WAGNERLEDAREN: 50 000 soldater redo att dö – Putin rasande

2023 06 24

– Vi är alla redo att dö.

Det meddelar Wagnergruppens ledare Jevgenij Prigozjin i nya hotfulla angrepp mot den ryska militärledningen.

– Alla 25 000 och ytterligare 25 000.

– Vi dör för det ryska folket.

Det framför Wagnerledaren i nya meddelanden på lördagen.

Putin ursinnig

Rysslands krig mot Ukraina har de senaste timmarna lett till omfattande oroligheter inne i Ryssland.

Efter att Wagnergruppen nu vänt sig mot den ryska militärledningen har Putin gått ut i ett TV-tal till nationen.

– Detta är ett försök att störta oss från insidan. Det är myteri, sa Putin i talet.

Han lovar att alla som tar till vapen mot ryska militären kommer att straffas.

Ryssland har under det olagliga anfallskriget mot Ukraina bland annat använt sig av den ökända Wagnergruppen i Ukraina, men nu anklagas ledaren för gruppen, Jevgenij Prigozjin, för att vilja genomföra en kupp i landet.

Nästa steg

Bakgrunden till Prigozjins ilska är att han  menar att tusentals Wagnersoldater dödats i en rysk attack.

Rysslands försvarsministerium har förnekat uppgifterna, men Prigozjin framhåller att “ondskan i landets militära ledning måste stoppas”.

– De inledde attacker mot våra läger. En stor del av våra krigare dödades, våra kamrater. Vi kommer att fatta ett beslut om hur vi ska reagera på dessa grymheter. Nästa steg är vårt, säger han enligt CNN.

Vill störta ledningen

Wagnergruppen har uppmanat såväl soldater som medborgare att störta den militära ledningen.

Enligt obekräftade uppgifter har en "marsch till Moskva” påbörjats, och det rapporteras om höjd beredskap på håll i Ryssland.

Militärfordon rullar i bland annat Moskva.

– Säkerhetsåtgärder har stärkts i Moskva, alla de viktigaste anläggningarna, statliga myndigheter och infrastrukturanläggningar har tagits under ökat skydd, förklarar rysk polis enligt den statliga nyhetsbyrån TASS.

Gruppen ska ha gått in i den ryska staden Rostov.

Motorväg har stängts

Enligt uppgifter ska Wagnergruppen ha skjutit ner en rysk helikopter under morgonen.

Motorvägen M4 har stängts under morgonen efter att en militärkonvoj skådats.

Motorvägen förbinder Moskva och Rostov.

Hålla sig inomhus

Guvernören i Rostov har uppmanat medborgarna att hålla sig inomhus.

– Jag ber alla att hålla sig lugna och inte lämna huset om det inte behövs, säger Vasily Golubev enligt BBC.

Samtidigt som oroligheterna i Ryssland pågår har 2 personer dött och 8 skadats efter en attack i Kyiv där en större byggnad attackerats.

Foto: A. Zarubi

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 25

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen