Föräldrar varnas inför skolavslutningen

2023 06 02

 Polisen går nu ut med en varning till alla föräldrar i Sverige avseende skolavslutningarna.

Det är bara några dagar kvar till de efterlängtade skolavslutningarna runt om i Sverige.

Men det som är tänkt att vara ett glatt firande kan snabbt förvandlas till en tragedi för skolbarnen.

Spårar ur

Polismyndigheten vill nu att allmänheten följer sex olika punkter som är extra viktiga och aktuella nu när sommarlovet står för dörren.

Bakgrunden är att alltför många barn och ungdomar spårar ur i samband med skolavslutningen.

– När ungdomar är berusade ökar risken för att de utsätts för eller begår brott.

Det understryker polisen.

– Du som förälder har en mycket viktig och utmanande roll för att se till så att ditt barns firande inte slutar på fel sätt.

Alkohol och  fester

Polisen betonar att det finns flera saker som föräldrar bör se till att göra – och det är något som hela samhället kan hjälpa till med.

Polisen går ut med sex olika uppmaningar

- Köp aldrig ut alkohol och ha koll på alkohol som finns i hemmet. Polisen träffar många ungdomar som har tagit alkoholen hemifrån.

- Ha en öppen dialog med ditt barn om inställning till alkohol, fester och att vara ute sent på kvällarna.

Torrschampo och lustgas

- Ha koll på vart ditt barn ska och vem hen ska umgås med.

- Prata gärna med föräldrar till ditt barns kompisar och hjälps åt att hålla koll.

- Se till att du är tillgänglig under kvällen om något skulle hända. Om vi exempelvis träffar på ditt barn kraftigt berusat vill vi inte mötas av en telefonsvarare.

- Torrschampo och lustgas används mer och mer av ungdomarna för berusning, vilket kan vara förenat med livsfara. Prata med ditt barn om riskerna med detta.

Farliga studentflak

En annan fara som uppmärksammats mycket senaste åren är riskerna med diverse studentflak, studenbilar och andra fordon där eleverna festar och firar samtidigt som fordonen åker runt i samhället.

Det finns stora risker med att stå upp, dricka alkohol, vifta och skrika samtidigt som fordonet susar fram på gatan.

Foto: Mats Fallqvist, Länsmuseet Gävleborg

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen