17 jun 26

Bristbesked inför midsommarmiddagen

2023 06 09

Midsommarafton närmar sig med stormsteg.

Om cirka två veckor är det återigen dags att dansa runt midsommarstången.

Men allt är inte frid och fröjd.

En viktig ingrediens kan komma att saknas när midsommarmiddagen ska serveras till familj och vänner.

Äggbrist

Det råder nämligen fortfarande äggbrist hos Sveriges största äggproducent, CA Cedergren i Mönsterås, rapporterar DN.

I april meddelade CA Cedergren att man stoppa samtliga äggleveranser.

Beslutet fattades efter ännu ett salmonellalarm hos äggproducenten.

Sedan dess har leveranserna stoppats, men CA Cedergren har räknat med att de skulle kunna återupptas i god tid före midsommar.

Men så blir inte fallet.

– Vi har både trott och hoppats att det skulle vara friförklarat för flera veckor sedan, men tyvärr har det inte blivit så, säger branschorganisationen Svenska äggs verksamhetsledare Marie Lönneskog Hogstadius till DN.

Nya fynd

Hönsen hos CA Cedergren är friskförklarade.

Ingen salmonella har påträffats hos djuren, men däremot har rester av salmonella noterats i tester av packeriet, uppger DN.

– Man tror inte att det finns salmonella i äggen, men eftersom man gör fynd i packeriet skickas äggen direkt till livsmedelsindustrin och inte ut i affärerna, förklarar Marie Lönneskog Hogstadius för tidningen. 

Stor del av leveranserna

CA Cedegren står i dag för cirka 20 procent av den svenska äggmarknaden.

Uteblivna leveranser från gården får en stor påverkan på utbudet. 

Under våren har ägghyllorna gapat tomma i svenska matbutiker.

Avlivade 165 000 höns

Det var i början av januari 2023 som det första salmonellalarmet utfärdades hos CA Cedergren.

Bakterien upptäcktes i stallmiljön i ett av de stall där äggen har värpt.

Då tog Jordbruksverket det säkra före det osäkra.

Gården spärrades av och myndigheten beslutade att avliva 165 000 höns.  

– Det går inte att sanera på annat sätt än att man tömmer stallarna på djur och på gödsel och så vidare, och så kommer det att ske en sanering av de drabbade avdelningarna. Gödseln måste tas om hand på ett särskilt sätt, sa Katharina Gielen, smittskyddschef på Jordbruksverket, efter beskedet.

Tre år i följd

Avlivningsveslutet i januari innebär att äggproducenten har tvingats avliva hundratusentals höns tre år i följd.

– Förra året hade vi en brand, och året innan det var det fågelinfluensa. Vi jobbar på, men det är tragiskt när sådant här händer, sa Maud Cedergren som driver gården i mitten av april.

Foto: Mikael Kristenson resp Davide Biscusco

Text: Redaktionen


7 nov 26

Ångrar allt om Ukraina – var ett misstag

2026 11 07

Stormen kring Starlink fortsätter.

Elon Musk medger ett misstag om Ukraina.

Det handlar om hjälpen med Starlink under den ryska invasionen, rapporterar Kyiv Independent.

Delar kritiskt utspel

Elon Musk har återpublicerat ett inlägg på sin egen plattform X.

Inlägget riktar kritik mot beslutet att förse Ukraina med tusentals Starlink-terminaler och kostnadsfri internettjänst i början av den fullskaliga ryska invasionen.

– I efterhand var det ett misstag av SpaceX att skicka tusentals kostnadsfria Starlink-terminaler till Ukraina och erbjuda tjänster för miljontals dollar i månaden utan kostnad i början av kriget, står det i inlägget.

Vidare hävdas det att tjänsten ursprungligen var tänkt att ge civila tillgång till internet, men att den senare fick en central roll i Ukrainas militära drönarkrigföring.

Musk har återpublicerat inlägget utan någon egen kommentar.

Läs också: Enorm rusning i Sverige – här handlar folk som aldrig förr 

Kritik mot Musk

Återpubliceringen kommer kort efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj riktat kritik mot miljardärens inflytande.

I en intervju med det tyska tv-programmet ZDF Magazin Royale ifrågasätter han hur mycket makt en enskild privatperson kan ha.

– Det finns för mycket makt i händerna på en mycket förmögen person. En sådan koncentration av makt är farlig, säger Zelenskyj.

Viktigt för Ukrainas försvar

Starlink, som drivs av Musks rymdbolag SpaceX, har fått en viktig funktion i Ukraina sedan Rysslands fullskaliga invasion inleddes.

Ukraina använder både kommersiella Starlink-terminaler och den militära varianten Starshield.

I mitten av oktober infördes en hastighetsbegränsning för Ukrainas Starshield-tjänst utan förvarning. Det störde den ukrainska militärens möjligheter att bekämpa ryska drönare med jetmotorer.

Musk tog inte på sig ansvaret för beslutet, men anklagade offentligt Ukraina för att bryta mot användarvillkoren genom att använda kommersiella Starlink-terminaler för offensiva drönarattacker.

– Att använda Starlink, en civil kommersiell tjänst, för offensiva drönarattacker för att döda människor har aldrig varit tillåtet, och det borde aldrig tillåtas, skrev han på X i oktober.

Ukraina avvisade anklagelserna och uppgav att Starshield används för att stödja militära operationer mot ryska styrkor på ukrainskt territorium.

Andra läser: Plötslig öppning för Ukraina – Zelenskyj hoppfull

Foto: President of Russia Office resp White House Official

Text: Redaktionen


6 nov 26

7 000 måste anställas akut – 42 700 kronor i lön

2026 11 06

En svensk bransch skriker efter personal.

Sverige riskerar att få stor brist på elektriker och VVS-montörer inom några år.

Nu kan den som väljer yrkena få en medianlön på upp till 42 700 kronor i månaden.

Stor brist väntas till 2030

Sverige kan sakna närmare 7 000 elektriker och VVS-installatörer år 2030. Det visar en prognos från Installatörsföretagen.

I bedömningen har organisationen bland annat vägt in hur många som närmar sig pension, hur många som utbildas och hur stort behovet av installatörer väntas bli.

Bristen gäller alltså de båda yrkesgrupperna tillsammans.

Samtidigt väljer allt fler att byta yrkesbana senare i livet och utbilda sig till ett hantverksyrke med goda framtidsutsikter. En av dem är Johan Wedde, som lämnade jobbet som HR-chef för att bli rörmokare.

– Det här jobbet kommer inte att försvinna innan jag går i pension, säger han till DN.

Läs mer: Priset skenar – nödåtgärd vidtas för svenska hushåll

Fler unga söker

Nu finns tecken på ett ökat intresse för branschen.

Inför läsåret 2026/27 sökte 1 787 elever VVS- och fastighetsprogrammet i första hand. Det är 303 fler än året innan. Det visar Skolverkets siffror som tidningen Energi & Miljö har gått igenom.

– Att intresset för yrkesprogrammen ökar är positivt, det finns ett stort behov av personer med en gymnasial yrkesutbildning. Samtidigt ser vi fortfarande att fördelningen av sökande inte helt matchar de kompetenser som efterfrågas på arbetsmarknaden, säger Agnes Duregård, undervisningsråd på Skolverket, till Energi & Miljö.

Trots det ökade intresset väntas alltså efterfrågan på utbildad personal vara större än tillgången.

Så mycket tjänar yrkena

För den som funderar på att byta bana kan lönen vara en anledning att titta närmare på yrkena.

Enligt SCB:s lönestatistik för 2025 låg medianlönen för en VVS-montör på 42 700 kronor i månaden före skatt.

För installations- och serviceelektriker var motsvarande siffra 40 000 kronor. Den som börjar som lärling får dock en lägre lön under utbildningstiden.

Utbildning som krävs

Den som vill bli VVS-montör kan gå VVS- och fastighetsprogrammet på gymnasiet med inriktning VVS. Det går även att läsa en yrkesutbildning via komvux som vuxen.

Efter utbildningen följer normalt en lärlingsperiod på ett företag. VVS-branschens yrkesnämnd rekommenderar att den som väljer vuxenutbildning kontrollerar om den är ett godkänt VVS-college, eftersom det påverkar lärlingstidens längd.

För blivande service- och installationselektriker är el- och energiprogrammet med inriktning elteknik en vanlig väg. Även här finns yrkesutbildningar via komvux.

Efter den vanliga gymnasievägen krävs minst 1 600 timmars lärlingsanställning för att få branschens ECY-certifikat. Den som går en ETG-utbildning kan i stället få lärlingstiden ersatt av ett godkänt yrkesprov, enligt Elbranschens centrala yrkesnämnd.

Läs mer: Arbetslösa riskerar att bli utan ersättning

Foto: M.Bjork

Text: Redaktionen