Dåliga nyheter för alla som gillar räkor

2023 06 09

Kilopriset för räkor kommer att skjuta i höjden. 

Det varnar Sveriges fiskares producentorganisation, SFPO, för.

SFPO är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för sina medlemmars intresse.

Nu är medlemmarna bekymrade.

Räkfisket riskerar att halveras och priset för räkor kan bli dubbelt så dyrt, rapporterar GP.

Boven i dramat

Yrkesfiskarnas varning grundar sig i de vindkraftsparker till havs som är planerade att byggas utanför  kusten i Göteborg.

Ett projekt som kommer att vara förödande för räkfisket i regionen, enligt yrkesfiskarna.

– Räkbåtar i hela Bohuslän kommer att slås ut, säger Tommy Lang, ordförande för Havs- och kustfiskarnas producentorganisation, till GP.

”Vårt ord väger ingenting”

Enligt Tommy Lang är det placeringen av vindkraftsparkerna som kommer att ställa till det.

–  Vi hade kunnat samsas om ytorna om vindkraftsbolagen håller sig väck från de värdefullaste fiskeplatserna. Då kan vi leva. Nu är det precis tvärtom. Vindkraftsbolagen paxar de bästa platserna. Vårt ord väger ingenting, säger han till GP.

50 procent kan försvinna

Nu går yrkesfiskarna på västkusten ut med en kraftig varning.

Hela 50 procent av det svenska räkfisket riskerar att försvinna om de planerad vindkraftsparkerna på västkusten blir verklighet.

Det skulle även påverka priserna i svenska butiker.

Ett framtida pris för ett kilo räkor beräknas landa på mellan 500 och 600 kronor. I dag är snittpriset 250 kronor.

Länsstyrelsen utreder

Bollen ligger nu hos länsstyrelsen och regeringen.

Länsstyrelsen i Västra Götaland behandlar just nu två tillståndsansökningar för havsbaserad vindkraft utanför Göteborg.

Länsstyrelsens ska sedan meddela regeringen om sina slutsatser. Regeringen väntas därefter fatta ett beslut om tillståndsansökningarna.

Öppet brev till regeringen

Regeringen har tidigare beslutat att ge tillstånd två vindkraftsparker utanför Varberg och Falkenberg, Galene och Kattegatt Syd.

– Vi ger nu grönt ljus för bygget av två nya vindkraftsparker till havs längs västkusten, utanför Varberg och Falkenberg. Totalt rör det sig om ett hundratal vindkraftverk som kommer bidra med fossilfri el i en region med stark tillväxt och stort behov av ny och ren energi, sa statsminister Ulf Kristersson (M) efter beslutet.

Sveriges fiskares producentorganisation utryckte sin besvikelse över beslutet i ett öppet brev till regeringen.

– För svenskt fiskes del innebär besluten att bevilja tillstånd till vindparkerna Kattegatt Syd och Galene ingenting annat än en ren katastrof och ett definitivt slut för fisket i Kattegatt. Vi är extremt besvikna på besluten.

– De områden som nu kan bli föremål för marina vindkraftparker är de bästa fiskeplatserna i Kattegatt, ett havsområde som framöver kommer att bestå av skyddade områden och vindkraftparker – något yrkesfiske kommer inte att kunna bedrivas.

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen


JUST NU: Trafikverket varnar – 3 000 kronor i böter om du blir påkommen

2025 07 14

Trafikverket har fått nog.

Ett livsfarligt problembeteende växer kraftigt.

Antalet incidenter med spårspring, det vill säga när folk olagligt korsar tågspår, har ökat med 50 procent på ett år.

Under 2024 rapporterades 20 148 obehöriga spåröverträdelser över hela landet, rapporterar TV4.

Nu har Trafikverket tröttnat och går ut med varning till allmänheten. 

Två meter höga stängsel har satts upp vid vissa spår. Men det är svårt att bygga bort incidenterna.

Istället måste beteende tförändras.

– Respektera järnvägen och sluta med spårspring. Var ute i god tid så du slipper stressa och använd de övergångar som är avsedda för att korsa spåren, säger Kimmo Luokka från Trafikverket till tv-kanalen.

3 000 kronor i böter

Sommaren är högsäsong för spårspringet.

Tidigare har Trafikverket vädjat till föräldrar att uppmana sina barn och ungdomar, som gått på sommarlov, att hålla sig undan från spåren.

– Jag vill uppmana föräldrar som bor i närheten av en järnväg att prata med sina barn om riskerna, sade  Rami Yones, regional direktör för Trafikverket, inför förra sommaren.

Förutom att beteendet är förenat med livsfara väntar också dryga böter för den som åker fast.

– Dyrt blir det också för den som blir påkommen. Vistas man i spårområdet riskerar man böter på 3 000 kronor, har Trafikverket tidigare deklarerat.

LÄS MER: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Tusentals timmar försenade

Ytterligare en konsekvens av obehöriga i spåren är förseningar i tågtrafiken. Förra året sammanlagt med 3 200 timmar.

Även lokförare och annan tågpersonal slår nu larm om det ökade problemet.

Det här är något som blir vanligare i min vardag på tågnätet. Och det är inte kul att gå till jobbet och vara orolig för att man ska köra på någon som chansar och korsar spåret på platser där man inte ska, säger Siv Rönnholm, lokförare, till TV4.

LÄS MER: Tusentals anställda får lämna stor bilfabrik

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Belarus har skjutit ner rysk farkost

2025 07 14

En rysk attackdrönare har skjutits ner i belarusiskt luftrum.

Enligt ukrainska underrättelseuppgifter har Belarus agerat militärt mot en rysk drönare under en pågående attack mot Ukraina. Det bekräftar en källa inom Ukrainas militära underrättelsetjänst (HUR) till Kyiv Independent.

– Det rapporteras att vrakdelarna från den nedskjutna drönaren föll i Homel-regionen, uppger källan.

Minst tre drönare befann sig samtidigt över Belarus, men endast en förstördes. Den sköts ner av en belarusisk Mi-24-helikopter under vad som kallats ett "uppdrag för att ta kontroll över luftrummet".

Nära allierad

Belarus, en av Rysslands närmaste allierade, har hittills tillåtit användning av sitt territorium för ryska militära operationer mot Ukraina.

De senaste veckorna har ryska Shahed-drönare allt oftare flugit genom Belarus på väg mot ukrainska städer i och med att attacker mot Ukraina intensifierats.

Upprepade incidenter

Det är inte första gången som drönare från Ryssland tagit sig in i landets luftrum.

Den belarusiska militären bekräftade sommaren 2024 att en drönare skjutits ner över landets territorium för första gången sedan krigets början.

Enligt underrättelsegruppen Hajun-projektet var det första gången ett belarusiskt stridsflyg användes för att skjuta ner en drönare. Händelsen inträffade även då över Homel-regionen.

Tidigare uttalanden

Anton Gerashchenko, tidigare rådgivare till Ukrainas inrikesminister, kommenterade då uppgifterna i ett inlägg på X.

– Det rapporteras att en rysk Shahed-drönare flög över belarusiskt territorium under natten den 29 augusti, då Ryssland attackerade Ukraina.

– Ett jaktplan från det belarusiska flygvapnet jagade drönaren i cirka 20 minuter. Sedan hördes det minst två explosioner och en ljus blixt på himlen observerades.

Sedan dess har flera liknande incidenter rapporterats, men få har inneburit aktiv militär respons.

Belarus ledare Aljaksandr Lukasjenko har ännu inte lämnat något officiellt uttalande om den senaste händelsen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen