UPPGIFTER: Panik sprider sig bland ryska familjer i Ukraina

2023 05 01

Nu sprider sig paniken bland ryska familjer som flyttat till områden som Putinregimen invaderat i Ukraina.

Instruktioner om hur dokument och utrustning ska förstöras sänds nu ut till de ryska ockupationsmyndigheterna och dess anställda i östra Ukraina.

Och inte nog med det.

Ukrainas Väpnade Styrkor

De anställda själva befarar att de inom kort måste fly hals över huvud från sina nya bostäder som de olagligen tvingat till sig i samband med att de mördat och fördrivit den ukrainska befolkningen.

– Ryska ockupationsmyndigheterna förbereder evakueringar av sina anställda med familjer från de ockuperade delarna av Zaporizjzja-regionen, rapporterar finska YLE.

Bakgrunden är den större motoffensiv som nu förbereds av Ukrainas Väpnade Styrkor, rapporterar Kyiv Independent.

Ofattbara grymheter

Zaporizjzja-regionen har 1,6 miljoner invånare och är en av de fem regioner som den ryska diktaturen helt eller delvis intagit sedan Putin inledde sitt brutala anfallskrig.

Med tanke på de ofattbara grymheter som den ryska armén begått mot Ukrainas befolkning befarar ryssarna som tillhör ockupationsmyndigheterna att de är långt ifrån säkra om Ukraina återtar territoriet.

Det framgår bland annat av kommentarer i sociala medier i regionen.

Oro även i Krym

Ukrainas Nationella Motståndscenter klargör även att skräcken har spritt sig ända ned till Krymhalvön.

Uppgifter gör gällande att lokala ryska ockupationsmyndigheter på Krym sänder meddelande till ryska sfären i Krym om att förbereda skyddsutrymmen vid möjliga hotsituationer.

– Ryska ockupationsmyndigheter stärker också åtgärderna för att identifiera människor som kan kopplas till Ukrainas partisanrörelser, enligt motståndscentret.

Pågår redan i öster

Ukrainas armé förbereder en omfattande motoffensiv mot Putinregimens styrkor i östra Ukraina.

– Sofistikerade åtgärder avseende Ukrainas planerade motoffensiv är redan pågående i öster, uppger Ukrainas vice försvarsminister på ukrainsk TV.

Fullskalig motoffensiv

– Attacken mot en oljedepå i Krym nyligen är en del av Ukrainas kommande motoffensiv, säger en talesperson vid ukrainska militären till New York Times.

Och det är ingen liten motoffensiv som väntas.

– Den breda, fullskaliga offensiv som alla väntar på, säger Natalia Humeniuk vid Ukrainas Södra Kommando.

Foto: N. Crow resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


PUTIN: ”Där en rysk soldat sätter ned foten – det är vårt”

2025 06 20

Putin skärper retoriken och kommer med ett uppseendeväckande påstående om vad som egentligen tillhör Ryssland.

Rysslands diktator Vladimir Putin visar inget intresse för någon fredsprocess.

Istället väljer han att skärpa den ryska krigsretoriken i samband med ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg.

Putin hävdar bland annat att ”hela Ukraina” tillhör Ryssland.

”Hela Ukraina är vårt”

Putin säger på fredagen att han inte utesluter möjligheten att ryska styrkor kommer att ta kontroll över staden Sumy i nordöstra Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Samtidigt visar den ryske diktatorn på ett tydligt sätt att han över huvud taget inte accepterar den ukrainska statsbildningen.

– Jag anser att ryssar och ukrainare är ett folk. I den meningen är hela Ukraina vårt, hävdar Vladimir Putin, enligt tidningen.

Men den ryske diktatorn går ännu längre än så i sin krigsretorik.

Ryssland har ”rätt” att ta vilket territorium man vill, tycks Putin mena.

– Det finns ett talesätt: varhelst en rysk soldat sätter sin fot, det är vårt, säger Vladimir Putin vid Rysslands ekonomiska forum i Sankt Petersburg, enligt tidningen.

Vill skapa ”buffertzon”

Putins hårda krigsretorik kan tolkas som att vägen till fred riskerar att bli väldigt lång.

USA och Europa har under en längre tid krävt att länderna ska komma överens om en vapenvila, vilket Ukraina har varit positivt till.

Ryssland har emellertid avfärdat sådana förslag, och har anklagats för att avsiktligt fördröja hela fredsprocessen.

Kriget fortsätter alltså, och Putin utesluter inte att Ryssland kommer att ta kontroll över Sumy, vid gränsen till den ryska Kurskregionen, för att skapa en rysk ”buffertzon”.

Tonar ner ekonomiska problem

I samband med det ekonomiska forumet i Sankt Petersburg kommenterade Putin också rapporter om allvarliga problem för Rysslands ekonomi.

Putin hävdar att rykten om den ryska ”ekonomins död” är kraftigt överdrivna, rapporterar TV2.

På torsdagen varnade Rysslands ekonomiminister för att landets ekonomi är ”på väg att gå in i recession”.

Men Putin själv anser alltså att larmrapporterna om den ryska ekonomin är överdrivna, enligt kanalen.

Foto: Filip Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen


Svensk stad kan bygga egen tunnelbana

2025 06 20

En svensk stad överväger att bygga en egen tunnelbana.

Stockholm är idag den enda staden i Sverige som har tunnelbana. Andra svenska städer har valt andra lösningar för kollektivtrafiken.

Men nu uppges en svensk stad överväga att bygga en egen tunnelbana, enligt förslag från flera politiska partier.

”Trafikslag konkurrerar i gatuplan”

Det handlar om Göteborg, där man länge har debatterat vilka lösningar som är bäst för kollektivtrafiken.

Göteborg är känt för sina spårvagnar, som har blivit en symbol för stadens identitet.

Men efter spårvagnsolyckan under natten mot fredagen, där en spårvagn spårade ur och kraschade in i ett gatukök och skadade en människa allvarligt, har nu diskussionen om alternativa lösningar för kollektivtrafiken åter aktualiserats.

Flera politiska partier i Göteborg är öppna för att bygga en tunnelbana, rapporterar DN.

Centern och Liberalerna vill se antingen en tunnelbana eller spår i luften, och även företrädare för V vill se fler planskilda spår.

– Göteborg har ett problem eftersom alla trafikslag konkurrerar i gatuplan. Därför behöver vi börja utreda en spårtunnel eller högbana genom centrum, säger Axel Darvik, gruppledare för L, enligt tidningen.

Vill se ”robust lösning”

Liberalerna i Göteborg har under en längre tid velat bygga en tunnelbana i Göteborg.

Axel Darvik har tidigare sagt att andra städer började bygga tunnelbana när de var ungefär lika stor som Göteborg är nu, rapporterade GP i november 2024.

Han menar att även Göteborg bör göra det valet. Göteborg har problem med sin kollektivtrafik, som är eftersatt, och kommer inte kunna lösa dessa problem genom att ”lappa och laga”, anser han.

– Annars drabbas vi av en trafikinfarkt som gör att kollektivtrafiken inte längre kommer kunna utvecklas eller fungera, sade han till tidningen förra året.

Även C är alltså pådrivande i frågan.

– På längre sikt behöver vi bygga en mer robust trafiklösning, därför föreslår vi att vissa spårvägslinjer grävs ner i innerstaden, säger Emmyly Bönfors (C), enligt DN.

Stora partier skeptiska

Flera stora partier – S, M och det lokala partiet Demokraterna – är dock skeptiska till förslaget, och det återstår att se vilken lösning Göteborg väljer för sin framtida kollektivtrafik.

Natten olycka har dock väckt debatten till liv igen. Olyckan ledde till att åtta personer fördes till sjukhus. För en av dessa är läget allvarligt men stabilt, rapporterar SVT.

Foto: V. Forgacs

Text: Redaktionen