FREDRIK REINFELDT: “Ett allvarligt brett samhällsproblem”

2023 05 08

Sveriges tidigare statsminister går till hårt angrepp mot en dyster utveckling i svenska samhället.

Fredrik Reinfeldt var statsminister mellan åren 2006 och 2014 och satt totalt nästan tolv år som partiledare för Moderaterna.

Nu pekar den forne alliansledaren ut en miljö och en specifik grupp som han menar utgör ett särskilt problem i Sverige.

– Det är ett allvarligt brett samhällsproblem. Vi har en mycket stor andel män som anser att de kan bete sig ungefär hur de vill, säger Fredrik Reinfeldt till SVT.

Hot, hat och trakasserier

Den tidigare Moderatledaren är sedan våren 2023 ny ordförande för Svenska fotbollsförbundet.

Och det beteende han uttrycker sådan bestörtning över rör de män som överöser fotbollsdomare med hot, hat och trakasserier.

Problemet är som störst i herrallsvenskan.

– De kan skrika okvädningsord och könsord. De ser liksom ingen begränsning i det, säger Fredrik Reinfeldt.

Han varnar för att beteendet sprids ner i seriesystemet utanför Allsvenskan där ungdomarna håller till, och att man måste “fundera över hur föräldrar och ledare beter sig”.

Familjer utsatta

En enkät som nyligen gjorts av SVT visar att tre av fyra allsvenska domare under fjolåret utsattes för hot eller trakasserier. En femtedel svarar att deras familjer blivit utsatta.

Gemensamt var att hatet riktades från publiken.

– Ibland är det så illa att hoten på arenan är direkt riktade mot min familj och mina barn, framhåller en domare i ett mörkt vittnesmål.

Enligt förbundets säkerhetschef Martin Fredman arbetar man varje år med 10-15 polisanmälningar av olaga hot, ofredande och hets mot folkgrupp som domarna utsätts för.

Nästan 2,8 miljoner besökare

Fotbollen är en enorm institution, inte bara inom idrottsrörelsen utan i svenska samhället i stort.

Utöver att det överlägset är idrotten med flest utövare finns det även ett enormt intresse av att följa elitklubbarna som tävlar om att bli bäst i landet.

Förra året genomfördes nästan 2,8 miljoner besök på arenorna i de två högsta herrdivisionerna i Sverige.

– Allsvenskan är ett starkt varumärke. Det ser vi extra tydligt i år när så många väljer att se ligan på plats på arenan trots farhågor på förhand om förändrade levnadsvanor hos många i pandemins kölvatten, sade Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk elitfotboll efter fjolårssäongens slut.

Hyllad i Europa

Supporterkulturen inom svensk fotboll är också kraftigt hyllad över stora delar av Europa.

Men att domare får utstå enorma mängder hat och hot är emellertid inget ny mörk baksida av publikfesterna.

Det förekommer dessutom även på lägre nivåer än elitfotbollen.

– Sju av tio domare har blivit fysiskt misshandlade, sade Göteborgs Ideella Fotbolldomarklubbs ordförande Roberto Incorvaia till Fotbollskanalen redan 2019.

Foto: Peter Knutsson

Text: Redaktionen


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Nytt system för kortbetalning införs i Sverige

2025 05 09

Ett nytt bankkortssystem ska införas i hela landet.

Endast tio procent av svenska folket betalar med kontanter i butik, enligt en rapport från Riksbanken.

Swish pekas ut som en av de främsta anledningarna till den dalande kontantanvändningen.

– De kontanta betalningarna mellan privatpersoner har i många fall ersatts av tjänsten. Swish lanserades i slutet av 2012 och antalet betalningar via tjänsten har ökat mycket sedan dess, framhåller Riksbanken.

Majoriteten av betalningarna i Sverige sker dock med fysiska bankkort, även om den metoden också minskar i konkurrens med digitala alternativ. 

Och nu ska ett helt nytt system för betalning med kort införas, rapporterar DN.

Ska fungera utan internet

Det handlar om ett reservsystem som ska kunna vara i bruk även om nätet slås ut, en farhåga som ökat bland annat efter de upprepade kabelbrotten i Östersjön.

Det pågår ett krig i Europa, och i samband med det kriget finns alla möjliga typer av hybridpåverkan och trakasserier, som kan innebära att man stör eller klipper av kommunikationer, säger Tuomas Välimäki, styrelseledamot i Finlands centralbank, till tidningen.

Systemet ska göra det möjligt med så kallade offlinebetalningar, i det här fallet att betala med kort under avbrott på uppemot sju dagar. Liknande system finns redan i Norge och Danmark.

Just beroendet av kortbetalningar har visat sig i skarpt läge flera gånger, bland annat när kortsystemet havererade på Ica i hela Sverige vid tillfällen både under 2023 och 2024.

Riksbankens förhoppning är att det ska kunna införas i Sverige 1 juli nästa år, erfar DN.

LÄS MER: Alla tar det för givet – kan försvinna helt från matbutikerna

Varnar för nedstängning

Tidigare under våren har danska experter, däribland Jacob Herbst, chef för regeringens CyberSecurity Council, varnat för att risken ökar att USA stänger ned Danmark.

Han har uppmanat danska myndigheter och företag att göra sig oberoende av amerikansk teknik och infrastruktur.

Det kommer att bli riktigt, riktigt svårt att frigöra oss från de amerikanska teknikjättarna, säger Herbst till Politiken.

LÄS MER: Akut uppmaning till Danmark – fruktar direkt order från Trump

Överväger digital valuta

Tuomas Välimäki är av liknande åsikt.

– Vi kan inte utesluta att någon en natt på Truth social får idén att använda betalningssystemet som ett påtryckningsmedel.

Utöver ett reservsystem som inte är beroende av exempelvis Mastercard eller Visa tittar Sverige även på att införa en digital valuta, så kallad E-krona, enligt DN.

EU undersöker samma sak gällande euron.

Foto: Axfood resp J. Leupe

Text: Redaktionen