Enorm aktion av regeringen – på grund av Ryssland

2023 04 05

Regeringen skjuter till 660 miljoner kronor till försvaret.  

Försvaret får ett ökat anslag, meddelar försvarsminister Pål Jonson (M) idag tillsammans med Oscar Sjöstedt (SD). Det ökade anslaget beror bland annat på Sveriges stöd till Ukraina och ansökan om medlemskapet i Nato.

Försvarsministern uttrycker också att Sverige "måste ta höjd" på grund av Ryssland, som enligt regeringen är "villigt att ta stora militära risker".

– Det är åtgärder som Försvarsmakten sagt är nödvändiga i och med det tryck som finns. Det är alldeles utmärkt att Sverige stöder Ukraina och att vi blir integrerade i Nato, men det påverkar vår tillväxt och därför går vi fram med de här åtgärderna, säger Pål Jonson till Expressen.  

Enorma summor

Det ökade anslaget till Försvarsmakten presenteras i vårändringsbudgeten för 2023. Utöver det kommer beställningsbemyndiganden hos Försvarsmakten öka med totalt 16,78 miljarder kronor.

Enorma summor, konstaterar Oscar Sjöstedt.

– Det här är inga småpengar, det här är ordentliga tillskott. Det här möjliggör ytterligare anskaffningar av materiel redan 2023. Det är oerhört viktigt. Nu är vi i ett läge där hela den globala försvarsindustrin går på högvarv, säger han till tidningen.

“Ett väpnat angrepp kan inte uteslutas” 

En av regeringens viktigaste prioriteringar är Sveriges försvar och säkerhet. Därför kommer förstärkningar av det internationella försvaret och förberedelser för ett svenskt Natomedlemskap ingå i den vårändringsbudget som presenteras den 17 april.  

– Sveriges försvar och säkerhet är en viktig prioritering för regeringen. Det pågår ett krig i Europa och ett väpnat angrepp på Sverige kan inte uteslutas, skriver Försvarsdepartementet i ett pressmeddelande.  

Uppgradering av stridsflygplan 

Pengarna i det ökade anslaget ska bland annat gå till uppgradering av Jas Gripen. De kommer även att gå till förberedelser inför medlemskapet i Nato. Förberedelserna består bland annat av förstärkning av ledningsstödsystem som är förenliga med Natos.  

Det kommer även att göras investeringar i infrastruktur, tillhandahållande av drivmedelsreserver och åtgärder för anslutning till Natos gemensamma luft- och robotförsvar.  

– Det här är ett område som varit ganska förbisett och underfinansierat, säger Oscar Sjöstedt. 

Regeringen kommer utöver det tillföra medel för att finansiera avgifter till Nato. Hur mycket det är har ännu inte presenterats.   

Foto: Försvarsmakten 

Text: Redaktionen


Lagligt i Sverige – förbjudet i Spanien: turister bötfälls

2025 07 31

Det är viktigt att ha koll på de lokala reglerna när man åker utomlands.

Annars riskerar det att bli en dyr historia.

I svenskfavoriten Mallorca har det numera börjat delas ut böter till folk som köper piratkopior, som exempelvis solglasögon eller kläder, på gatan.

Handlingen är förbjuden i Spanien, men däremot inte olaglig i Sverige.

Det är inte olagligt för en privatperson att köpa piratkopierade varor om det är för privat bruk, bekräftar Erik Strandner, rådgivare på Lawline.

Inga tomma hot

Risken för förvirring och överraskande böter är därmed stor.

Försäljarna är synliga nästan överallt, särskilt på stränder, strandpromenader och marknader. Fenomenet uppfattas av många turister som “normalt” och kan lätt ge intrycket av att det är tillåtet.

Redan i våras framhöll dock myndigheterna på Mallorca att böter skulle börja utfärdas för att få bort den illegala gatuhandeln.

För den som köper de piratkopierade varorna skulle boten kunna landa på uppemot 750 euro, motsvarande cirka 8 300 kronor.

Och det visar sig nu inte ha varit några tomma hot.

– Palma-polisen meddelar att de har tillämpat stadens nya förordning genom att utfärda de första böterna för personer som köper produkter från illegala gatuförsäljare, rapporterar Majorca Daily Bulletin.

"Måste vara medveten"

Trine Hvammen Nicholson är seniorrådgivare i den juridiska och internationella staben på norska patentverket.

Hon känner igen problematiken, som även uppmärksammats i just Norge.

– Som konsument måste du vara medveten om att det i vissa länder kan vara olagligt att inneha en förfalskad produkt utöver att köpa den. Eftersom flera länder har nolltoleranspolicy innebär det att du kan bli stoppad under köpet eller medan du bär produkten, säger hon till Din Side.

LÄS OCKSÅ: Svensk dryck gör succé – hyllas i flera länder

Värre böter för säljarna

Den värsta boten drabbar dock den som faktiskt säljer piratkopierade varor. Det högsta beloppet som en säljare kan behöva böta är på 1 500 euro, cirka 16 700 kronor.

Enligt lokalmedia är det dock försvinnande få som åker fast som faktiskt betalar.

– Det är lättare att få en invånare eller turist att betala än en illegal säljare. I åratal har böter utfärdats till säljare, men hur många har någonsin betalats? Vanligtvis har de ingen känd adress dit bötesbeskedet kan skickas, så de får aldrig besked och betalar aldrig, skriver Majorca Daily Bulletin.

LÄS MER: Många svenskar har gjort samma miss – riskerar ekonomisk smäll

Foto: A. Masi

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump ställer ultimatum till svensk jätte

2025 07 31

Trump riktar ett 60 dagars ultimatum mot en stor svensk aktör.

USA:s president Donald Trump riktar ett stenhårt krav mot ett av Sveriges största och mest kända företag.

I ett brev kräver Trump att det svensk-brittiska läkemedelsföretaget Astra Zeneca ska leva upp till hans krav inom 60 dagar – annars hotar allvarliga konsekvenser.

”Upphör med min administration”

Donald Trump kräver att Astra Zeneca, och 16 andra stora läkemedelsbolag, erbjuder USA betydligt bättre priser än vad som sker idag.

Det framgår av ett brev, adresserat till Astra Zenecas vd Pascal Soriot, som Trump har publicerat på Truth Social. Liknande brev har skickats till de andra bolagen.

Trump kräver alltså bland annat att Astra Zeneca vidtar en rad åtgärder för att erbjuda lägre priser på den amerikanska marknaden.

Presidenten skriver att läkemedel är i genomsnitt tre gånger dyrare i USA än på andra ställen i världen.

– Denna oacceptabla börda på hårt arbetande amerikaner upphör med min administration, slår Donald Trump fast i brevet.

LÄS OCKSÅ: Viktig allierad tvärvänder - bojkottar Ryssland

”Slut på snålskjuts”

Trump listar en rad åtgärder som Astra Zeneca måste vidta – som till stor del handlar om att priser måste sänkas.

– Framöver är det enda jag kommer att acceptera från läkemedelstillverkare ett åtagande som ger amerikanska familjer omedelbar lättnad från de kraftigt uppblåsta läkemedelspriserna och ett slut på den snålskjuts som amerikansk innovation ger europeiska och andra utvecklade länder, meddelar presidenten.

Han ger Astra Zeneca och de andra läkemedelsbolagen 60 dagar.

Därefter hotar svåra konsekvenser för bolagen, enligt Trump.

– Om ni vägrar att ta ansvar kommer vi att använda alla verktyg i vår arsenal för att skydda amerikanska familjer från fortsatt missbruk av läkemedelsprissättning, hotar Donald Trump i brevet.

Förutom svensk-brittiska Astra Zeneca, tillhör även danska Novo Nordisk de läkemedelsjättar som har fått ett ultimatum från Donald Trump.

LÄS OCKSÅ: Jens Stoltenberg varnar - "enorma konsekvenser" kan vänta imorgon

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen