UTRIKES: Diplomatiskt framsteg – överens om vapenvila

2023 05 13

Israel och palestinska grupper är överens om en vapenvila.

Egypten har hjälpt till med att medla i den överenskommelse som innebär en vapenvila mellan Israel och palestinska grupper.

Vapenvilan inleds klockan 22.00 lokal tid på lördagen.

Uppgifterna kommer från egyptiska diplomater i Gaza, rapporterar Reuters.

– Uppgörelsen har nåtts med tack vare kontinuerliga ansträngningar från Egypten. Vi uppskattar ansträngningarna, säger en ledare för Islamiska jihad, Mohamad al-Hindi, till den egyptiska kanalen al-Qahera.

Inte kommenterat

Israel har ännu inte officiellt kommenterat uppgifterna.

Dock har en israelisk källa bekräftat för Haaretz att en överenskommelse är aktuell mellan Israel och Islamiska Jihad.

Dussintal bombattacker

Enligt en kartläggning från nyhetsbyrån AP har 111 palestinier dödats sedan årsskiftet, den högsta siffran på 20 år.

Under samma tid har 20 israeler har dödats.

På lördagen har ett dussintal bombattacker genomförts av båda sidor.

“Är ett bostadsområde”

Tidigt på lördagsmorgonen bombades ett bostadsområde av israeliska flygplan där fyra lägenhetsbyggnader jämnades med marken.

Det israeliska försvaret menar att raketkastare placerats i byggnaderna av Islamiska Jihad, någonting som invånare säger inte är fallet.

– Här finns inga raketkastare. Det här är ett bostadsområde, säger Awni Obaid, en av dem som bodde i området, till AP.

Generalsekreteraren kommenterar

Israeliska myndigheter menar att tre personer skadats i skjutningar som svar på attacken mot lägenhetsbyggnaderna.

Palestinska myndigheter har rapporterat att 33 palestinier dödats under veckan, till följd av att Israel inledde operationen “Shield and arrow” mot Islamiska Jihad, uppger SVT.

FN:s generalsekreterare Antonio Guterres har sagt att båda sidor bör vara återhållsamma.

Han beskriver de civila dödsfallen som “oacceptabla”. 

Foto: L. Clancy

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen