”Andra lösningar behöver prövas” – Ger upp drömmen om Moderaterna

2021 07 01

Centerns Annie Lööf beklagar Ulf Kristerssons vilja att ha med SD på tåget och indikerar nu att Centern ger upp drömmen om Moderaterna – i alla fall under resten av mandatperioden.

– Ulf Kristersson har idag dragit tillbaka sin kandidatur till statsminister. Tyvärr har han bundit sig så hårt vid SD-samverkan att han inte velat diskutera andra vägar för att ta ansvar. Det betyder att andra lösningar nu behöver prövas för att Sverige ska få en fungerande regering under det år som återstår fram till nästa val, meddelar Centerledaren Annie Lööf i sociala medier.

Dörren öppen

Hon beskriver hur hon ser vägen framåt.

– Centerpartiets huvudalternativ är samarbete i mitten av svensk politik. Vår dörr står öppen för lösningar som bygger på samverkan mellan olika konstellationer av de nuvarande regeringspartierna och de fyra allianspartierna. Ett konkret exempel på detta är Januariavtalet, som har banat väg för många viktiga reformer för Sverige, anser Annie (C).

ANALYS

Annies (C) indikerar att Centern bedömer att Moderaterna inte längre är aktuella för samverkan när det gäller att bilda en ny regering för resterande del av mandatperioden. Hon tycks dock fortfarande hoppas på att Liberalerna kan komma tillbaka till S-MP-C-sidan men det har jag väldigt svårt att tro att Liberalerna kommer att göra. Och KD och SD kan Centern glömma illa kvickt.

Bara en lösning kvar

Även om Annie Lööf gärna vill samarbeta med de gamla allianspartierna så kommer detta helt enkelt inte att ske denna mandatperiod.

Därmed finns det bara en lösning kvar för Centern – Socialdemokraterna och Miljöpartiet. Och sannolikheten är stor för att även Vänsterpartiet ingår i detta paket på ett eller annat sätt. Som det ser ut nu lär det dock inte bli någon samverkan mellan de fyra partierna fram till valet då V är nöjda med att marknadshyror har stoppats.

Min bedömning är att man i och med detta besked från Centern kan konstatera att Centern givit upp drömmarna om samarbete med S-C-M under resten av mandatperioden. Därmed talar allt för att det istället blir S-MP-C.

Foto: Centern resp. Riksdagen

[yop_poll id="304"]

JUST NU: Rubios besked om Ukrainakriget – “nytt tillvägagångssätt”

2025 07 10

USA:s utrikesminister Marco Rubio möter Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov i Malaysia.

Under ett 50 minuter långt möte i Kuala Lumpur diskuterade Marco Rubio och Rysslands Sergej Lavrov nya idéer för att bland annat få slut på kriget i Ukraina.

– Det är ett nytt och annorlunda tillvägagångssätt. Jag skulle inte karakterisera det som något som garanterar fred, men det är ett koncept som jag, ni vet, tar tillbaka till presidenten, säger Rubio om mötet, enligt PBS News.

USA:s President Donald Trump uppges, enligt Rubio vara frustrerad över att Ryssland inte varit mer villigt att kompromissa.

– Vi behöver se en handlingsplanplan för hur den här konflikten kan slutföras. Och så delade vi några idéer om hur det kan se ut.

– Vi kommer att fortsätta att vara engagerade där vi ser möjligheter att kunna göra skillnad, säger han till samma tidning.

Flera konflikter på bordet

Rysslands utrikesdepartement kallade mötet för ett “ärligt och djupgående samtal” där även situationerna i Iran och Syrien togs upp.

Det var andra gången Marco Rubio och Sergey Lavrov träffades sedan Rubio blev utrikesminister.

Första mötet hölls i februari i Riyadh, Saudiarabien, då Trumps administration ville se hur villiga Ryssland och Ukraina var att inleda fredssamtal. De har även haft flera telefonsamtal sedan dess.

Båda länderna vill se fredliga lösningar och återuppta samarbeten, bland annat genom att återinföra direktflyg och stärka diplomatiska relationer.

Oro för handelskrig

Samtidigt ökar spänningarna kring handel. Trump har meddelat att flera länder i Asien, inklusive nästan alla i ASEAN, kommer få höjda tullar från 1 augusti om inga nya handelsavtal sluts.

Enligt amerikanska utrikesdepartementet kommer tullar och handel dock inte vara Rubios huvudfokus under mötena.

Istället vill Trumps regering lägga tonvikten på säkerhet till havs, där Kina har agerat allt mer hotfullt mot mindre grannländer, samt på att bekämpa gränsöverskridande brottslighet.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


SVERIGE: Bransch slår larm – “Det här är inte normalt”

2025 07 10

Det råder kris inom vården i sommar.

Personalbrist hotar patientsäkerheten under sommarmånaderna, där vårdpersonal slår larm om pressade sommarscheman. Detta enligt en ny undersökning från Vårdförbundet.

Enligt den nya undersökningen saknas det personal för var tredje sommarschema inom vården. Allra värst är det inom akutsjukvård och intensivvård.

– Vi går verkligen på det minsta möjliga vi kan just nu. Är det så att någon blir sjuk, ja då går vi underbemannade, säger Cecilia Asp Paulrud, sjuksköterska och fackligt förtroendevald till TV4.

Hon berättar att hon ofta väntar på ett sms om att jobba extra, någonting som gör att arbetet blir mer än krävande.

Facket kräver åtgärder

Många anställda upplever också press att avbryta eller flytta sina semestrar – 28 procent enligt undersökningen.

Sineva Ribiero, ordförande för Vårdförbundet menar att det krävs mer pengar och bättre villkor. Det behövs hållbara scheman där personalen vet i förväg hur man ska jobba.

Hon varnar för att dagens läge är ohållbart.

– Det här är inte normalt. Det får inte bli standard att vården går på knäna varje sommar, säger hon till samma kanal.

Vårdförbundet flaggar för lösning

Enligt Vårdförbundet behövs kortare veckoarbetstid, tydligare semesterregler och mer paus i schemat – så kallade "hållbara heltider". Om alla kunde arbeta heltid, skulle vården kunna få in upp till 8 000 fler heltidsanställda.

– Medlemmar i Vårdförbundet ska kunna ta semester utan att vården riskerar att krascha. Att vi år efter år får rapporter om tomma schemarader och påtryckningar kring ledighet är ett systemfel, säger Sineva Ribiero i rapporten.

SKR: Patienter får den vård de behöver

Trots larmen tonar Sveriges kommuner och regioner (SKR) ner oron. De menar att det inte finns några tecken på att svenskar inte får den vård de behöver, även om de medger att regionernas ekonomi är pressad.

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen