23 april 2026

Ukraina ger nytt besked om motoffensiven

2023 05 11

Ukraina är inte redo att inleda sin planerade motoffensiv mot de ryska ockupanterna.

Landets styrkor behöver mer militär utrustning från väst.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i en intervju med BBC.

– Vi skulle förlora många människor. Jag tycker att det är oacceptabelt.

– Så vi måste vänta. Vi behöver fortfarande lite mer tid.

Inget startdatum

När och var den ukrainska offensiven kommer att starta är en hemlighet.

Ryska styrkor har under en längre tid förberett omfattande försvarslinjer.

Linjerna sträcker sig 1 450 kilometer längs den långa frontlinjen.

Från de östra regionerna Luhansk och Donetsk, till Zaporizjzja och Cherson i söder.

Tonar ner förväntningarna

De senaste veckorna har ukrainska tjänstemän försökt tona ner förväntningarna inför den stundande offensiven, rapporterar BBC.

Flera ukrainska företrädare har enligt nyhetskanalen utryckt att det kan bli svårt att få till ett ”stort genombrott”.

Men president Zelenskyj är hoppfull.

– Presidenten utrycker ett stort förtroende för att den ukrainska militären kommer avancera framåt, skriver BBC.

Samtidigt varnar Ukrainas ledare för konsekvenserna av ”en frusen konflikt”.

Zelenskyj fruktar att den ryska diktatorn kommer att utnyttja ett sådant scenario och kräva landavträdelser av Ukraina.

Får inte ge Putin blodvittring

Presidenten har tidigare varnat för att ryska framgångar på slagfältet kan utnyttjas av Putin.

En rysk framgång i till exempel östra Ukraina, skulle enligt Zelenskyj riskera att leda till att Kreml kan börja bygga upp ett internationellt stöd för en ny överenskommelse. 

En överenskommelse som tvingar Ukraina att gå med på oacceptabla kompromisser.

– Om han får lite blodvittring, och luktar sig till att vi skulle vara svaga, då kommer han trycka, trycka, och trycka på.

– Han kommer att försöka sälja segern till väst, till sin befolkning, till Kina och till Iran, sa Zelenskyj till AP i slutet av mars.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Bank ID-varning utfärdas – konton töms på pengar

2026 05 25

Polisen går ut med en skarp varning för Bank ID-bedrägerier.

Polisen i Stockholm uppmärksammar nu flera fall där äldre personer blivit kontaktade via sms av vad som såg ut att vara Klarna, med uppmaning att ringa ett telefonnummer. 

Via telefon fick de information om att de hade utsatts för identitetskapning, och att en person från försäkringsbolaget skulle komma hem till dem och säkra deras värdesaker.

Personen som dök upp i hemmen var en bedragare – och nu går polisen ut med en varning för att förhindra att svenskarnas bankkonton töms på pengar.

Konton töms

Mannen som genomförde bedrägeriet döms nu för försök till grovt bedrägeri och penningtvättsbrott till fängelse i sex månader. 

Men det finns många bedragare som dagligen riktar in sig på tilltänkta offer.

Detta för att tömma deras konto på pengar efter att ha lurat till sig känsliga uppgifter som Bank-ID.

Polisen varnar

Telefonbedrägeri drabbar många, understryker polisen.

De går ut med en Bank ID-varning för att försöka förhindra ytterligare bedrägerier.

– Du kan förlora pengar genom att luras logga in på din bank eller lämna ut koder/ kortuppgifter, framhåller polisen.

– Du kan även bli av med pengar, guld och andra värdesaker i hemmet. Om någon ringer upp dig och du blir osäker ska du avsluta samtalet. Identifiera dig aldrig med Bank-id. Seriösa företag, organisationer och myndigheter tar aldrig kontakt och ber dig logga in eller lämna personliga uppgifter på det sättet. 

Läs mer: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Så skyddar du dig

Bedragarna riktar ofta in sig på äldre.

I en kampanj som bland andra Agneta Sjödin och Sverker Olofsson ställt upp på uppmanar polisen till att “våga vara otrevlig”.

Det handlar om att lägga på luren vid oväntade och suspekta samtal, att inte logga in på Bank-ID på andras uppmaning och att inte släppa in okända personer i hemmet.

Prata om det

Det kan även vara en bra idé att prata om bedrägerier med anhöriga.

– Att vara mentalt förberedd redan innan man får ett samtal eller ett sms är en viktig framgångsfaktor för att inte bli lurad, meddelar polisen.

– Det är också viktigt att prata om brotten för att minska skam och skuld som utsatta kan känna om de blir lurade. 

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Foto: Bank-ID

Text: Redaktionen


Ungern dundrar mot Ryssland – ”Oacceptabelt”

2026 05 24

Ungerns nya regering fördömer Rysslands handlingar.

Viktor Orban har som bekant gjort sitt som premiärminister för Ungern.

Den mer EU-vänlige Peter Magyar har tagit över posten.

Nu dundrar Magyars utrikesminister mot Ryssland – och fördömer Kremls attacker mot Ukraina, rapporterar Ukrainska Pravda.

Dundrar mot Ryssland

Det är Ungerns utrikesminister Anita Orban – som inte delar annat än efternamn med Viktor Orban – som riktar ett skarpt meddelande mot Kreml.

Utrikesministern beskriver Rysslands nattliga attack mot Kyiv som “brutal” och betonar att attacker mot civila mål är oacceptabla. 

– Rysslands brutala nattliga attack mot Kyiv är ännu en förfärlig påminnelse om krigets mänskliga kostnader. Civila ska aldrig behöva vakna till missiler, drönare, explosioner och livsfruktan, framhåller Anita Orban.

“Oacceptabelt”

Orban understryker vidare att Ungern står med Ukrainas folk.

– Hem som förstörs, familjer som splittras, oskyldiga människor som dödas och skadas – detta är oacceptabelt. 

Kreml har inte kommenterat Anita Orbans ord.

Läs mer: Panik på Krym – inför ransonering

Bekräftar Oreshnik

Ryssland skickade åtminstone 50 robotar och 700 drönare mot ukrainskt territorium under natten till söndagen.

Tidigare idag kom uppgifter om att ryssarna även avfyrat den fruktade Oreshnik-roboten mot Ukraina.

Volodymyr Zelenskyj har under dagen bekräftat det, rapporterar Kyiv Independent.

“De är galna”

Zelenskyj säger att Ryssland skickade roboten mot Kyiv oblast, men det är oklart exakt vad måltavlan var.

– Putin avfyrade sin Oreshnik mot Bila Tserkva. De är verkligen galna. Det är viktigt att detta inte går ostraffat för Ryssland, säger Zelenskyj.

Bila Tserkva är en stad i Kyiv oblast med lite drygt 200 000 invånare.

Läs mer: Rysk attackdrönare nedskjuten i Afrika

Foto: M. Gergely resp President of Russia Office

Text: Redaktionen