SVERIGE: Tonåring död efter olycka

2023 06 16

En tonårspojke har avlidit efter en allvarlig olycka.

Han voltade med sin A-traktor på väg 911 i Bada utanför Torsby och blev liggandes på taket.

Olyckan inträffade under natten mellan torsdag och fredag.

Hittades avliden

Polis, räddningstjänst och ambulans larmades till olycksplatsen vid 05-tiden på fredagsmorgonen.

När polisen anlände till platsen påträffades tonåringen död.

 En ung man, hittades avliden i anslutning till fordonet, säger Jonny Gustavsson, presstalesperson för polisregion Bergslagen, till SVT Nyheter.

Ensam i fordonet

På sin hemsida uppger polisen att en A-traktor har voltat av ”okänd anledning”.

–  Allt tyder på att den drabbade var ensam i bilen vid olyckstillfället, framhåller myndigheten.

Stängde av trafiken

Trafiken på den mindre vägen stängdes av för en kort stund.

Olycksplatsen är avspärrad.

– En drönare används för att dokumentera platsen, skriver polisen.

Händelsen utreds som vårdslöshet i trafik utan misstänkt person.

Anhöriga är underrättade.

15-åring livshotande skadad

I Linköping har en pojke i 15-årsåldern skadats allvarligt efter en händelse i stadens centrum.

Pojken har livshotande skador, uppger Corren.

Enligt tidningen har pojken fallit från ett tak.

– Vi jobbar för fullt med ärendet, säger Erik Creutz, vakthavande befäl på polisen till Corren.

Stora avspärrningar

Polisen larmades till platsen vid 02.40-tiden.

Under morgonen har stora avspärrningar upprättats kring området.

Pojken har förts till sjukhus.

Han vårdas på intensivvårdsavdelning, erfar SVT.

Foto: D Tomaseti

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump bryter tystnaden om skandaluppgifterna

2025 11 12

USA:s president Donald Trump kopplas återigen till den avlidna pedofilen Jeffrey Epstein.

Demokraterna i representanthusets tillsynsutskott har offentliggjort nya mejl där Epstein bland annat skriver att ett av hans traffickingoffer "spenderade timmar" med Trump i hans bostad. I ett annat mejl skriver Epstein att Trump ”självklart visste om tjejerna”.

Flera ledande demokrater har framhållit att avslöjandena indikerar att Trump kände till mer om Epsteins sexhandelsverksamhet än presidenten gett sken av.

Nu svarar Donald Trump.

– Demokraterna försöker återigen dra upp Jeffrey Epstein-bluffen eftersom de gör vad som helst för att avleda uppmärksamheten från hur dåligt de har hanterat nedstängningen av statsapparaten. Endast en väldigt svag, eller korkad, republikan faller i fällan, skriver presidenten på Truth Social.

”Avledningar”

Trump anklagar Demokraterna för att ensamt bära ansvaret för den över 40 dagar långa nedstängningen av statsapparaten i USA.

Republikanerna och Demokraterna har inte kunnat enas om en offentlig budget, vilket Trump anser är motståndarpartiets fel.

– Demokraterna kostar vårt land 1,5 biljoner dollar med sina senaste upptåg. De har brutalt stängt ner vårt land samtidigt som de utsätter många för risker. De borde betala ett rättvist pris, framhåller presidenten.

– Avledningar om Epstein eller något annat borde inte få något utrymme, och alla inblandade republikaner borde enbart fokusera på att öppna upp vårt land och åtgärda den massiva skada som demokraterna orsakat! avslutar Trump.

LÄS MER: ”Spenderade timmar” – Trump i påstådd jätteskandal

Över en månad

Nedstängningen av USA:s statsapparat har pågått sedan den 1 oktober.

Förhandlingarna mellan Republikanerna och Demokraterna har dragit ut på tiden. Republikanerna vägrar att gå med på eftergifter som Demokraterna kräver. Oppositionspartiet vill bland annat förlänga de statliga subventionerna för sjukvård, medan republikanerna vill skjuta upp större förhandlingar till senare under hösten.

Under söndagskvällen kom dock uppgifter som indikerar att en lösning kan vara inom räckhåll.

Senaten godkände det första steget i ett avtal som skulle avsluta den amerikanska statens nedstängning, rapporterade CNBC News.

LÄS MER HÄR: USA på väg att öppna upp igen 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


JUST NU: Migranter omplaceras i Europa – Sverige påverkas

2025 11 12

EU:s migrationspakt fastslår att migranter ska omplaceras vid händelse av stora flyktingströmmar till ensilda länder. Nu har pakten aktiverats. 

Migranter ska omplaceras från Spanien, Italien, Grekland och Cypern. Detta eftersom länderna anses vara under ”migrationstryck”, rapporterar Euronews.

Sverige kommer att påverkas av det nya beslutet. Samtliga EU-länder har förbundit sig att bidra – antingen genom att ta emot migranter eller genom att bidra ekonomiskt till de länder som upplever höga flyktingströmmar.

Varje medlemsland – med undantag för de som bedöms vara under migrationstryck – ska bidra i proportion till sin befolkning och totala BNP och kan välja mellan tre alternativ:

- Ta emot ett visst antal asylsökande

 - Betala 20 000 euro (cirka 220 000 kronor) för varje asylsökande som inte omplaceras till landet

- Finansiera stödinsatser i medlemsländerna som är hårt belastade 

Tre länder vägrar helt

Ungern, Polen och Slovakien vägrar att följa överenskommelsen. Ländernas har fastslagit att de inte kommer bidra – varken ekonomiskt eller genom mottagande av migranter.

– Bryssel har utfärdat ordern. De aktiverar migrationspakten. Jag vill klargöra en gång för alla: så länge Ungern har en patriotisk regering kommer vi inte att genomföra migrationspakten. Vi kommer inte att acceptera migranter och vi kommer inte att spendera en enda spänn på dem, skriver Ungerns premiärminister Viktor Orban på X.

LÄS MER: Nya direktresor från Sverige – till två länder

FAKTA: EU:s migrationspakt

Överenskommelsen innebär bland annat:

- Snabbare granskning av asylansökningar, bland annat vid EU:s gränser, och fler faktiska återvändanden

- Bättre identifiering vid ankomst samt obligatorisk säkerhets-, utsatthets-, och hälsokontroll för personer som reser in i EU på irreguljärt sätt

- EU-länderna får välja mellan att ta ansvar för asylsökanden, ge ekonomiskt bidrag eller tillhandahålla operativt stöd

- Bättre respons i krissituationer och ett nytt frivilligt system för vidarebosättning av flyktingar från tredjeländer

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Foto: 

Text: Redaktionen