Katt har gjort otrolig resa – hamnade i Sverige

2023 06 10

En katt som är registrerad i Spanien har hamnat i Sverige.

Många kattägare är vana vid att katterna lever sitt eget liv om dagarna och gärna är borta ganska många timmar åt gången.

Det är inte ovanligt att djuren försvinner hemifrån, men katten Pelofino, som för närvarande sover under en barack i Bromma, tycks ha gjort en ovanlig resa.

På något sätt har Pelofino lyckats ta sig från Valencia i Spanien till Bromma i Sverige, och företagaren Kristian Schildt tror sig veta hur.

“Kommer varje dag”

För någon månad sedan uppmärksammade Schildt, som driver Glaskedjan i Bromma, kattens närvaro i området.

– Den här katten kommer varje dag till oss på verkstaden. Han går in på verkstaden, går en runda på verkstaden och kollar att allt är schysst. Sen kommer han in till mig på kontoret och hälsar.

– Sen går han ut och kollar så allt är i ordning på kundparkeringen. Sen går han bort förbi padelhallen mot byggmax, förklarade han via facebook.

Lånade skanner

Efter att Schildt lånat en skanner för att läsa av kattens chip så visade det sig att den registrerades i Valencia i Spanien för drygt ett år sedan, uppger Expressen.

Han tror sig nu veta hur katten tagit sig från Spanien till Sverige.

– Tidigare låg det en transportfirma bredvid oss, som hade en del lastbilar som gick till Spanien. Så det verkar som att han har kommit med någon lastbil.

Skrämmande och stressande

Det är ingen ovanlighet att katter kommer bort, men det kan vara både skrämmande och stressande för ägare.

Svenska kennelklubben framhåller att det kan vara bra att tala med grannar och göra en efterlysning om katten försvunnit.

– Det kan vara värdefullt att höra med grannarna, de kanske har sett eller hört något, och ni kan försäkra er om att katten inte av misstag blivit inlåst i en bod, källare eller liknande, förklarar SKK.

Sätt upp lappar

Det är även en bra idé att sätta upp lappar som informerar om att katten är försvunnen.

Det går även att kontakta katthem i ditt område och se om de har fått in någon katt.

Arkivfoto: M. Sbicego

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina skickar styrkor mot amerikansk militär

2025 09 12

Kina meddelar att man skickar styrkor mot amerikansk militär.

Kina har skickat ut både fartyg och stridsflygplan på fredagen.

Det meddelar den kinesiska regimen.

De kinesiska styrkorna skickas till Taiwansundet – där amerikanska och brittiska krigsfartyg passerar.

”Provocerar”

Kina tar hjälp av både fartyg och flygplan för att övervaka krigsfartygen USS Higgins från USA och HMS Richmond från Storbritannien, som passerar i Taiwansundet.

– De provocerar fram problem, hävdar en talesperson för den kinesiska militären, rapporterar Newsweek.

Den kinesiska regimen hävdar att Taiwansundet tillhör Kina, medan Taiwan och dess västerländska allierade menar att det är internationellt vatten.

De kinesiska styrkor som nu skickas ut ska övervaka det amerikanska och det brittiska fartyget, rapporterar tidningen.

Senast förra helgen skedde en liknande incident, då kanadensiska och australiensiska fartyg passerade Taiwansundet.

LÄS OCKSÅ: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Storbritannien kommenterar

Från amerikansk håll har man inte kommenterat händelsen.

Storbritanniens försvarsdepartement låter dock meddela att operationen, som är ett sätt att hävda navigationsrättigheter, har gjorts "i full överensstämmelse med internationell lag och normer", rapporterar tidningen.

USA och andra västländer skickar krigsfartyg till Taiwansundet med jämna mellanrum för att visa sin styrka, stödja Taiwan och hävda rätten att passera i sundet.

Kina å sin sida hävdar att utländska krigsfartyg måste ha tillstånd från den kinesiska regimen för att få passera i Taiwansundet.

Donald Trumps administration har på senare tid försökt stabilisera relationen till Kina något när det gäller maktkampen i havet, enligt tidningen. Men trots det väljer man nu alltså att skicka krigsfartyg till Taiwansundet.

Den kinesiska regimen utövar ett hårt tryck mot Taiwan, som de anser tillhör Kina. Taiwan stöds emellertid av USA och andra västländer.

LÄS OCKSÅ: Polen markerar - Trump ifrågasätter drönarna

Foto: List of ships of the People's Liberation Army Navy 

Text: Redaktionen


STENHÅRDA KRAVET: Berätta om era pengar

2025 09 12

Nu kommer krav om att partierna ska berätta om sina pengar.

Svenska folket får veta alldeles för lite om riksdagspartiernas finansiering.

Det menar statsvetarna Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk, som är parti- och korruptionsforskare vid Göteborgs universitet.

Nu måste väljarna få veta vem som betalar partinotan, anser debattörerna.

”Skydd för demokratin”

Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk menar att Sverige ligger efter andra länder när det gäller transparens. Det är omöjligt att följa partiernas pengar och veta var de kommer ifrån, menar de i en debattartikel i DN.

– Forskningen visar gång på gång att demokratin bygger på att väljarnas förtroende är förankrat i transparens. Ett starkt skydd för demokratin kräver tydliga regler, skarpa sanktionsmöjligheter och full insyn – också i partiernas finansiering, skriver debattörerna.

När partierna och deras kampanjer delvis finansieras genom privata och ibland anonyma donationer så finns det anledning att ifrågasätta deras oberoende, menar de två statsvetarna.

– När transparensen brister uppstår misstanken att beslut inte fattas på saklig grund, utan på grund av ekonomiskt beroende, skriver Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk i tidningen.

LÄS OCKSÅ: EU:s vändning - ny chans för bensin- och dieselbilar

Vill se förändring

I ett betänkande som presenterades förra sommaren föreslogs en rad åtgärder, bland annat att möjligheten att ge anonyma bidrag till partier ska tas bort, skriver de.

Ett annat förslag är att förbjuda utländsk finansiering.

De två statsvetarna kräver dock mer kraftfulla åtgärder, och vill att frågan ska lyftas upp inför valet 2026.

– Beslutsfattare har nu chansen att täppa till luckorna i lagstiftningen och ta igen det demokratiska försprång som många andra länder redan har, skriver de.

Frågan har tidigare bland annat uppmärksammats i Kalla faktas granskning ”Partiernas hemliga pengar” i samband med förra valet.

Efter det har flera förändringar föreslagits för att öka kontrollen av och insynen i partiernas finansiering.

– Öppenhet och insyn är viktiga inslag i en välfungerande demokrati, har justitieminister Gunnar Strömmer (M) tidigare sagt till TV4.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass - hela listan

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen