Svensk idrottsstjärna stoppas – beslut kopplas till Putinregimen

2023 05 01

Den svenska ishockeymålvakten Adam Reiderborn har precis blivit rysk mästare med klubben CSKA Moskva.

En klubb som uppmärksammats för sina nära kopplingar till den ryska armén och regimen i Moskva.

Efter säsongen löper målvaktens kontrakt ut.

Reiderborn har tidigare spelat fem säsonger i Djurgården.

Men det blir ingen ny sejour i Stockholmsklubben.

Djurgården säger nej eftersom målvakten valt att stanna i Ryssland – trots att landet för ett oprovocerat anfallskrig mot Ukraina.

–  Det är ingen fråga att diskutera. Jag vill inte kommentera det, men där är vårt ställningstagande ganska tydligt i dag, säger Djurgårdens sportchef K-G Stoppel till DN.

På frågan om klubbens beslut handlar om att Reiderborn valt att spela vidare i Ryssland under invasionen, svarar sportchefen kort och koncist:

– Ja.

Öppnat för förlängning

Trots massiv kritik har den svenska målvakten öppnat för att stanna i CSKA Moskva och Ryssland.

– Om CSKA vill behålla mig så kan vi förhandla, sa han efter finalvinsten, uppger Sportbladet med hänvisning till ryska medier.

Flera har lämnat

Utöver Adam Reiderborn spelar den svenske backen Fredrik Claesson i CSKA Moskva.

Tillsammans med Reiderborn valde Claesson att stanna kvar i klubben efter invasionen.

Forwarden Lucas Wallmark tog ett annat beslut.

Han tackade nej till över tio miljoner kronor och bröt kontraktet med den regimtrogna klubben.

– Det blev en ekonomisk käftsmäll. Men jag kände att jag inte ville vara en del av det där. Jag kan inte stå bakom det som sker, sa han till SVT Sport efter beslutet.

Wallmark berättade att han snabbt fattade det kostsamma beslutet.

– Det var så många tankar som for i skallen. Klubben är också tätt förknippad med regimen. Jag kände att jag inte ville vara en del av detta. Jag hade en familj hemma i Sverige som låg sömnlös. Nej, jag ville bara härifrån.

Röda arméns förening

- Föreningen CSKA Moskva grundades 1923

- Under kalla kriget var CSKA Moskva Röda arméns centrala förening

- I dag har föreningen starka kopplingar till Kreml och den ryska armén

Foto: Дмитрий Хрусталев-Григорьев

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 29

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


29 mars 26

Ny lag i Ryssland: Tillåts stjäla från Sverige

2026 03 29

Ryssar ska få stjäla i Sverige, enligt Putinregimen.

Putinregimens Ryssland planerar en lagändring som gör det tillåtet att i Ryssland sälja och registrera bilar som har stulits i bland annat Sverige och andra europeiska länder.

Lagändringen beskrivs som en hjälpande hand till biltjuvar, och nu varnas det för att Europa kan drabbas av en våg av bilstölder.

Får stjäla från ”fientliga stater”

Om lagändringen går igenom så kommer Ryssland inte ens att ta hänsyn till om det inkommer en internationell brottsanmälan, rapporterar Iltalehti.

Bilar som har stulits från ”fientliga länder” ska kunna köpas och registreras i eget namn och få ryska nummerplåtar.

Det skulle underlätta avsevärt för biltjuvar som slår till bland annat i Sverige och i resten av Europa. Dessa kommer bara behöva transportera bilarna till Ryssland, där de alltså inte kommer att räknas som stulna.

Att äga en stulen bil blir alltså lagligt på villkoret att den har stulits i ett land som Ryssland klassar som en fientlig stat.

Sverige räknas definitivt till den kategorin, liksom de flesta västländer.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

Reaktioner i Ryssland

Lagförslaget har mottagits med entusiasm i vissa ryska medier.

Tidningen Novie Izvestia gläder sig åt de ”enorma importmöjligheter” som lagändringen skulle medföra, och landar i den något oväntade slutsatsen att ”alla vinner” på upplägget.

Europeiska bilägare kan sälja bilen svart till en mellanhand och samtidigt anmäla den som stulen och få ut pengar på försäkringen, samtidigt som den ryska köparen också är en vinnare eftersom han eller hon får köpa en bil under marknadspris, resonerar den ryska tidningen.

Bloggaren Oleg på den ryska affärssajten Smart-Lab konstaterar att bilstölder i Europa lär skjuta i höjden.

– Wow, om det här går igenom kommer det att bli en boom av bilstölder i Europa. Jag är säker på att olika semi-kriminella gäng kommer att kunna ordna leverans av bilar från fientliga länder till Ryssland, skriver bloggaren.

– Det här kommer att bli en riktig guldgruva för dem och samtidigt en möjlighet för ryssarna att få bra bilar till ett billigare pris, tillägger han.

Efter viss eftertanke landar han ändå i att lagändringen är problematisk.

– Av någon anledning är jag dock inte särskilt entusiastisk över trenden att legalisera stulna saker. Efter bilar kan samma praxis gälla andra stulna föremål, konstaterar bloggaren Oleg, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen