Larm inifrån svensk fabrik – ”Jag går sönder”

2023 05 11

Anställda på batteriföretaget Northvolts fabrik i Skellefteå slår larm om en miserabel arbetsmiljö.

Flera anställda jobbar så mycket övertid att de blir sjuka, rapporterar tidningen Kollega.

Ingenjören Priya är en av dem. Hon arbetar på fabriken och har intervjuats av tidningen.

Priya berättar att hon ibland jobbar 12 timmar om dagen, sju dagar i veckan.

– Jag är aldrig fri från jobbet. Det är inte något tvång att jobba på helgen, men vi förväntas vara ajour med vad som händer och för att inte skapa en orimlig arbetsbörda i början av veckan, säger hon till tidningen.

Utländsk arbetskraft

Enligt ingenjören är det framför allt anställda från utlandet som ”jobbar orimligt många timmar”.

Utländska arbetare har ett visum kopplat till anställningen.

Om de säger upp sig måste de hitta ett nytt jobb i Sverige inom tre månader.

Annars tvingas de lämna Sverige.

Priya berättar att den tunga arbetsbördan har påverkats hennes hälsa.

Hon valde att uppsöka en läkare.

Diagnosen kom snabbt. Priya visade upp kraftiga utmaningssymptom och var på gränsen till en kollaps.

Nu har hon sagt upp sig.

– Det som var sorgligt var att min läkare sa att jag inte var den första från Northvolt. Jag går sönder och fler med mig. Frågan är hur många som ska drabbas innan något görs, säger hon till tidningen Kollega.  

Har varit i blåsväder tidigare

Northvolt har varit i blåsväder förut.

Arbetsmiljöverket har tidigare funnit flera brister i säkerheten på batterifabriken.

Bristerna handlade bland annat om otillräckligt skydd för att byggarbetare  inte ska kunna falla från hög höjd. Arbetsmiljöverket noterade även grävmaskiner och lyftkranar utan korrekt besiktning, rapporterade SVT Nyheter för drygt ett år sedan. 

– Det genomförs ju sådana här inspektioner löpande av större byggen, och även om bristerna som belyses är mindre än vid tidigare tillfällen så är förstås varje brist en brist för mycket, sa  Anders Thor, ansvarig för samhällsrelationer på Northvolt, inspektionen till tv-kanalen efter kontrollen.

Brutit mot regler

Utöver säkerhetsbristerna uppges även tolv utländska arbetare ha jobbat på Northvolt utan tillstånd.

Åklagare yrkar på att företaget ska betala 600 000 kronor i en särskild avgift, rapporterar DN.

Vidare skriver tidningen att Förvaltningsrätten har beslutat att fyra bolag – som i somras arbetade med bygget av batterifabriken – totalt ska betala cirka fyra miljoner kronor i sanktionsavgifter. 

Bolagen anklagas för att sakna kollektivavtal och för att ha brutit mot arbetstidsreglerna, erfar DN.

– Vid ett av företagen har 57 arbetstagare sammanlagt anlitats för 2 752 timmars otillåten arbetstid, uppger tidningen.

Fakta Northvolt

- Ett svenskt företag

- Företagets ambition är att tillverka ”världens grönaste batterier”, med minimalt koldioxidavtryck

Källa: Northvolt 

Läs mer här: Larm inifrån Northvolt: "Katastrofal arbetsmiljö"

Arkivfoto: G. Lazcano

Text: Redaktionen


”Börja räkna åren” – jätteland nära kollaps

2025 12 27

– När ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

Det skriver den ryska författaren och journalisten Tatjana Rybakova i den oberoende tidningen Moscow Times.

Rybakova drar paralleller mellan Rysslands nuvarande ekonomiska situation och läget i Sovjetunionen under åren före stormaktens kollaps.  

Enligt Rybakova finns det flera tecken som tyder på att Ryssland kommer gå ett liknande öde tillmötes.

Hon pekar bland annat på:

- Svag tillväxt. BNP växte endast med 0,6 procent under tredje kvartalet 2025. Trots det använder den ryska regimen särskilda beräkningssätt för att få siffrorna att se starkare ut. På samma sätt använde Sovjet särskild statistik för att dölja stagnation.

- Tillväxten drivs nästan enbart av statliga utgifter och militärindustrin. Andra typer av investeringar pressas tillbaka samtidigt som konsumtionen minskar. 

- Den ryska regeringens budgetprognoser sträcker sig till 2042. Rybakov framhåller att prognoserna vilar på alltför optimistiska antaganden om oljepriser och skatteintäkter och drar paralleller till Sovjetunionens femårsplaner.

- Dagens låga oljepriser påminner om prisnivån innan Sovjetunionens fall. Liknande nivåer på 1980-talet bidrog till stormaktens kollaps. 

LÄS MER: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt 

Många frågor kvarstår

Parallellerna är så tydliga att Rybakova vågar fastslå att Ryssland sannolikt står inför en ekonomisk kollaps. Om den sker i närtid eller inte är däremot oklart.  

– Huruvida denna historia avslutas plötsligt och nästan oblodigt, som Sovjetunionens kollaps gjorde, eller drar ut på tiden i en lång och smärtsam process är omöjligt att veta. Historien upprepar sig inte exakt, skriver författaren och tillägger:

– Men när ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Domnina

Text: Redaktionen


Julklapp till Putin – världens största gasanläggning brinner

2025 12 27

Den ukrainska säkerhetstjänsten SBU har skickat en julhälsning till den ryska regimen i Moskva.

I ett inlägg på Telegram uppger SBU att man tillsammans med landets militär har attackerat en stor gasanläggning i Orenburg i södra Ryssland.

Anläggningen är världens största för separering av gas, vilket Reuters tidigare har rapporterat om.

En SBU-källa bekräftar uppgifterna.

– Gasanläggningen i Orenburg är världens största gaskemiska komplex och bearbetar 37,5 miljarder kubikmeter gas årligen, säger källan till Kyiv Independent.

Står i brand

Nu står den jättelika anläggningen i brand. Det visar satellitbilder från Nasas verktyg FIRMS, som övervakar och registrerar bränder i realtid.

– Attacken utlöste också en brand i rörledningen till 3U-70-enheten, som renar rågas från vätesulfid och koldioxid. Till följd av detta avbröts anläggningens drift delvis, säger SBU-källan till Kyiv Independent.

Gasanläggningen i Orenburg är belägen över 1 000 kilometer från den ukrainska gränsen. Trots avståndet är anläggningen av stor betydelse för både den ryska militären och landets ekonomi. Den har därför varit en regelbunden måltavla för ukrainska långdistansdrönare under kriget. 

Storm Shadow-robotar har slagit ner

Ukrainska styrkor har även attackerat ett oljeraffinaderi i Novosjakhtinsk i sydvästra Ryssland.

Enligt den ukrainska armén utlöste attacken explosioner vid raffinaderiet.

– Målet träffades, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Vidare uppger den ukrainska militären att brittiska Storm Shadow-robotar användes i attacken mot oljeanläggningen.

LÄS MER: Nytt Gripen-besked från Ukraina 

Marknad attackerad

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera civila mål i Ukraina.

Under juldagen besköts en marknad i Cherson och ett bostadsområde i Tjernihiv. Minst två personer dödades och nio skadades, uppger Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: Massivt rökmoln – Ryssland under attack

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen