Obehaglig upptäckt i lägenhet – turister flydde

2023 06 29

Under lördagskvällen uppträdde Bruce Springsteen på Ullevi i Göteborg.

Intresset var stort.

Det blev en stor publikfest när ”The Boss” återigen äntrade scenen i Sverige.

Tusentals Springsteen-fans vallfärdade till Göteborg för att bevittna stjärnans konsert. Publiksiffran skrevs till 64 425 personer.

Många valde att stanna över natten. En del tog in på hotell, andra valde att hyra en lägenhet i stan.

För en familj som valde det sistnämnda alternativet blev Göteborgsvistelsen en skräckhistoria.

Chockerande upptäckt under kudden

Familjen skulle krypa till sängs efter lördagskvällens konsert.

Då upptäckte sonen i familjen att något rörde sig under hans kudde.

När han lyfte på kudden såg han en lång, slingrande orm.

– Han skriker bara ”oh my god, oh my god, what the fuck” och sen hör man ett pang igen med en dörr, säger en familjemedlem till GP.

När sonen kom ut från rummet berättade han att en 1,5 meter lång orm, gul och vit med röda ögon, låg i hans säng. 

Flydde från lägenheten 

Familjen blev skräckslagna och flydde från lägenheten, rapporterar GP.

– Lägenhetsinnehavaren ägde ingen orm, så var den kommer ifrån är fortfarande oklart, skriver tidningen.

1,5 meter

När familjen tagit sig ut från lägenheten larmade de polisen.

När polisen anlände kunde ormen identifieras som en så kallad majsorm.

Ormen kan bli mellan 0,9 och 1,5 meter lång.

Den har i regel en  gulbrun eller orange grundfärg med röda fält, omgivna av en svart kant, längs ryggen och sidorna.

Ormen i lägenheten var orangefärgad, uppger GP.

Polisen lyckades få tag på ormen och överlämnade reptilen till djurambulansen.

Döps efter stjärnan 

Ormen har fått ett nytt namn efter incidenten.

Enligt polisen heter majsormen numera Bruce.

Fakta majsorm

- Majsormar kan i naturen hittas i varierande miljöer, såsom olika typer av skogsmiljö, övervuxna fält, våtmarker, etc. Det är även vanligt att hitta Majsormar i närheten av mänsklig bebyggelse.

- Ormen är inte farlig för människan, men den kan försvara sig genom att bita om den blir skrämd eller känner sig hotat.

- Betten är ej giftiga, men personer som blir bitna rekommenderas att tvätta ur såret med tvål och vatten.

- Majsormen är inte en svensk snok, utan den hör hemma i östra Nordamerika, ungefär från New Jersey i norr till Key West, Florida i söder. I västlig riktning sträcker sig utbredningsområdet västerut till Mississippifloden kring New Orleans, och arten förekommer även fram till Mephis, Tennessee. 

Källa: Cyberzoo.se resp majsorm.nu

Foto: B. Hershey resp N. Lanús

Text: Redaktionen


Pansarfordon rullar mot ryska gränsen

2025 05 05

Ukraina har genomfört en överraskande framryckning i Kurskregionen i södra Ryssland.

Under måndagen har ukrainska styrkor forcerat den ryska gränsen med särskilda militära fordon och robotar, rapporterar brittiska The Telegraph.

Enligt tidningen har ukrainarna sprängt broar med raketer under natten innan de inledde ett pansarangrepp på morgonen och utnyttjade det dåliga vädret till sin fördel.

– En numerisk överlägsen fiende kan bara besegras med okonventionella drag, skriver överbefälhavaren för Ukrainas väpnade styrkor, Oleksandr Syrskyj, i ett inlägg på Facebook.

Strategiska mål uppnådda

Ukrainas överbefälhavare framhåller att offensiven syftar till att skapa en buffertzon och förhindra ryska attacker mot de ukrainska städerna Sumy och Kharkiv.

– Ukraina har visat att man är kapabel att gå till motanfall, besegra och driva bort fienden, även på egen mark, skriver Syrskyj.

En rysk Telegram-kanal som rapporterar om kriget uppger att minst 50 ukrainska soldater korsade regionen under morgonen.

"Hård strid vid gränsen"

Den ryska Telegram-kanalen rapporterar:

– Minröjningsfordonen började ta sig fram i minfälten, följt av bepansrade fordon med trupper. Det pågår en hård strid vid gränsen.

Kreml hävdar framgång

Attacken kommer efter påståenden från Rysslands militära ledning om att ukrainska trupper helt har fördrivits från Kurskregionen.

Ukrainska trupper inledde en första invasion av regionen i södra Ryssland i augusti 2024. Attacken beskrevs som den största invasionen av ryskt territorium sedan andra världskriget.

Foto: Sociala medier resp Nato

Text: Redaktionen


USA ställer krav på svenska leverantörer

2025 05 06

Uppgifter gör gällande att USA:s ambassad i Stockholm kräver att svenska leverantörer följer amerikanska bestämmelser – och därmed upphör med arbetet för jämställdhet. Nu hotar den svenska regeringen med påföljder.

Även svenska leverantörer måste intyga att de följer USA:s antidiskrimineringslagstiftning.

Tidigare har internationella medier rapporterat att företag som levererar varor eller tjänster till amerikanska ambassader tvingas skriva på ett papper – där man intygar att man följer de amerikanska bestämmelserna.

– Regeringen Trump har varnat leverantörer till amerikanska ambassader och konsulat samt mottagare av amerikanska bidrag över hela världen om att de måste följa förbudet mot program för mångfald, rättvisa och inkludering (DEI) eller riskera att förlora betalningar, skriver nyhetsbyrån Reuters.

Detta gäller nu även den amerikanska ambassaden i Stockholm, rapporterar DN under måndagen.

Läs mer: USA förlorar gigantisk affär – går till Sverige i stället

Svenska hotet: “Kan bli påföljder”

Enligt jämställdhets- och arbetslivsminister Nina Larsson (L) har den svenska regeringen redan gjorts informerad om den amerikanska ambassadens krav.

Svensk lagstiftning gör dock gällande att företag är skyldiga att arbeta förebyggande och aktivt för att motverka diskriminering, vilket ministern också hänvisar till.

Larsson understryker även vikten av att företag känner trygghet i att det är svensk rätt som gäller.

– Annars kan det komma att bli påföljder. Det är viktigt att vi, både politiskt och från branscherna, är tydliga med detta gentemot utländska uppdragsgivare, säger Nina Larsson till DN.

Läs också: Trump utropar massiv åtgärd – ska rädda döende bransch

Foto: Ninni Andersson – Regeringskansliet

Text: Redaktionen