Detta ökar risken för stroke

2023 06 13

En ny studie pekar på vad som kan öka risken för stroke.

Studien visar ett tydligt samband mellan olika typer av sömnproblem och en ökad risk för att få stroke.

Sambandet handlar om svårigheter med att somna, att vakna upp för tidigt kontinuerligt och andra former av sömnlöshet, rapporterar CNN.

Ju fler symptom relaterade till sömnlöshet man har, desto högre är risken, i synnerhet om du är under 50 år.

– Det finns många behandlingar som kan hjälpa människor att förbättra sömnkvaliteten. 

– Så att bestämma vilka sömnproblem som leder till ökad risk för stroke kan möjliggöra tidigare behandlingar eller beteendeterapier för personer som har svårt att sova och eventuellt minska risken för stroke senare i livet, säger studiens författare Wendemi Sawadogo.

Olika symptom

Studien pekar på att personer med fem till åtta olika symptom av sömnlöshet löper en 51 procent högre risk för stroke än de som inte alls lider av sömnlöshet.

De med ett till fyra symptom har en 16 procent högre risk.

Liknande studie

En annan studie som publicerades i april gjorde en liknande koppling mellan dålig sömn och risken för stroke.

Resultaten från den studien visade att människor som sover mindre än fem timmar per natt löper tre gånger så hög risk som de som kontinuerligt får åtminstone sju timmars sömn.

Kan behöva hjälp

Det är vanligt att ha problem med sömnen då och då, men om det blir till ett återkommande problem kan du behöva söka hjälp.

Det finns några saker man kan prova på egen hand för att förbättra sömnen.

Det handlar bland annat om att lägga sig och gå upp samma tid varje dag.

– Varva ner en stund innan du ska sova. Sänk belysningen och stäng av skärmar cirka en timme innan du går och lägger dig, framhåller Vårdguiden 1177.

Flera orsaker

Det kan finnas flera olika orsaker till sömnproblem.

Ljud i omgivningen, ångest, oro och hormonella besvär är vanliga anledningar till dålig sömn.

Vid återkommande svårigheter med sömnen kan det vara en bra idé att kontakta en läkare.

Foto: P. Prudente

Text: Redaktionen


JUST NU: Natostyrkor har bordat fartyg

2025 09 17

Tyska specialstyrkor har genomfört en insats mot ett 75 meter långt lastfartyg.

Fartyget, som seglar under flagg från Saint Vincent och Grenadinerna, bordades när det befann sig i slussen i Kielkanalen. Fartyget har genomsökts och dykare har undersökt båtens skrov, rapporterar Der Spiegel. 

Tysk polis misstänker att fartyget har spionerat på landets kritiska maritima infrastruktur.

I slutet av augusti uppges besättningen ha skickat upp en drönare vars syfte var att ”spionera och ta bilder”.

Rysk besättning

Majoriteten av besättningen består av ryska medborgare och samtliga är gripna. De misstänks för att ha ”förebyggt hot mot Tysklands kritiska maritima infrastruktur” samt för ”spionage i sabotagesyfte och säkerhetshotande avbildning”, uppger Der Spiegel.

På väg mot Finland

Fartyget hade lämnat Rotterdam och var på väg mot Finland, rapporterar Iltalehti.

Fartygets destination ska ha varit hamnen i finska Euraåminne, enligt Marine Traffic, en global underrättelsesajt som spårar fartygsrutter.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Del av skuggflottan?

Det är oklart om fartyget är en del av den ökända ryska skuggflottan.

Fartygen i den ryska skuggflottan seglar under falsk flagg för att undvika västvärldens sanktioner. Putinregimen använder i synnerhet skuggflottan för att transportera rysk olja till handelspartners.

Snittåldern på oljefartygen i skuggflottan har ökat från 8,9 till 16,6 år efter den ryska invasionen av Ukraina. EU-ledare har länge varnat för att fartygen kan orsaka olyckor med ödesdigra konsekvenser för miljön.

Malte Humpert är grundare av tankesmedjan The Arctic Institute och journalist vid den norska tidskriften High North News. Han berättar att fartygen i skuggflottan ofta är dåligt försäkrade och har vid flera tillfällen stängt av sina transpondrar, vilket innebär att de inte syns för andra fartyg.  

– Det är inte säkert, man måste veta var de befinner sig. Det har förekommit fall där fartyg har kolliderat eftersom de inte synts på andra fartygs radar, säger experten till Dagbladet.

LÄS MER: Kina slår till mot USA:s guldägg: stoppa alla beställningar 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


17 september 2025

JUST NU: ”Putin vet inte om det” – ryska armén har stoppats

2025 09 17

Rysslands armé har misslyckats med tre sommaroffensiver.

Det uppger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Exempelvis har den ryska offensiven mot staden Sumy i östra Ukraina misslyckats fullständigt.  

– De säger att de har kapacitet att erövra städer som Sumy. Men det är lögner och manipulation, framhåller Zelenskyj enligt Kyiv Independent.

Presidenten berättar att den ryska offensiven mot Sumy har "fullständigt fallerat" och ger samma bild av andra ryska offensiver i västlig riktning.

– De har stoppats och lider stora förluster, både av utrustning och manskap. Jag har sagt samma sak till européerna och till Vita huset: ryssarna kommer inte kunna avancera österut.

”Putin vet inte om det”

Enligt Zelenskyj är Rysslands diktator Vladimir Putin omedveten om hans armés misslyckande.

– Ryssarna gör värre ifrån sig än de förväntat sig. De gör mycket värre ifrån sig än de uppgifter som Putin får. Han vet inte om det.

Varnar för två offensiver

Samtidigt förbereder Ryssland två nya offensiver innan vintermånaderna. 

– De förbereder sig för ytterligare två offensiva operationer i höst. De har redan genomfört tre av fem. Nu har vi ytterligare två tunga offensiva kampanjer framför oss, säger Zelenskyj till tidningen.

LÄS MER: Sjukt besked om Putins armé – hela befolkningen kan drabbas

Hävdar: Över en miljon döda ryssar

Under onsdagen har Ukrainas generalstab presenterat siffror över ryska förluster i kriget. Enligt den ukrainska militären har 1 097 450 ryska soldater stupat på slagfältet.

Uppgifterna är inte verifierade.

Nyhetskanalen Mediazona och BBC:s ryska avdelning har tidigare kunnat bekräfta 130 150 ryska dödsfall. Den verkliga siffran tros dock vara betydligt högre. Kreml offentliggör inte antalet förluster, vilket gör det mycket svårt att beräkna en exakt siffra.

LÄS MER: Har pratat med Trump – slår till mot Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen