Finska polisen slår larm – kopplas till Sverige

2023 04 06

De kriminella gängen i Sverige expanderar norrut. 

Nu varnar Finland för att den grova brottsligheten sprider sig norrut och i slutändan riskerar att ta klivet över till den finska sidan av gränsen.  

– Det kommer säkert att påverka läget i Finland, eftersom de sannolikt kommer att fortsätta breda ut sig också till den finska sidan, säger den finländska tullens bevakningsdirektör Hannu Sinkkonen till Svensk Yle.

Han berättar att den största delen av narkotikan i Finland smugglas via Baltikum och Sverige.

Nära samarbete

Utvecklingen har väckt oro hos Tullmyndigheten och polisen i Finland, rapporterar Yle.

Även om de svenska gängen inte fått fäste i Finland befarar myndigheterna att det rör sig om en tidsfråga.

Enligt Hannu Sinkkonens vid den finska tullen krävs det ett gediget samarbete mellan Finlands och Sveriges myndigheter för att bekämpa problemen.

Polisen Tuomo Seikkula instämmer i analysen.

– Ur polisens synvinkel måste vi hela tiden ha ett bra samarbete och utbyte av information med myndigheterna i Sverige, och det har vi nog i norr. Samarbetet fungerar med den svenska tullen och polisen, säger han till Yle.

Svenskar gripna i Finland

I början av februari greps två svenska medborgare efter en stor polisinsats i Finland.

Svenskarna uppges ha haft en ledande roll i ett kriminellt nätverk bestående av 14 personer.

Den huvudmisstänkta svenska medborgaren står åtalad för två grova narkotikabrott, ett vapenbrott och misshandel.

Åklagaren yrkar på fängelsestraff.

Enligt åklagaren har den huvudmisstänkta svensken lett distributionen av narkotikan i Finland. Svensken ska ha fört in fyra kilo kokain till Helsingfors.

– Kokainet fördes till Helsingfors i flera omgångar mellan april och augusti 2022, och även amfetamin hämtades till Finland, rapporterar Yle.

Skaffade skjutvapen

Den finska polisen uppger att gruppen startade sin verksamhet i Finland i början av förra året. De svenska medborgarna uppges då ha inlett en värvningskampanj. De rekryterade finska medborgare och försåg dem med vapen.

Cannabisodlingar, amfetamin och kokain samt flera skjutvapen har beslagtagits av den finska polisen. 

Värdet på drogerna som förts till Finland beräknas till 450 000 euro.

–  Vi hindrade en kriminell grupp från att få fotfäste på kokainmarknaden i Finland, säger kriminalkommissarie vid Helsingforspolisen Toni Uusikivi till Yle Uutiset.

Foto: S. Rodgersson

Text: Redaktionen


18 sep 2025

Två banker pekas ut – kunder riskerar saftig räntesmäll

2025 09 18

Från och med i sommar gäller nya regler för bankerna.

När en ny kund tecknar ett bolån delas ofta en rabatt ut mot bankens listränta, det vill säga den högsta möjliga räntan enligt banken.

Rabatten är ofta tidsbestämd och kunder som är ouppmärksamma på datumet riskerar därmed att drabbas av en ny och väldigt mycket högre ränta därefter.

Sedan 1 juli gäller en ny regel som tvingar banker att påminna kunderna minst en månad i förväg om att rabatten är på väg att löpa ut.

Alla banker sköter sig på den fronten, enligt jämförelsesajten Zmarta.

Men två av dem sticker ut.

Riskerar 2 000 kronor mer

Det handlar om Länsförsäkringar och SEB vars kunder måste gå in i en ny förhandling för att inte riskera en höjd ränta, visar Zmartas undersökning.

När det gäller SEB får hushållen en automatiserad snittränta, sällan till fördel för den kund som inte förhandlat själv. 

– Hos Länsförsäkringar får kunder automatiskt betala listräntan för ett rörligt bolån om de glömmer förhandla, alltså bankens i princip högsta bolåneränta, framhåller Zmarta.

"Många känner inte till det"

Enligt siffrorna i september kan en genomsnittskund hos Länsförsäkringar därmed riskera 1,21 procentenheter högre ränta, motsvarande cirka 2 000 kronor mer i månaden för ett bolån på två miljoner kronor före ränteavdrag.

– Tyvärr är det många som inte känner till att räntan de erbjuds bara gäller en begränsad tid, eller glömmer bort att förhandla på nytt, säger Charlie Tideman, hushållsekonom på Zmarta, i en kommentar till undersökningen.

– Den som vill minska risken för en räntesmäll bör därför välja ett alternativ där man slipper förhandla överhuvudtaget och där rabatten består. Övriga måste vara aktiva och jämföra räntor minst en gång om året.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Så gör övriga storbanker

Tre av åtta bolånegivare, Danske Bank, SBAB och Skandia, har inga tidsbestämda rabatter enligt Zmartas genomgång.

Handelsbanken och Swedbank skickar ut ett nytt ränteerbjudande två veckor innan rabatten löper ut. Nordea gör det i samband med påminnelsen en månad i förväg. Den sistnämnda banken låter kunderna behålla rabatten om de inte svarar på erbjudandet.

– Oavsett långivare bör man undersöka marknaden med jämna mellanrum för att se ifall det går att få en bättre ränta. För många är räntekostnaderna den största utgiftsposten i hushållet. Så om det är något man ska lägga tid på så är det att försöka jämföra och pressa räntorna så långt det är möjligt, säger Charlie Tideman.

LÄS OCKSÅ: Kalldusch för Ica – konkurrenten närmar sig snabbt

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Det omöjliga har hänt – total “rysk panik”

2025 09 18

Ett oidentifierat flygande föremål var på vippen att utlösa ett kärnvapenkrig.

Den uppgiften kommer från George Knapp, en undersökande journalist som i dagarna vittnade i en utfrågning i USA:s representanthus.

Enligt Knapp kom han på 1990-talet över hemliga sovjetiska dokument som påstås visa att ett ufo nästan satte igång ett tredje världskrig.

Det ska framför allt handla om en otänkbar incident från 1982 som uppges ha varit sekunder från att få Ryssland att avfyra interkontinentala ballistiska missiler, även kallat ICBM, mot USA.

– Det inträffade en incident i oktober 1982 ovanför en ICBM-bas där ufon dök upp och observerades ovanför basen, där missilerna är riktade mot USA, säger Knapp i vittnesmålet enligt Fox News.

"Rysk panik"

Utfrågningen genomfördes av representanthusets arbetsgrupp för avklassificering av federala hemlighet.

Enligt George Knapp orsakade ufona “panik” hos ryska officerare.

– De här ufona utför otroliga manövrar. De splittras, smälter samman igen, dyker upp och försvinner. Och precis i slutet av denna fyratimmarsperiod lyste kontrollkoderna för uppskjutning av ICBM:erna upp. Något angav de korrekta koderna. Missilerna var aktiverade och redo att avfyras och de kunde inte stänga av dem, hävdar journalisten.

Kort därefter försvann farkosterna och kontrollsystemen återgick till det normala.

– Det är en kuslig sak. Jag menar, vi var bara ett par sekunder från att tredje världskriget skulle börja, och ufona var ansvariga för det, säger Knapp.

LÄS MER: Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

Planerar möte med Ryssland

Utöver Knapp delade även flera aktivt tjänstgörande samt tidigare amerikanska militärer med sig av erfarenheter av så kallade UAP, unidentified anomalous phenomena (oidentifierade anomala fenomen), i samma utfrågning.

Dessutom har republikanen Anna Paulina Luna, ordförande i arbetsgruppen, gått ut med att kongressen avser att få till ett möte med Ryssland för att diskutera vad landet vet om just ufo.

– Vi ser fram emot att ha ett bilateralt möte med det ryska parlamentet här ganska snart, säger hon i en intervju med NewsNation.

En förfrågan till ryska regeringstjänstemän har redan ställts, enligt Luna.

ÄS MER: Tidigare försvarstoppen: “Det är största upptäckten i mänsklighetens historia"

Arkivfoto: US Air Force resp US Navy

Text: Redaktionen