SÄPO: Flera personer gripna för terrormisstankar

2023 04 04

Fem personer har gripits misstänkta för stämpling till terroristbrott.

Det uppger Säpo i ett pressmeddelande.

Personerna greps vid en koordinerad insats i Eskilstuna, Linköping och Strängnäs.

– Den misstänkta brottsligheten bedöms ha internationella kopplingar till våldsbejakande islamistisk extremism, uppger Säpo.

Insatsstyrkan deltog

Insatsen genomfördes på tisdagsmorgonen.

Vid ingripandet tog Säpo stöd av polisens Nationella insatsstyrka.

Gripandet kopplas till den ökade hotbilden mot Sverige, som uppstått efter Rasmus Paludans koranbränning utanför den turkiska ambassaden i januari.

– Säkerhetspolisen behöver ofta gå in tidigt för att avvärja ett hot. Vi kan inte vänta på att ett brott ska fullbordas innan vi agerar.

– Det aktuella ärendet är ett av flera som Säkerhetspolisen arbetat med efter protesterna som riktades mot Sverige i samband med den uppmärksammade koranbränningen i januari och där internationella uppmaningar om attentat förekommer, säger Susanna Trehörning, biträdande enhetschef för kontraterrorism på Säkerhetspolisen.

Planer på terroristbrott

De fem personerna som har gripits misstänks för planer på terroristbrott i Sverige.

Säpo bedömer inte att ett attentat var nära förestående, men betonar att insatsen har skett efter ett omfattande underrättelse- och utredningsarbete med stöd av bland annat Polismyndigheten.

Förundersökning har inletts

De fem gripna personerna har anhållits av åklagare misstänkta för stämpling till terroristbrott.

– Stämpling innebär att en person i samråd med annan beslutar att begå ett brott, försöker förmå någon annan att genomföra ett brott eller åtar sig att utföra ett brott, framhåller Säpo.

Förundersökningen bedrivs av Säkerhetspolisen under ledning av åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål.

Foto: Säpo

Text: Redaktionen


JUST NU: Elon Musk varnar Trump – kan ske redan i veckan

2025 07 01

Elon Musk gräver upp stridsyxan igen och går till rasande attack mot USA:s president Donald Trump.

I dagarna röstas det om Trumps budgetförslag, som presidenten kallat “The Big Beautiful Bill”.

Hans tidigare vapendragare Elon Musk riktade skarp kritik mot budgeten kort före det att han lämnade sin tjänst i Vita huset.

Nu går miljardären till fullt angrepp igen. Det sker efter ett par veckor av relativ tystnad efter det storbråk som tidigare ägde rum med presidenten.

Han hotar dessutom med det drastiska beslutet att starta ett nytt parti redan i veckan.

– Om den här galna spenderarbudgeten går igenom kommer USA-partiet att grundas dagen efter, lovar Elon Musk i ett uttalande på X.

– Vårt land behöver ett alternativ till det demokratisk-republikanska enpartiet så att folket faktiskt får en röst.

Kommer hämnas: “Om det så är det sista jag gör”

Multimiljardären uppger att alla tjänstemän som kampanjat för att minska USA:s statliga utgifter, men stödjer förslaget, “borde skämmas”.

– Och de kommer att förlora sitt primärval nästa år om det så är det sista jag gör på den här jorden, säger Musk enligt Reuters.

Elon Musk lade enorma summor på att stödja Donald Trump i presidentvalet förra året. Enligt Federal Election Commission handlade det om uppemot 290 miljoner dollar.

Han fick därefter en tjänst i Vita huset som chef över Doge, myndigheten som skulle kapa statsfinanser i USA.

Nyhetsbyrån: Kan orsaka skada

Om den nya budgeten röstas igenom kommer det att utplåna de besparingar han säger sig ha uppnått genom Doge.

– Det är fortfarande oklart hur mycket inflytande Musk har över kongressen eller vilken effekt hans åsikter kan ha på lagförslagets antagande. Men republikaner har uttryckt oro för att hans fram-och-tillbaka-bråk med Trump kan skada deras chanser att säkra sin majoritet i mellanårsvalet till kongressen 2026, framhåller Reuters i en analys.

Donald Trump har tidigare uttryckt att han är "besviken" på Elon Musk och att han hade alla chanser att kritisera budgeten redan innan den lades fram.

LÄS MER: Elon Musk till angrepp – “vansinnigt och destruktivt”

LÄS MER: Elon Musk varnar USA

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Ryssland förutspår kollaps – Lavrov: “Katastrofalt”

2025 06 30

Nato är överens.

Förra veckan enades försvarsalliansen om ett nytt mål. Samtliga medlemmar ska lägga 5 procent av sitt respektive lands BNP på försvaret.

Beskedet gillas inte av Sergej Lavrov.

Den ryska utrikesministern kallar upprustningen för "katastrofal".

Dessutom påstås den dramatiska ökningen av försvarsutgifterna att leda till Natos egen undergång.

Det hävdar Lavrov i ett uttalande till Polens utrikesminister Radoslaw Sikorski, som sagt att kapprustningen är början på slutet för Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Han kan förmodligen se – eftersom han är en så vis man – att den katastrofala ökningen av Natoländernas utgifter också kommer att leda till att denna organisation kollapsar, säger Lavrov enligt ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Använder "sunt förnuft"

Istället uppmanar Lavrov till “sunt förnuft”.

Något som ministern menar att diktatorn Putin praktiserar.

– Samtidigt planerar Ryssland, som presidenten sa häromdagen i Minsk efter det högsta eurasiska ekonomiska rådet möte, att minska sina militära utgifter och låta sig vägledas av sunt förnuft snarare än inbillade hot som Natos medlemsstater gör, inklusive Sikorski, säger Lavrov.

Möts med hård skepsis

Att Ryssland ska minska sina militära utgifter är ett påstående som bör tas med en nypa salt, framhåller Kyiv Independent.

Uppgifterna har inte kunnat bekräftas av västliga medier och det finns ingenting som tyder på att Ryssland skulle dra ned på den pågående militära attacken mot grannlandet.

Putins påståenden kommer sannolikt att mötas med hård skepsis från västerländska tjänstemän eftersom Rysslands militära utgifter har fortsatt att öka under hela den pågående invasionen av Ukraina, skriver den ukrainska tidningen.

Har ökat till rekordnivåer

Enligt oberoende och engelskspråkiga The Moscow Times hade Ryssland lagt motsvarande minst 400 miljarder kronor på militären enbart under förra årets tredje kvartal.

Det var då en ökning på 80 procent jämfört med årets andra kvartal och en ökning med 53 procent jämfört med det föregående året.

I höstas ökade Ryssland sina försvarsutgifter med 25 procent till den högsta nivån någonsin, enligt The Guardian.

– Putin borde förstå att han är på samma väg som Brezjnev (Sovjetledaren Leonid Brezjnev, red. anm.). Han sade själv en gång att Sovjetunionen kollapsade för att man spenderade för mycket på upprustning, och nu gör han exakt samma sak, sade Radoslaw Sikorski till AFP förra veckan.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen