Hoppfullt besked för alla som ska handla mat

2023 05 04

Trenden går i rätt riktning för alla som hoppas att maten ska bli billigare.

Matpriserna sjunker.

Det för många hushåll glädjande beskedet bekräftas nu på torsdagsmorgonen när nya siffror presenteras, rapporterar Sveriges Radio Ekot.

– Enligt den oberoende sajten Matpriskollen sjönk matpriserna med 0,4 procent i april jämfört med i mars.

Markerar trendbrott

Minskningen må låta liten.

Vad som dock är viktigt att veta i sammanhanget är att förändringen markerar ett trendbrott som pågått i åratal.

– Enligt Matpriskollen är det första gången på flera år som matpriserna sjunkit från en månad till en annan, framhåller Ekot.

Slår igenom i butikerna

Redan i slutet av förra veckan kunde det konstateras att sänkta matpriser på vissa varor nu börjar slå igenom i butikerna.

– Frukt och grönt går in i säsong nu. Gurkorna blir billigare, tomaterna blir billigare, förklarade Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen, för Dagens Nyheter.

– Generellt ser vi även en prispress på mejeriprodukter nu.

Dagens siffror gäller dock inte enbart frukt och grönt och mejerivaror utan avser den totala förändringen för butikernas hela sortiment.

Arla sticker ut

Siffrorna som Matpriskollen idag offentliggör är en fortsättning på ett pressmeddelande som skickades ut förra måndagen.

Där konstaterades att det är Arla som är bäst i klassen när det gäller att sänka priserna på mejerivaror. 

Anledningen till att frukt och grönt sjunker beror på att vi rör oss in i skördesäsongen och ledtiden förkortas rejält.

Siffror från april

Nedan ser du några av de mest betydande prisförändringarna under perioden mellan 20 mars och 17 april.

Störst förändringar bland mejerivaror:

  • Kvarg & Cottage Cheese -2,4 procent
  • Matfett -2,2 procent
  • Fil & Yoghurt -0,8 procent
  • Mjölk & Grädde -0,5 procent
  • Créme Fraiche & Gräddfil -0,3 procent

Störst förändringar bland frukt och grönt:

  • Aubergine & Zucchini -22,1 procent
  • Gurka -14,6 procent
  • Blomkål & brocolli -6,0 procent
  • Jordgubbar -5,9 procent
  • Vindruvor -5,6 procent
  • Tomat -5,3 procent
  • Apelsin -3,9 procent
  • Rabarber -3,2 procent
  • Avokado -3,0 procent

Källa: Matpriskollen

Foto: Jessica Gow, Ica-Gruppen

Text: Redaktionen


18 maj 2026

Skatt togs bort 2007 – kan göra comeback

2026 05 19

För knappt 20 år sedan slopades förmögenhetsskatt i Sverige.

Det var den tidigare alliansregeringen under statsminister Fredrik Reinfeldt (M) och finansminister Anders Borg (M) som då avskaffade skatten.

Nu är den aktuell på nytt, i en ny form.

Detta eftersom Miljöpartiet och Vänsterpartiet, två partier som Socialdemokraterna behöver ha i sitt regeringsunderlag för ett regeringsskifte, båda har lagt fram krav på att miljardärer ska betala en särskild skatt.

 De ligger på i snitt 20 procent i effektiv skatt. För att skattesystemet ska vara rättvisare behöver vi en speciell miljardärsskatt, säger Daniel Helldén, språkrör för Miljöpartiet, till TV4 Nyheterna.

Ekonomer varnar

Huvudargumentet till varför skatten avskaffades 2007 var att den ansågs skada svensk ekonomi mer än den hjälpte staten.

Drygt 19 år senare varnar ekonomer för att införa den föreslagna miljardärskatten, bland annat eftersom det är oklart hur de rikaste ska beskattas.

– En sådan här miljardärsskatt, den tas ut även i lågkonjunkturer, till och med när företagen går med förlust. I det fallet kan ju den skatten förvärra situationen och det kan leda till försämrad tillväxt, kanske jobb som försvinner, säger nationalekonomen Daniel Waldenström, även programchef på Institutet för näringslivsforskning IFN, till tv-kanalen.

MP: 50 miljarder till statskassan

Enligt Daniel Waldenström var det just ovanstående som gjorde att skatten försvann 2007.

Miljöpartiets beräkningar uppger att en miljardärskatt dock skulle kunna bidra med 50 miljarder kronor till statskassan. Partiet menar att gränsen skulle gå vid en förmögenhet på en miljard kronor – de ska beskattas.

Vi menar att det både är rimligt och nödvändigt att stora förmögenheter beskattas mer rättvist, säger Janine Alm Ericson (MP), ekonomisk-politisk talesperson, enligt DN.

LÄS MER: Smäll för bilägare – 70 procent dyrare

S: Inget vi föreslår

Vänsterpartiet har sedan december 2025 drivit frågan om att införa en miljardärskatt. 

– De superrika har byggt sin förmögenhet på att pressa vanliga människor att betala höga matpriser, betala höga hyror och höga räntor. Det är orimligt att vi har fått så många människor mitt i världens rikaste länder som knappt har råd att betala både mat och hyra, sade partiledare Nooshi Dadgostar (V) till Aftonbladet i vintras.

Socialdemokraternas ungdomsförbund SSU har pressat huvudpartiet att gå fram med en stigande förmögenhetsskatt.

Förslaget har dock fått kalla handen från S.

– Det är ingenting som vi föreslår, sade Magdalena Andersson (S) till SVT tidigare i maj.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Foto: FishInWater/Flickr, Wikimedia, CC BY 2.0

Text: Redaktionen


18 maj 26

USA ställer jättekrav på Danmark

2026 05 19

Trumpadministrationen har dragit tillbaka kravet på att Grönland ska bli en del av USA.

Samtidigt fortsätter Vita huset att ställa stenhårda krav på Danmark, som ansvarar för öns utrikespolitik, säkerhet och försvar.

Kraven ska ha framförts i förhandlingar mellan företrädare från USA, Danmark och Grönland, rapporterar New York Times med hänvisning till källor med insyn.

Enligt uppgifterna kräver USA ett betydligt större inflytande över beslutsfattandet på Grönland. Bland annat vill Trumpadministrationen bestämma över öns ekonomi. Vita huset kräver vetorätt över samtliga stora investeringar.

Syftet ska vara att hindra konkurrenter som Ryssland och Kina från att etablera sig på Grönland.

Men motståndet är omfattande.

– Grönländare och danskar motsätter sig starkt detta, rapporterar New York Times.

Militär närvaro för alltid

I samtalen har USA också krävt ett landets militära närvaro på Grönland ska säkras på lång sikt. Trumpadministrationen vill att amerikanska trupper ska kunna stanna kvar på Grönland på obestämd tid, även om ön skulle bli självständig.

– Idén är i grunden en evighetsklausul. Grönlänningarna gillar den inte, rapporterar tidningen.

Den amerikanska sidan ska avslutningsvis ha velat diskutera ett samarbete med Grönland kring naturresurser. USA är intresserat av olja, uran och sällsynta jordartsmetaller som finns begravda under öns istäcke.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump-lögn avslöjad på video 

Röda linjer finns kvar

Under måndagen har Grönlands premiärminister Jens-Frederik Nielsen och utrikesminister Múte B. Egede deltagit i samtal med Jeff Landry, USA:s sändebud för Grönland, samt USA:s ambassadör i Danmark, Ken Howery.

Efter mötet säger Múte B. Egede att Grönlands ”röda linjer” ligger fast, rapporterar TV2.

– Vår utgångspunkt har inte förändrats. Amerikanernas utgångspunkt har inte heller förändrats, säger han enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ukraina har tagit fram nytt vapen – väger 250 kilo

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen