Flera skolelever till sjukhus

2023 06 01

Ett jättebråk har utbrutit mellan två grupperingar i Eskilstuna.

Händelsen har ägt rum vid en idrottsanläggning. 

Elever från en skola i Eskilstuna ska ha tillbringat en friluftsdag vid anläggningen. I samband med detta ska ett jättebråk ha utbrutit. 

– Vi får till oss att det ska var en misshandel med minst ett tillhygge och att flera personer är skadade, säger Dennis Johansson, presstalesperson på polisregion Öst, till Aftonbladet. 

Flera skolelever har förts till sjukhus, rapporterar TV4 Nyheterna. Minst två av dem uppges ha stickskador i överkroppen. 

Enligt tv-kanalen är det två ungdomsgäng som hamnat i bråk med varandra. 

Första larmet uppges ha inkommit vid 12.45.  

Polisen var till en början förtegna.

– Det är i alla fall ingen skjutning, sa Dennis Strömberg Johansson till TV4 i samband med att polisen larmats till platsen. 

Utreds som mordförsök

Än så länge har ingen misstänkt gärningsman gripits. 

Brottsrubriceringen är försök till mord. 

Stort polispådrag

Polisen har larmats till platsen och det pågår just nu en stor polisinsats.

Polisen söker efter en eller flera gärningsmän med både hundar och drönare, rapporterar Aftonbladet. 

– Vi gör det samtidigt som vi säkrar brottsplatsen och samlar in information. Vi försöker prata med vittnen och säkra spår, säger Dennis Johansson till tidningen. 

Elever på annan plats

Polisen har i nuläget valt att inte uttala sig mer om händelseförloppet.

Skolans rektor har bekräftat att det skett en händelse. 

Hon bekräftar även att händelsen har skett utanför skolområdet. 

– Det är skolans elever som befinner sig på en annan plats, säger hon till Expressen. 

Har stoppat våldsdåd

Polisen har tidigare uppgett att man förhindrat flera potentiella våldsdåd på svenska skolor det senaste året.

Enligt Mats Karlsson, chef på polisens underrättelseenhet i syd, får polisen varje vecka tips om personer som de borde utreda.

– Det handlar om skolor som hör av sig om någon som de tycker agerar på ett sätt som ger en obehagskänsla. Från riktigt allvarliga avsikter till att det inte var helt genomtänkt, sa han till SR Ekot i början av april.

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


16 okt 26

Allt är slut i Ukraina – nu aktiveras Putins brutala plan

2026 10 16

Ukraina uppges ha slut på robotar till det amerikanska luftförsvarssystemet Patriot.

Ett mardrömsbesked för det krigsdrabbade landet.

Systemet är avgörande för Ukraina förmåga att bekämpa ryska ballistiska robotar.

Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj har i flera månader varnat för lagren av de amerikansktillverkade robotarna håller på att tömmas.

Nu ska robotarna till Patriotsystemen tagit helt slut, rapporterar CNN med hänvisning till källor med insyn.

Fler dödas

Uppgifterna väcker oro för att Ukraina blir ännu mer sårbart för ryska luftattacker.

Landets brist på Patriotrobotar har blivit tydlig under de senaste robotattackerna mot landet.

Under natten mot onsdag avfyrade Ryssland en våg av robotar mot den ukrainska huvudstaden Kyjiv. Fyra personer dödades och ytterligare 25 skadades i attacken.

Läs också: Natoland närmar sig Moskva – kan bli ”nya Ungern” 

Putins otäcka plan

Samtidigt förbereder Rysslands diktator Vladimir Putin en massiv eskalering i kriget. Enligt uppgifter till The New York Times planerar diktatorn att slå ut viktiga delar av Ukrainas energiförsörjning inom loppet av en månad.

Målsättningen uppges vara att slå ut tillgången till grundläggande samhällsfunktioner som el, värme och vatten i tre av landets största städer:

- Huvudstaden Kyjiv

- Landets näst största stad Charkiv

Tidningens hänvisar till uppgifter från den ukrainska underrättelsetjänsten, som uppges ha kommit över ryska dokument som bekräftar den brutala planen. Om Ryssland lyckas genomföra den kan Ukraina stå inför en omfattande humanitär kris.

– Kyjiv, Charkiv och Odesa kan förlora 90 procent av sin kapacitet att förse städerna med el och värme. Dessutom kan städerna drabbas av allvarliga störningar i vattenförsörjningen och avloppssystemen, rapporterar oberoende Moscow Times.

Andra läser: Skarp uppmaning till alla med lån – gör det innan vintern

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen