Rasar mot Sverige: ”Allt som är fel i en bild”

2023 05 29

I helgen hölls den Europeiska palestinska konferensen i Malmö.

Ett evenemang som stött på hård kritik.

Tillställningens ordförande Amin Abu Rashid har pekats ut som en ledarfigur för terrorstämplade Hamas –  en palestinsk sunnimuslimsk fundamentalistisk rörelse som motsätter sig Israel.

EU stämplar Hamas som en terrororganisation.

Representanter från Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet planerade att delta på konferensen.

Men efter avrådan från de egna partierna stannade de flesta hemma.

Riksdagsledamoten Jamal El-Haj (S) trotsade dock avrådan.

Han deltog och satt på första raden under konferensen – bredvid Amin Abu Rashid, rapporterar Expressen.

Jamal El-Haj höll även ett tal och sågs omfamna den utpekade Hamasledaren på scenen, uppger tidningen.

Sverige uppmärksammas

Simon Wiesenthal-centret, en välkänd internationellt judisk människorättsorganisation som är baserade i Los Angeles, har reagerat på uppgifterna från Sverige.

Organisationen anser att det är anmärkningsvärt att konferensen ägt rum på svensk mark.

På Twitter delar Simon Wiesenthal-centret en bild på S-ledamoten Jamal El-Haj och Amin Abu Rashid.

– Allt som är fel med Sverige fångat i en bild. Monstruösa Hamas - en folkmördande, terroristisk och anti-judisk organisation samlas i Malmö, framhåller den judiska organisationen och tillägger:

– Vår avrådan om att besöka staden står fast.

Sedan 2010 har Simon Wiesenthal-centret avrått judar från att besöka Malmö.

”Sprider propaganda”

Gulan Avci, partisekreterare för Liberalerna, har reagerat starkt på att flera svenska politiker planerade att delta på den uppmärksammade konferensen.

– Även om riksdagsledamöter för S,V, MP hoppade av Malmökonferensen, sannolikt pga den massiva kritiken, så är skadan redan skedd. Judar som bott i Malmö i generationer har tvingats fly pga antisemitism. Allvarligt att Hamasföreträdare kan sprida sin propaganda mot judar i Sverige! skriver hon på Twitter.

Guilt-by-association”

Jamal El-Haj (S) har kommenterat sitt deltagande i ett inlägg på Facebook.

– För majoriteten av det palestinska folket i diasporan är varje enskild palestiniers engagemang, oavsett politiska eller ideella, en viktig markör för vår existens och den folkliga befrielsekampen. Därför var det en självklarhet för mig att delta på den årliga konferensen i min älskade hemort Malmö, skriver han och tillägger:

– Nu i efterhand har olika svenska medier uppmärksammat denna konferens och det hävdas att konferensens arrangörer har kopplingar till terrorstämplade organisationen Hamas. Försöken att därmed även koppla mig till Hamas på grund av mitt deltagande, i det jag upplevde var en enda stor folkfest, anser jag vara en guilt-by-association.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 19

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen