JUST NU: Svenskt Näringsliv går till hårt angrepp mot regeringen

2023 05 04

Regeringen och Sverigedemokraterna är överens om en rejäl höjning av försörjningskravet vid arbetskraftinvandring.

Försörjningskravet för arbetskraftsinvandrare fördubblas – från 13 500 kronor i månaden till 26 560 kronor i månaden.

Syftet ska vara att minska andelen arbetare som invandrar till Sverige för att ta de mest lågavlönade yrkena i landet.

Skarp kritik

Det nya förslaget uppskattas inte av Svenskt Näringsliv.

Arbetsgivarorganisationens vice vd Karin Johansson kallar det för ett ”kraftfullt slag i luften”.

– Det innebär att politikerna gör ett ingrepp i lönebildningsmodellen. Det är arbetsmarknadens parter som sätter lönerna i Sverige och så ska det fortsätta vara, säger hon i ett uttalande på Svenskt Näringslivs hemsida.

Vidare framhåller hon att undersökningar visar att arbetskraftsinvandrare redan i dag klarar sin försörjning och att möjligheten att kunna rekrytera utländsk kompetens är vital för näringslivets konkurrenskraft.

– Det svenska näringslivet behöver både ingenjörer för den gröna omställningen, kockar till restaurangerna och skogsarbetare.

”Det är en myt”

På dagens pressträff framhöll migrationsminister Maria Malmer Stenegard (M) att den nya nivån ska underlätta för att fler som redan är i Sverige ska kunna ta de jobb som finns.

En vilseledande motivering, enligt Karin Johansson.

– Arbetskraftsinvandrare tar inte jobben från svenskar. Det är en myt. Tvärtom skapas fler jobb, säger hon.

”Ett steg på vägen”

Regeringens och SD:s nya beslut innebär att det nya försörjningskravet uppgår till minst 80 procent av medianlönen i Sverige. 

– Detta utgör ytterligare ett steg på vägen att ta itu med den ansvarslösa arbetskraftsinvandringen som Socialdemokraterna under sina åtta år vid makten inte stramade åt. 

– Det finns ingen anledning för Sverige att ha omfattande arbetskraftsinvandring till yrken som saknar särskilda kvalifikationer. Sverige är ett av de länder med högst arbetslöshet inom EU. Utgångspunkten bör således vara att svenska jobb i första hand ska gå till de som bor i Sverige, säger Magnus Persson (SD), arbetsmarknadsutskottets ordförande.

Foto: Sören Andersson resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Skatteverket meddelar 640 000 svenskar – “Gör det senast 12 september”

2025 08 19

Skatteverket skickar nu en påminnelse till över en halv miljon svenskar.

Snart är det dags att betala in kvarskatt för de 640 000 personer som fick slutskattebesked i juni och ännu inte har betalat. 

Av dessa är det omkring 240 000 som är 63 år eller mer, meddelar Skatteverket.

För de allra flesta ska kvarskatten vara betald senast den 12 september.

14 miljarder kronor

Sammanlagt är det 14 miljarder kronor som ska betalas in till Skatteverket av de som fått besked om kvarskatt. 

Den 12 september ska kvarskatten finnas på skattekontot för de flesta av de drygt 640 000 personer som fick slutskattebesked i juni.

– Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten, meddelar myndigheten.

– Kvarskatten kan betalas antingen via Swish eller till bankgiro. Skatteverket skickar inte automatiskt ut inbetalningskort eftersom de flesta betalar digitalt, men det går att beställa.

240 000 seniorer

Enligt Skatteverket är cirka 240 000 av dem som ska betala kvarskatt är 63 år eller mer.

De ska betala lite mer än 4,8 miljarder i kvarskatt.

– Det är vanligt med kvarskatt när en person har flera utbetalare, vilket många med pension har. Det är därför viktigt att planera sin pension och vilken skatt som ska dras, säger Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Många får tillbaka

Samtidigt har 2,4 miljoner personer fått dela på 37 miljarder i skatteåterbäring.

Återbäring under 100 kronor betalas dock inte ut utan ligger kvar på skattekontot till nästa år. 

För den som har en skuld hos Kronofogden går återbäringen dit i första hand.

Slog rekord

Den 2 maj hade 7 091 820 personer deklarerat digitalt. 

Det är cirka 65 000 fler än efter sista dagen förra året.

– Det är glädjande att allt fler deklarerar digitalt, det är säkrare och snabbare och många uppskattar att de får en kvittens på att deklarationen är inlämnad, säger Åsa Ekström, deklarationsexpert på Skatteverket.

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


Ukrainsk soldat har slagit världsrekord på slagfältet

2025 08 19

En ukrainsk prickskytt har slagit nytt världsrekord.

Trots de pågående diplomatiska samtalen som leds av Donald Trump fortsätter striderna att rasa i Ukraina.

Mycket intensiva strider pågår just nu i Pokrovsk – beläget väst om Donetsk i de östra delarna av landet.

Just där har en ukrainsk soldat slagit nytt världsrekord, rapporterar Kyiv Post.

Nytt världsrekord

En ukrainsk prickskytt har satt ett världsrekord genom att eliminera en rysk soldat med ett skott på 4 000 meter med det inhemskt producerade Alligator-geväret.

Prickskytten genomförde detta med hjälp av artificiell intelligens och drönarledning.

– Det rekordbrytande skottet gjordes den 14 augusti 2025 med hjälp av artificiell intelligens under vägledning av drönare med ett 14,5 mm Alligator-gevär, säger militärjournalisten Yuri Butusov som har publicerat en video.

Prickskytten har inte namngetts.

Mitt i kaoset

Världsrekordet slogs mitt under intensifierade ryska attacker i Pokrovsk-sektorn, där Moskva enligt vissa uppskattningar har utplacerat omkring 110 000 soldater och brutit igenom ukrainska försvarslinjer.

Även det tidigare världsrekordet hölls av en ukrainsk soldat.

Läs mer: Massivt ukrainskt erbjudande till USA – värt en biljon kronor

200 meter längre

Träffen i Pokrovsk gjordes från ungefär 200 meters längre avstånd än det tidigare världsrekordet.

För inte länge sedan eliminerade en soldat från Ukrainas säkerhetstjänst en rysk soldat på ett avstånd av 3 800 meter med ett ukrainsktillverkat gevär som kallas Volodar Obriyu, uppger RBC Ukraine.

Inte gränsen

Experter förklarar att 4 kilometer är långt ifrån gränsen för Alligator-geväret.

Faktum är att en kula som avfyras från det kan färdas upp till 7 kilometer.

Men den främsta begränsande faktorn är noggrannhet: redan på ett avstånd av 1,5 kilometer börjar det bli mycket svårt. 

Därför krävdes det sannolikt en serie skott för att uppnå ett lyckat resultat på ett avstånd på 4 kilometer.

Läs mer: Ryssland stoppar oljeleveranser till Ungern

Foto: V. Razom

Text: Redaktionen