JUST NU: Person hittad död i skogsområde

2023 04 04

Polisen har hittat en död person utanför Filipstad.

Fyndet gjordes söder om Filipstad i en bred skogsremsa mellan riksväg 26 och ett vattendrag.

Polisen förklarar att personen som anträffats ännu inte identifierats.

Platsen har spärrats av då en teknisk undersökning ska genomföras.

– Tekniker är på väg till platsen. Inledande utredningsåtgärder har inletts, meddelar polisen.

Har misstankar

Trots att polisen inte identifierat personen som påträffats så finns misstankar kring vem det kan vara.

Dock vill de inte kommentera saken ytterligare ännu.

– Men vi kan inte vara säkra och identifiering ska göras på sitt sätt. Just nu söker vi av området. Sedan får man bygga ut om man misstänker brott men riktigt där är vi inte än, säger Lars Hedelin, vid polisens ledningscentral till Aftonbladet.

Återhållsamma med information

Polisen har än så länge varit återhållsamma vad gäller information om händelsen.

Det är oklart om det finns någon misstanke om brott och polisen har varit fåordiga gällande situationens omständigheter.

– Personen är inte identifierad, därav har vi valt att inte gå ut med kön eller ålder, med hänsyn till anhöriga. Det är ett terrängområde mellan ett vattendrag och en riksväg, säger Lars Hedelin om var kroppen påträffades.

Även utanför Jönköping

För ett par veckor sedan hittades en kvinna död i Taberg utanför Jönköping.

En privatperson larmade då polisen efter att ha hittat kroppen och ett stort skogsområde spärrades av.

En man i 20-årsåldern har sedermera gripits misstänkt för mordet.

Från Göteborg

Trots att inte kvinnans identitet är fastställd tyder information enligt SVT på att hon är från Göteborgs kommun.

Det är en kvinna som varit försvunnen under en längre tid.

– Kroppen har legat en tid, mer än ett dygn. Jag kan inte säga hur många dagar, sade Stefan Sundling, chef för Grova brott Jönköping vid en pressträff efter händelsen till SVT.

Foto: G. de Klerk

Text: Redaktionen


NYTT LAND VARNAR: 10 000 ryska soldater på väg

2025 06 05

Ryssland vill stationera ytterligare 10 000 soldater i Transnistrien, en utbrytarstat i östra Moldavien som får ekonomiskt och militärt bistånd från Moskva.

Det framhåller Moldaviens premiärminister Dorin Recean. Han hänvisar till underrättelseuppgifter som slår fast att Ryssland ”vill befästa sin militära närvaro i Transnistrien”.

Enligt samma uppgifter försöker Ryssland påverka Moldaviens kommande parlamentsval i september. Moskvas förhoppning är att en ryssvänlig regering kommer tillåta stora truppförflyttningar till Transnistrien.

– Detta är en enorm ansträngning för att undergräva den moldaviska demokratin, säger Dorin Recean till Financial Times.

– Man kan också föreställa sig vilket tryck 10 000 soldater skulle sätta på sydvästra Ukraina. Dessutom skulle de vara stationerade nära Rumänien, som är ett Natoland, fortsätter premiärministern.

Varningen: ”Kan stärka sitt grepp”

Ryska soldater har varit stationerade i Transnistrien sedan början av 1990-talet, då regionen hävdade självständighet från Moldavien.

Men under 2000-talet har Rysslands militära närvaro stadigt minskat. I dag uppgår den ryska styrkan till cirka 1 500 soldater. De flesta av soldaterna är dock lokalinvånare. Endast en handfull har skickats från det ryska fastlandet.

– För närvarande är deras styrkor nästintill betydelselösa. Men med en större militär närvaro i Transnistrien, som en ryssvänlig regering kan tillåta, kan de stärka sitt grepp, varnar premiärminister Dorin Recean.

”Moldavien näst på tur”

Flera västländer har varnat för att Ryssland kan vända blicken mot Moldavien om kriget i Ukraina slutar i rysk favör.

Om Ukraina faller står Moldavien näst på tur, hävdade Tysklands dåvarande utrikesminister Annalena Baerbock när hon besökte landet i höstas.

– Det är tydligt vad det moldaviska folkets största bekymmer är. Om Ukraina faller så står Moldavien näst på tur, sade Baerbock på en gemensam pressträff med Moldaviens president Maia Sandu.

En högt uppsatt försvarschef inom Nato har också pekat ut Moldavien som Rysslands nästa mål.

LÄS MER HÄR: NATO-general pekar ut land – ”Kommer att attackeras av Putin”

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Greta Thunberg stoppas

2025 06 05

Människorättsaktivisten Greta Thunberg är på väg till Gaza. Hon färdas på fartyget Madleen tillsammans med elva andra pro-palestinska aktivister.

Fartyget ska leverera humanitärt bistånd till den palestinska befolkningen. Bland annat finns modersmjölksersättning, blöjor, mjöl, ris, vattenfilter, hygienprodukter och medicinsk utrustning ombord.

Men nu stoppas Madleen.

Israels militär IDF har beslutat att fartyget inte kommer att tillåtas närma sig eller lägga till i Gazaremsan. Det rapporterar Jerusalem Post med hänvisning till en högt uppsatt israelisk försvarskälla.

Den israeliske försvarsministern Israel Katz väntas offentliggöra beslutet under torsdagen.

Enligt tidningen kommer ministern berätta att fartyget stoppas av säkerhetsskäl.

– Om de hade fått tillstånd att lägga till, skulle aktivisterna ha blivit strandsatta i Gaza. För att undvika att skapa ett prejudikat som kan underminera blockaden, har Israel beslutat att inte tillåta Madleen att närma sig Gaza, rapporterar Jerusalem Post.

”Redo att agera”

Den israeliska militärens talesperson Effie Defrin har kommenterat fartygets färdrutt.

– IDF är redo att agera på alla fronter, inklusive det maritima området. Vi kommer att agera i enlighet med det, säger hon på en pressträff enligt tidningen.

Thunberg: ”Inte lika farligt som folkmordet”

Madleen lämnade hamnen i Sicilien, Italien, i söndags. Fartyget beräknas nå Gaza inom en vecka.

– Oavsett hur farligt det här uppdraget är, är det inte alls lika farligt som hela världens tystnad inför de människoliv som förloras i folkmordet, sade Greta Thunberg till medier innan avfärden.

I tisdags observerades en drönare över fartyget.

Foto: Instagram

Text: Redaktionen