Stor dramatik vid Järvaveckan

2023 06 05

Enligt uppgifter har en incident ägt rum sig i Järva.

Den årliga politikerveckan i Järva i Stockholm är ofta ett uppskattat evenemang, där såväl politiker som allmänheten och samhällsengagerade företag möts för att diskutera saker.

Järvaveckan 2023 har pågått mellan 31 maj och 3 juni, och under dagen har stor dramatik utspelat sig.

En person har blivit nedbrottad av ordningsvakter, och enligt uppgifter hade personen kniv med sig, rapporterar SVT.

– Jag såg honom och hörde sedan att en av värdarna ropade ”kniv” i väskkontrollen, innan ordningsvakterna tog honom, säger SVT Nyheter Stockholms reporter på plats Hashi Ahmed.

“Kan bekräfta”

Järvaveckans kommunikationsavdelning bekräftar att det skett ett ingripande.

– Vi kan bekräfta att säkerhetspersonal har gjort ett ingripande och att personen har tagits om hand av polisen. Vi kan i nuläget inte ge mer information eftersom det nu är polis som hanterar ärendet

Polisen har ännu inte utgått med några uppgifter om händelsen.

Dåd förra året

Ing-Marie Wieselgren, som var nationell samordnare för psykiatrifrågor på SKR, mördades förra året under Almedalsveckan i Visby.

Händelsen fick stor nationell uppmärksamhet och en man i 30-årsåldern anhölls snabbt på sannolika skäl misstänkt för mord.

Mannen kom även att dömas för förberedelse till terrorbrott i samband med hans mordplaner på Annie Lööf.

Skulle delta

Wieselgren var på plats för att delta i ett antal seminarier under Almedalsveckan.

Det var den 6:e juli som händelsen skedde, och trots livräddande insatser gick hennes liv inte att rädda.

Startade 2016

Järvaveckan startade 2016 och syftar till att “minska avståndet mellan de folkvalda politikerna och medborgarna”.

Såväl samhällsengagerade företag och föreningar som politiker och medborgare möts för att diskutera olika saker.

– Järvaveckan är en mötesplats där människor från alla samhällsskikt kan komma samman och utforska de gemensamma mål och värderingar som förenar oss, säger grundaren Ahmed Abdirahman via evenemangets kommunikation.

Foto: Järvaveckan

Text: Redaktionen


1 november 2025

JUST NU: Ryssland anklagar USA för ”överdrivet våld”

2025 11 01

Ryssland hävdar att USA använder ”överdrivet våld”.

Stora delar av den demokratiska världen har fördömt Rysslands invasion av Ukraina som ett brott mot internationell rätt.

Men nu anklagar Ryssland själva USA för att använda ”överdrivet våld” – och bryta mot folkrätten.

Anklagar USA för ”överdrivet våld”

Det ryska utrikesdepartementet går på lördagen ut och fördömer USA:s aktioner i Karibiska havet, där båtar som påstås ha koppling till narkotikahandel har attackerats.

Ryssland bekräftar också sitt stöd till Venezuela, som USA enligt uppgifter planerar att attackera.

– Vi fördömer bestämt användningen av överdrivet militärt våld för att genomföra aktioner mot droger, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zakharova, rapporterar Reuters.

Hon menar att USA:s agerande strider mot folkrätten.

– Sådana åtgärder strider mot både USA:s inhemska lagstiftning ... och folkrättens normer, säger Maria Zakharova, enligt nyhetsbyrån.

Kommentaren är extra märkbar eftersom stora delar av världssamfundet anser att Ryssland själva går emot folkrätten med sitt anfallskrig mot Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ukraina sätter in specialstyrkor

Bekräftar stöd till Venezuela

De senaste dagarna har det kommit uppgifter om att en amerikansk attack inne i Venezuela är nära förestående – källor har uppgett att en attack kan komma inom några få dagar.

Ryssland uttalar nu sitt stöd för Venezuelas president Nicolás Maduro, som av USA anklagas för att leda en drogkartell.

– Vi bekräftar vårt starka stöd för det venezuelanska ledarskapet i försvaret av sin nationella suveränitet, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson, enligt nyhetsbyrån.

Partnerskap med Maduro

Den ryske diktatorn Vladimir Putin undertecknade ett strategiskt partnerskapsavtal med Nicolás Maduro i maj i år.

Maduro menar att USA har som mål att få bort honom från makten, och att kampen mot narkotikahandeln bara är en ursäkt för att nå det målet.

USA har genomfört attacker mot minst 14 båtar i Karibien och östra Stilla havet. 61 människor har dödats i attackerna, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland - flygplatser stängs efter massattack

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia

Text: Redaktionen


Världsband går till häpnadsväckande angrepp

2025 11 01

Liam Gahhagher i världsbandet Oasis rasar.

Oasis är ett av världens mest populära pop- och rockband, och befinner sig nu på världsturné efter 16 års uppehåll från liveframträdanden.

Men en händelse vid bandets konsert i Melbourne, Australien har väckt raseri hos sångaren Liam Gallagher – som nu går till bisarrt angrepp.

Går till grovt angrepp

I samband med den första av tre spelningar i Melbourne, inför mer än 50 000 åskådare, skedde en incident som får Gallagher att rasa.

Någon tände en bengalisk eld och slängde upp den mitt i publikhavet medan bandet spelade den klassiska låten ”Champagne Supernova”.

Nu går Liam Gallagher till häpnadsväckande angrepp mot den ansvariga, som inte har identifierats.

I ett inlägg på X använder Gallagher ett mycket grovt språk mot den skyldiga.

– Till den massiva fitta som slängde upp den där bengalen igår kväll på spelningen i Melbourne, du är en allvarligt störd individ och du kommer att få igen, skriver Liam Gallagher i inlägget.

LÄS OCKSÅ: USA tar kontroversiellt beslut - "hot mot demokratin"

Trodde det var en del av showen

Ingen ska ha skadats i samband med att bengalen tändes och slängdes upp, och ingen kunde gripas för incidenten, rapporterar ABC News.

Vissa fans trodde att bengalen var en del av showen.

Efter att låten var slut kommenterade Gallagher dock händelsen med orden ”naughty, naughty, naughty”.

Spelningen var den första av tre i Melbourne för Oasis, som är ett av världens mest kända band med bröderna Liam och Noel Gallagher i spetsen.

Bröderna har ofta och länge varit osams, men har nu alltså gett sig ut på en världsturné med bandet.

Dödsfall på konsert i somras

I somras skedde en betydligt allvarligare händelse i samband med Oasis konsert på Wembley Stadium i början av augusti.

En man föll ner från en av de övre läktarna och miste livet, rapporterade The Sun.

Bandet kommenterade det tragiska dödsfallet och sade att de var ”chockade och ledsna” över de inträffade. De framförde också sina ”innerliga kondoleanser till familj och vänner” till den drabbade, rapporterade BBC.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch kollapsar - "En mardröm"

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen