20 augusti 26

JUST NU: Kräver att SD agerar mot partiprofil

2023 05 09

Sverigedemokraternas samarbetspartner Liberalerna är inte nöjda med SD-företrädares agerande i kulturfrågor.

Diskussionen om att politiken ska ”hålla en armlängds avstånd” till kulturen tog fart i söndagens partiledardebatt i SVT.

SD-ledaren Jimmie Åkesson konstaterade att han anser att politiken måste kunna dra en gräns för vilken typ av kultur som ska vara skattefinansierad.

Enligt SD-ledaren går hans gräns när en dragshowartist läser sagor för barn.

I debatten tog han upp att dragshowartisten ”Miss Shameless” gjort just detta.

– Det är helt vansinnigt att en “Skamlös vinhora” får skattepengar för att läsa sagor för barn. Där går åtminstone min gräns, sa Åkesson.

Uttalandet fick Liberalernas Johan Pehrson att reagera.

– Var inte så nervös. Hur osäker kan du vara? Vi kan gå dit ihop, sa han till Jimmie Åkesson.

”Kulturkriget har startat”

Efter debatten fick Jimmie Åkesson stöd av partikamraten Björn Söder.

SD-toppen anser att politiken ska göra sitt för att påverka kulturen.

– Kulturkriget har börjat. Och nu ska konservatismen vinna. Den dekadenta vänsterns kulturpolitik ska snart vara ett minne blott. Allt för länge har den varit förhärskande som ett resultat av ohämmat socialistiskt inflytande och en kastrerad borgerlighet. Men nu är det slut, framhöll Björn Söder på Twitter.

"Ska ge fan i kulturens innehåll"

Björn Söders uttalande får återigen Liberalerna att ryta ifrån.

– Vad är det Björn Söder inte förstår som alla andra som ingått Tidö-avtalet fattar. Någon i SD borde förklara för honom att det är armlängds avstånd som gäller. Politiker, både till höger, vänster och i synnerhet Söder, ska ge fan i kulturens innehåll, skriver partisekreterare Gulan Avci på Twitter.

Kravet: Utvecklingssamtal med Söder

Regeringspartiet skickar nu en tydlig uppmaning till SD.

L kräver att SD:s partistyrelse tar Björn Söder i örat.

– Jag förväntar mig att ledningen för SD tar ett allvarligt snack med Björn Söder. Vi har kommit överens i Tidöavtalet att vi ska ha en armlängds avstånd till kulturen, säger Gulan Avci till Aftonbladet.

På frågan om SD-profilens utspel riskerar att påverka Tidösamarbetet, svarar hon:

–  Nej, men det är läge att SD har ett utvecklingssamtal med Björn Söder.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 september 2026

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 09 14

Polisen sätter in extra kontroller under hela veckan.

Med start idag den 14 september kommer extra hastighetskontroller genomföras längs de svenska vägarna i hela landet. Satsningen gäller veckan ut.

– En vanlig missuppfattning är att polisens roll i trafiken är att bötfälla så många som möjligt, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

– Det stämmer inte – vi är där för att förebygga olyckor och rädda liv. Det är också anledningen till att vi berättar i förväg om hastighetskontrollerna

Här ligger fokus

Under årets inledande sex månader omkom 76 personer i vägtrafikolyckor i Sverige, enligt statistik från Transportstyrelsen. Vägar med högre hastigheter är överrepresenterade i den statistiken.

Därför kommer polisen särskilt fokusera på vägar med hastighetsbegränsningar från 70 kilometer i timmen och uppåt under veckans utökade kontroller. Målet är att svenska bilister ska sänka hastigheten och hålla sig inom lagens ramar.

– Dock är det fortfarande många som underskattar vad några fåtal kilometer i timmen kan få för konsekvenser vid en olycka. I en frontalkollision är risken stor att dödas om man kör fortare än 80 kilometer i timmen, säger Ursula Edström.

Läs också: Stor bank höjer räntan

Räddar 20 liv varje år

Hastigheten har en avgörande faktor för utgången av en eventuell kollision, menar Trafikverket. Det är en av anledningarna till den stora satsningen på fartkameror längs svenska vägar.

– Trafiksäkerhetskamerorna som finns utplacerade längs de statliga vägarna räddar cirka 20 liv årligen. Dessutom räddas fler än 70 personer från att bli allvarligt skadade, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

– Kamerorna är placerade där de gör mest nytta för att sänka hastigheten på de vägar där vi har höga hastigheter och risken för olyckor är stor

Nationella trafikveckan

Polisen genomför flera trafiksäkerhetsveckor varje år.

Förutom hastighetskontroller kan fokus för kontrollerna vara exempelvis nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

Kontrollerna är också en del av en större satsning på kontroller inom hela EU.

Läs mer: Ryssland går om USA

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


14 sep 2026

Ryska styrkor omringade – stort nederlag för Putin

2026 09 14

Ryska styrkor tvingas retirera i den krigshärjade regionen Donetsk.

Vladimir Putins trupper har behövt överge över 200 kvadratkilometer territorium längs frontlinjen i Donetsk och därmed förlorat ett viktigt fotfäste i närheten av nyckelorten Liman, rapporterar oberoende The Moscow Times med hänvisning till OSINT-analytikern Clement Molin samt amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

Från Liman hade de ryska styrkorna planerat att attackera flera städer i Donbas norrifrån.

– Vi kan bekräfta den ryska arméns reträtt, säger militärexperten Valery Shiryaev enligt den ryska exiltidningen.

Ryska vinster utplånade

Bakslaget innebär Putins första stora nederlag kring Donbas på länge. Ukraina har i fyra månader gått på motoffensiv och efter flera anfallsförsök har fyra städer kunnat befrias.

– Den ukrainska operationen har resulterat i att Rysslands territoriella vinster sedan början av mars helt har utplånats, uppger ISW.

En nyckel i operationen har varit att Ukraina lyckats bryta igenom “en mycket gammal försvarslinje” och “effektivt omringat” ryska trupper i Liman, menar Shiryaev.

– Detta är till stor del en operativ omringning, men en tät sådan. Ryska stridande styrkor är fortfarande stationerade i många bosättningar i Shandrigolovo-området, och deras förnödenheter är endast tillgängliga via flyg. 

Läs mer: Nu bekräftar Storbritannien: Så många ryssar har dött

Proryska kanaler: "Rapporterar lönger"

Flera ryska Kremlvänliga kanaler erkänner en “försämrad taktisk situation” i närheten av Liman, enligt The Moscow Times. Telegramkanalen Rybar hävdar att det beror på “systematiska lögner i rapporter till högre chefer” och därmed “en felaktig bedömning av situationen”.

Baserat på erfarenheterna från Kupyansksektorn, där liknande problem löstes genom oförberedda anfall, kommer detta att leda till ytterligare förluster. Tillbakadragandet av reserver från andra områden inom Zapadgruppens ansvarsområde för att täcka luckorna nära Liman kommer att skapa luckor i försvaret som fienden oundvikligen kommer att utnyttja, framhäver kanalen.

Läs mer: Ni hamnar i skottlinjen” – Kreml pekar ut Natoland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen