17 jun 26

SVERIGE: Så blir vädret på midsommar

2023 06 11

En första prognos har kommit angående vädret till midsommar.

Många sitter ute och njuter av det fina vädret som råder i landet just nu.

Det är ännu ett tag kvar till midsommar, men en första prognos har redan kommit angående hur vädret kan bli.

Det finns en risk för en regnig midsommar, om än med varma temperaturer, rapporterar Expressen.

– Den veckan vi går in i ser fin ut med varmt väder men när vi kommer in i veckan därefter tyder mycket på att högtrycket rör sig norrut och att det kan bli mer lågtryck över södra Sverige och därmed regnskurar, säger Roar Inge Hansen, meteorolog på Storm.

Risk för åska

Då det med största sannolikhet kommer att fortsätta vara varmt finns även risk för åska, menar Hansen.

Han understryker att det inte alltid är lätt att uttala sig om vädret så långt framöver, men varnar för regn.

– Det ser fortsatt förhållandevis milt ut med temperaturer över 20 grader även om det kan bli lite regnskurar, säger han.

Varmare i norr

Högtrycket som råder tycks vara på väg att röra sig norrut.

Det innebär att norra Sverige lär få varmare temperaturer till midsommar.

Omkring Sundsvall kan det bli så varmt som 25 grader.

Kulminerar senare

Sommarvärmen brukar kulminera ungefär en månad efter midsommar.

Under juni månad finns kalluft kvar över norra ishavet som kan ta sig söderut och ställa till det för Sverige.

– Temperaturerna kan därför skifta ordentligt från år till år beroende på var luften kommer ifrån, framhåller SMHI.

Historiska data

Den högsta midsommartemperaturen som någonsin uppmätts i Sverige var år 1935 då det var 35 grader celsius i Sveg.

Kyligare var det 1987, då 11 grader uppmättes i Stockholm som högsta temperatur under dagen och på flera håll i Norrland var det nollgradigt.

Under midsommar förra året var det varmast i Göteborg, där 30,1 grader uppmättes.

– Under midsommardagen var Mariestad varmast med 32,8° och samma plats var varmast även under söndagen den 26 juni med 33,3°, förklarar SMHI.

Foto: M. Kristenson resp D. Biscusco

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen