Stormakt inleder samarbete med talibanerna

2023 05 08

Kina investerar i ökad handel med Afghanistan.

Under söndagen möttes Kinas, Pakistans och Afghanistans utrikesministrar i Pakistans huvudstad Islamabad för möte om framtida samarbete.

De tre nationerna ska ha diskuterat framtida arbete för säkerhet och kontraterrorism, enligt Al Jazeera.

– Vi hoppas att talibanerna omfamnar en inkluderande regering med måttfull politik och att de kan behålla vänskapliga relationer med sina grannländer, säger Kinas utrikesminister Qin Gang på en pressträff enligt VOA News.

Investera i naturtillgångar

Sedan USA drog ur sina trupper ur Afghanistan 2021 har landet återigen styrts av talibaner, vilket lett till humanitär och ekonomisk katastrof.

Kina vill öka samarbetet med Afghanistan samt investera i landets naturtillgångar vilket skulle bryta den internationella isolation som Afghanistan befinner sig.

Mineraler som är viktiga

Talibanerna har sedan de tog över landet velat stärka samarbetet med Kina enligt Al Jazeera.

Afghanistan har naturtillgångar så som koppar och litium vilket är viktiga mineraler för framtidens industri.

Gamla silkesvägen

Afghanistans utrikesminister Amir Khan Muttaqi har reseförbud på begäran av FN:s säkerhetsråd, men fick det upphävt för sin resa till Islamabad.

I Pakistan har Kina redan investerat miljarder dollar för konstruktion av vägar, järnvägar och hamnar mellan länderna. Investeringarna i infrastruktur i dessa länder är en del av projektet ”Ett bälte, en väg” vilket ämnar att återupprätta den gamla silkesvägen.

– Vi välkomnar Afghanistan i ”Ett bälte, en väg” samarbetet och stöttar landets integration i ett regionalt ekonomiskt samarbete, säger Qin Gang enligt Al Jazeera.

Ekonomiskt stöd och terrorbekämpning

Attentaten från terrorgruppen TTP har ökat i Pakistan sedan USA lämnade Afghanistan.

Både Kina och Pakistan vill därför ha garantier på att Afghanistan ska bekämpa terrorgrupperna i landet innan de börjar investera i infrastruktur.

– Kina och Pakistan understryker behovet att vi ger fortsatt stöd och assistans till Afghanistan vilket inkluderar att vi återöppnar deras internationellt finansiella låsningar, säger Pakistans utrikesdepartement i ett pressmeddelande.

Foto: B. Ahmad

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen