NATOJÄTTE: “Extremt oroande” aktivitet – under vattnet
Ett viktigt Natoland varnar för ”extremt oroande” aktivitet under vattnet.
Frankrike är en av de viktigaste medlemsnationerna i försvarsalliansen Nato.
Nu går landets försvarschef Thierry Burkhard ut med en varning.
Under en presskonferens på fredagen varnar Burkhard för ”oroväckande aktiviteter” under vattnet – men också i rymden – som potentiellt hotar Frankrikes säkerhet.
Hot under vattnet
Den franske försvarschefen har hållit sin första presskonferens sedan 2021, och varnar om allvarliga hot mot Frankrike och därmed också mot EU och Nato, rapporterar Politico.
Burkhard framhåller det ryska hotet och framför allt ryska ubåtars aktiviteter.
– Ryska ubåtar går regelbundet in i Nordatlanten och sedan ibland ner i Medelhavet för att övervaka områden som är viktiga, varnar den franske försvarschefen, enligt tidningen.
– Det är extremt oroande, säger han.
Men hotet noteras inte bara under vattnet.
Vill militarisera rymden
Thierry Burkhard framhåller att ryska satelliter används för att spionera på eller störa Frankrikes, och därmed Natos, utrustning, enligt tidningen.
Den franske försvarschefen varnar inte bara för vad som händer under vattnet, utan också för oroväckande aktiviteter i rymden.
Det handlar återigen om ryska aktiviteter.
– Det finns tecken på en önskan att militarisera rymden, säger den franske försvarschefen, enligt tidningen.
– Det skulle sannolikt inte vara lagligt enligt lagarna om icke-militarisering av rymden, tillägger Thierry Burkhard.
”Viktiga tillkännagivanden” på söndag
Försvarschefens presskonferens sker inför det tal om försvaret som president Emmanuel Macron ska hålla på söndag.
Det finns en förväntan om att Macrons tal kommer att innehålla ”viktiga tillkännagivanden”, enligt tidningen.
Försvarschefen underströk också den ökade hotbilden med anledning av situationen i Mellanöstern.
Han undvek att uttryckligen be om mer pengar till militären, men underströk ändå att det ”kommer att kosta” att möta den allvarliga hotbilden.
Frankrike förväntas också lägga en allt större del av NBP på militären, liksom alla andra Natoländer efter beslutet om att införa ett 5-procentsmål.
Foto: Yannis Papanastasopoulos
Text: Redaktionen