Brutalt ryskt terrormeddelande

2023 04 28

Ryssland har terrorbombat flera ukrainska städer under natten mellan torsdag och fredag.

Förödelsen är enorm.

Ett tjugotal robotar avfyrades mot bland annat bostadsområden, uppger Reuters.

Enligt nyhetsbyrån har tolv personer bekräftats döda.

Bland annat ska en äldre kvinna och hennes treåriga dotter ha dödats i staden Dnipro.

Terrormeddelande

Rysslands försvarsdepartement har kommenterat nattens attack i ett inlägg på Telegram.

Endast några timmar efter beskjutningen publicerade departementet en bild på en rysk robot med tillhörande text:

– En fullträff.

Brittiska Sky News har delat bilden.

– Det är inte fastställt om departementet hänvisar till någon eller alla av nattens attacker, men tidpunkten för inlägget är talande, framhåller nyhetskanalen.

Ukraina svarar

Ukraina har svarat på det brutala ryska utspelet.

– De slutar aldrig att påminna oss. RYSSLAND ÄR EN TERRORISSTAT, skriver landets försvarsdepartement på Twitter.

 Anton Gerashchenko, rådgivare till det ukrainska utrikesministeriet, anser att det ryska inlägget är ett erkännande för att landet begår krigsbrott i Ukraina.

– De erkänner att de riktade in sig på bostadshus. Vi behöver vapen för att rädda våra liv.

”Måste ställas till svars”

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har även kommenterat nattens terrorbombningar.

– Jag är tacksam för vårt flygvapen, vårt luftförsvar och för alla som hjälper till att övervinna konsekvenserna av fiendens attacker. Alla ni som hjälper till att skydda vårt folk, framhåller han i ett uttalande på Telegram.

– Mina kondoleanser går till alla som förlorat sina nära och kära på grund av den ryska terrorn, fortsätter presidenten.

Zelenskyj kräver att Ryssland ska ställas till svar för angreppen mot civila.

– Ukraina och omvärlden måste ställa Ryssland till svars för terrorn. Och det kommer vi att göra.  

– Varje ny attack och varje ond handling mot vårt land för terrorstaten närmare ett misslyckande. Det är inte vice versa, som de verkar tro.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


21sep2025

JUST NU: Saudiarabien riktar skarp varning – Trump måste bestämma sig

2025 09 21

Storbritannien, Kanada och Australien erkänner Palestina som en självständig stat.

Det beskedet kom under söndagen.

Delgivandet har skapat stora reaktioner från flera håll.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu uppger att han inte kommer göra något konkret ställningstagande förrän efter att han återvänt från sitt besök i USA, rapporterar Reuters.

Där väntas han diskutera frågan med USA:s president Donald Trump under måndagen.

Söker stöd hos Trump

Den israeliska premiärministern, som ofta agerat med Trump i ryggen, väntas söka stöd hos den amerikanske presidenten i sin fortsatta kamp mot en palestinsk stat.

– Det kommer inte att bli någon palestinsk stat. Israel kommer fortsätta att bygga bosättningar på Västbanken, säger Benjamin Netanyahu, rapporterar Reuters.

Bosättningarna på den ockuperade Västbanken är olagliga enligt internationell rätt.

Israels utrikesdepartement har också kommenterat utvecklingen och avvisat beskedet från de tre västerländska länderna.

– Det destabiliserar regionen ytterligare och underminerar chanserna att uppnå en fredlig lösning i framtiden, uppger det israeliska utrikesdepartementet om beslutet.

LÄS OCKSÅ: Kraftiga explosioner skakar Ryssland - se videon här

Saudiarabien varnar

Saudiarabien har varnat Israel för att annekteringen av Västbanken är en röd linje.

– En annektering kommer att få stora konsekvenser på alla nivåer, skriver Saudiarabien i ett meddelande till Israel, rapporterar The Jerusalem Post.

Saudiska politiska källor ska ha sagt till israeliska tjänstemän att de är villiga att använda flera ekonomiska och säkerhetsrelaterade medel.

– En israelisk annektering av Västbanken skulle därför kunna skada Washingtons relation med arabländerna, uppger tidningen.

Fler länder

Förutom Saudiarabien har också Förenade Arabemiraten signalerat att de diplomatiska förbindelserna med Israel kan skadas om landet genomför en annektering på Västbanken, rapporterar Reuters.

De har också antytt att det skulle innebära ett slut på fredsavtalet med Israel.

Ett diplomatiskt avtal som Donald Trump tagit åt sig äran för.

LÄS OCKSÅ: Trump och Kina överens - "Ger USA kontrollen"

Foto: The White House

Text: Redaktionen


21sep2025

JUST NU: Miljardförlust för svensk drivmedelsjätte – säljs nu

2025 09 21

Sveriges största drivsmedelsföretag redovisar en storförlust.

Det handlar om drivmedelsjätten Preem.

För årets sex första månader redovisar bolaget en förlust på över 1 miljard kronor, rapporter Di.

Preem ägs av Corral Petroleum Holdings AB, men säljs snart till ett schweiziskt bolag.

Säljs till Schweiz

Sedan i våras är det känt att Preem säljs till den schweiziska energikoncernen Varo Energy.

Affären kommer slutföras under hösten och bolaget blir därmed en av de största europeiska företagen i branschen.

– Förvärvet av Preem är transformativt för Varo. Efter sammanslagningen kommer vi att vara Europas näst största producent av förnybara bränslen med ett omfattande distributions- och lagringsnätverk, säger Varos vd Dev Sanyal i ett uttalande.  

– Tillsammans täcker vi stora europeiska marknader med en produktionskapacitet för konventionella bränslen om 530 000 fat per dag. Med vår framtida tillväxt kommer vi att tillgodose behoven hos över 50 000 företagskunder i 33 länder.

Läs också: Rekordbesked för Svenska kyrkan

Svenska raffinaderier omfattas

Affären innefattar bland annat Preems raffinaderier i Lysekil och Göteborg, samt Preems nuvarande depå- och stationsnät i Sverige.

– Varos långsiktiga strategiska inriktning linjerar nära med vår. Tillsammans kommer vi att stärka vår gemensamma affärskompetens, säkerställa långsiktig stabilitet och främja den strategiska omställningen, sa Preems vd Magnus Heimburg i våras i ett uttalande.

 – Sammantaget stödjer det vår framtida tillväxt och framgång. Vidare kommer det kombinerade bolaget gynna kunder och bidra till svensk och europeisk energisäkerhet.

Fakta: Varo Energy

- Varo Energy är ett europeiskt energibolag som anskaffar, tillverkar, blandar, handlar med och distribuerar både konventionell och hållbar energi och tjänster.

- Varo grundades 2012 och har huvudkontor i Schweiz.

- Företaget har över 2 300 anställda och en närvaro i 26 länder. 

Källa: Preem

Läs också: Kritikstorm mot Apple efter ny iPhonelansering

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen