat Spanien

Redan för några dagar sedan svepte röken in över Portugal och Spanien.

– Ett dis var synligt över den nordvästra spanska kusten i Vigo på måndagen, rapporterade Fox tidigare i veckan.

Rökmolnet förväntas stanna i Europa fram till och med fredagen och därefter blåsa vidare.

Arkivfoto: L. Flynt

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Vänsterpartiet dumpas

2026 10 08

Ett styre bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centerpartiet med stöd från Vänsterpartiet.

Så har den styrande koalitionen sett ut i Region Stockholm de senaste fyra åren.

Nu sker en tvärvändning.

Socialdemokraterna dumpar Vänsterpartiet för att istället försöka nå en oväntad majoritet bestående av S, MP, C, KD och L.

–  Sedan valdagen har det förts konstruktiva samtal mellan flera olika partier. Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna har nu inlett förhandlingar för ett robust majoritetsstyre som kan ta ansvar för Region Stockholm under den kommande mandatperioden, framhåller S i Region Stockholm i ett uttalande.

M: "Historiskt svek av KD och L"

Som motivering anger S att Stockholm "behöver ett styre som tar ansvar för ekonomin, sjukvården och kollektivtrafiken”.

Vänsterpartiet har hittills inte kommenterat beskedet från Socialdemokraterna och de övriga partierna.

Det har däremot Moderaterna gjort.

Och de är inte glada. Gruppledaren Axel Conradi (M) kallar det för ett “historiskt svek mot väljarna” om L och KD om de “fullbordar sin vänstersväng”.

– KD och L lovade väljarna att stoppa Socialdemokraterna. Nu erbjuder de sig att bli deras stödhjul, säger han till lokaltidningen Mitt i.

Läs mer: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Fick rekordmånga röster

Centerpartiets gruppledare Michaela Haga har uttalat sig om den nya konstellationen.

– Det är glädjande att vi nu har fem partier i mitten som är redo att sätta sig ner och inleda fördjupade samtal om hur vi gemensamt kan ta ansvar för och utveckla Region Stockholm, framhåller hon till samma lokaltidning.

I Stockholms regionval fick Vänsterpartiet 11,9 procent avv rösterna, vilket var partiets högsta siffra någonsin i såväl Region Stockholm som ett tidigare landsting. V får därmed 18 av 149 stolar i kommunfullmäktige.

– Det är ett tydligt besked från väljarna: de vill ha mer vänsterpolitik, inte mindre. Vi kommer alltid att prioritera en behovsstyrd vård före dyra marknadslösningar och vill fortsätta jobba för en billig och stark kollektivtrafik, sade Anna Sehlin (V), förstanamn på Vänsterpartiets lista i regionvalet, i ett uttalande efter valet.

Läs mer: Coop-butik läggs ner – efter 107 år

Text: Redaktionen