JUST NU: Extrema vattenmängder på väg mot svensk stad

2023 05 21

Vårfloden ställer till det i de norra delarna av landet.

Smältande snö i kombination med kraftig nederbörd innebär mycket höga vattennivåer på håll i norr.

I veckan uppmättes de högsta vattennivåerna på 50 år i Torneälven, och SMHI har gått ut med flera varningar angående höga vattenflöden.

Flödena ser ut att bli som allra högst i Haparanda under söndagskvällen eller natten mot måndag, och det handlar om extrema vattenmängder, rapporterar DN.

– Läget är kritiskt och det är fortfarande stigande, men möjligtvis slipper vi bygga skyddsbarriärer, säger Fredrik Wuopio, räddningschef i kommunen.

Vägar översvämmade

Längs Kalixälven och Torneälven har flera vägar blivit översvämmade och behövt stängas av.

Delar av väg 99 längs Torneälven väntas vara avstängd till lunchtid på måndagen.

Det enligt prognoser från Trafikverket.

Redo att agera

Mätningar görs varje timme för att avgöra hur läget ser ut, och det finns beredskap att sätta upp barriärer för att skydda viktiga byggnader.

Kommunen har uppmanat invånare att hålla sig undan älven.

Vattennivån är nästan 5 meter högre än normalt.

– Det kommer att vara höga flöden ett tag till och vi kommer att ha varningar kvar åtminstone en bit in i nästa vecka, säger Hugo Rudebeck, vakthavande hydrolog på SMHI.

Utomhusbad förstört

Ett utomhusbad i Övertorneå har förstörts då vatten från vårfloden har tryckts in under bassängen.

På vissa ställen ska den betonggjutna bassängen ha tryckts upp 80 centimeter, rapporterar NSD.

– Det har varit enorma krafter i rörelse här, säger Lars Niemi, kommunens fastighetschef

Flera varningar

SMHI har även utfärdat varningar för bland annat norra Dalarna, Linaälven och åar och bäckar i Norrbottens läns inland.

En av de bidragande faktorerna till höga vattenflöden är snabb avsmältning.

– Det krävs höga temperaturer under hela dygnet för en snabb avsmältning. Avsmältningen påskyndas också när det blåser då vinden bidrar till ett effektivare energiutbyte mellan luft och snö, framhåller SMHI.

Foto: D. Sinoca

Text: Redaktionen


JUST NU: 14-åring död i olycka

2025 07 03

En 14-årig pojke har förlorat livet.

På torsdagskvällen kommer tragiska uppgifter från Norrtälje.

En allvarlig motocrossolycka har inträffat i Edsbro socken.

En 14-årig pojke var inblandad i olyckan – och polisen meddelar på kvällen att han har förlorat livet.

14-åring död

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som hände.

Ambulans larmades fort till Edsbro där olyckan inträffade – men pojkens liv gick inte att rädda.

– En 14-årig pojke har avlidit i samband med en olycka på en motocross i Edsbro. Anhöriga har underrättats om dödsfallet, meddelar polisen.

– Polisen har inlett en utredning som ska ta reda på hur olyckan har kunnat inträffa.

Kommer undersökas

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person har skadats i samband med olyckan.

Polisens presstalesperson Ola Österling säger att händelsen nu kommer att undersökas vidare för att fastslå exakt vad det är som har hänt.

– Vi kommer att genomföra en teknisk undersökning av crossen och sedan även en medicinsk undersökning, säger han till Aftonbladet.

Initiala uppgifter pekar på att olyckan inträffat på en traktorväg.

Flera olyckor

På torsdagen har flera olyckor inträffat i trafiken runt om i landet.

Två fordon har krockat utanför Björkvik. 

Ett av fordonen hamnade på taket och föraren var initialt fastklämd men har nu kommit loss och får hjälp ur fordonet.

Föraren har skador och omfattningen av dessa är i nuläget oklart. 

Även den andra föraren är skadad, men har tagit sig ur fordonet för egen maskin.

Arbetsplatsolycka

Samtidigt har en arbetsplatsolycka inträffat i Pajala.

Uppgifter har inkommit om att en man som utfört arbete på ett hustak har ramlat ner, och fallet uppskattas ha varit på fyra meter. 

Olyckan inträffade i en by i Pajala kommun.

– Mannen förs till sjukvård. Polis åker dit och håller förhör med mannen. Förhör utförs även med vittne och olycksplatsen dokumenteras, meddelar polisen.

– Ärendet hanteras som en arbetsplatsolycka och en anmälan gällande vållande till kroppsskada ska upprättas.

Foto:

Text: Redaktionen


Ryanair ställer in flyg för 30 000 resenärer

2025 07 03

Lågprisjätten Ryanair tvingas ställa in hundratals flygningar.

Tiotusentals passagerare har drabbats av en strejk bland franska flygledare som har lett till inställda flyg i Frankrike under torsdagen och fredagen och som har fått en dominoeffekt på andra håll i Europa.

På torsdagen kommer besked om att den omfattande strejken i Frankrike slår mot Ryanair.

Det rapporterar BBC.

Ställer in

Lågprisflygbolaget uppger att de har tvingats ställa in mer än 170 flygningar och semesterplanerna för mer än 30 000 passagerare har drabbats.

Två franska fackförbund har påbörjat en tvådagarsstrejk på grund av arbetsvillkoren, vilket har lett till att en fjärdedel av flygningarna har ställts in på huvudflygplatserna i Paris och hälften av flygningarna på flygplatsen i Nice.

Vd kommenterar

Ryanair meddelar att strejken inte bara har påverkat deras flygningar till och från Frankrike, utan även flygplan som flyger över franskt luftrum till destinationer som Storbritannien, Irland, Spanien och Grekland.

Bolagets vd Michael O'Leary, anklagar flygledarna för att ”hålla europeiska familjer som gisslan”.

– Det är obegripligt och helt orättvist mot EU-resenärer som åker på semester, säger han.

Läs mer: Ryanair presenterar förändring – glädjebesked för resenärer

Transportministern rasar

Frankrikes transportminister Philippe Tabarot kallar fackets krav för ”oacceptabla” och säger att transportföretagen kan förlora ”miljontals euro” till följd av strejken.

– Att ständigt välja datum som orsakar mest olägenheter för passagerarna verkar inte vara rätt väg att gå, säger han enligt franska Le Monde.

Därför strejkas det

Strejken handlar om protester mot ”kronisk underbemanning”, det planerade införandet av ett incheckningssystem, föråldrad utrustning och ”giftiga förvaltningsmetoder som inte är förenliga med kraven på lugn och säkerhet”. 

På fredagen väntas situationen bli ännu mer spänd på flygplatserna i Paris och Beauvais, där DGAC – den civila luftfartsmyndigheten – har beordrat en 40 procentig minskning av antalet flygningar.

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen