Zelenskyjs raseri – pekar ut Putins framtid

2023 04 03

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har under måndagen besökt den ukrainska byn Yahidne, belägen norr om Ukrainas huvudstad Kyiv.

Under krigets första fas tog den ryska armén kontroll över byn.

Yahidne var endast tänkt att bli ett stopp på vägen mot Kyiv, men ryssarna nådde aldrig huvudstaden.

Ockupanterna stannade i byn i över en månad.

Under perioden upprättades ett ryskt skräckvälde.

I 28 dagar hölls närmare 400 invånare fängslade i den lokala skolans källare.

I samband med sitt besök i byn höll Zelenskyj ett tal i närheten av platsen.

– Elva människor dog, sa han.

– De här människorna satt och väntade på att Ukraina skulle uppstå i mörkret, tillade en märkbart rörd Zelenskyj.

Önskar Putin samma öde

Efter att ha besökt källaren där invånarna satt fängslade framhåller Zelenskyj att han önskar att Rysslands diktator Vladimir Putin ska få uppleva samma misär och lidande.

– Efter att ha sett allt detta önskar jag att Rysslands president kommer få tillbringa resten av sina dagar i en källare med en hink som toalett, konstaterar Ukrainas ledare. 

Under besöket i byn sällskapades Zelenskyj av Tysklands vicekansler Robert Habeck och Europarådets generalsekreterare Marija Pejcinovic Buric. 

Fakta:

Rysslands folkmord i Yahidne

Under krigets första dagar tog ryska styrkor kontroll över byn.

De ryska trupperna plundrade och förstörde stora delar av samhället.

Över 300 invånare tvingades ner i en källare. Där hölls de fast mot sin vilja från 5 mars till 1 april 2022.

Sju bybor uppges ha avrättats av ockupanterna. Journalisten Roman Nezhyborets var en av dem som kallblodigt mördades av de ryska styrkorna.

Flera personer uppges dessutom ha avlidit på grund av de dåliga förhållandena i källaren.

Enligt Reuters och Al Jazeera har 20 personer bekräftats döda.

Misslyckades

I början av april 2022 drog sig de ryska styrkorna tillbaka från byn. Ryssland misslyckades med sitt primära mål – att överta Ukrainas huvudstad Kyiv och avsätta Volodymyr Zelenskyjs regering.

Enligt den brittiska tankesmedjan tankesmedjan Royal United Services Institutes planerade Ryssland att ta över Ukraina på tio dagar.

I dag har kriget pågått i över ett år. Västerländska uppgifter gör gällande att Ryssland förlorat närmare 200 000 soldater.

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland hotar USA med supervapen

2025 11 04

Ryssland riktar ett direkt hot mot stormakten USA.

Det ryska försvaret uppger att de kan komma att förse Venezuela med sitt avancerade missilsystem Oreshnik.

Detta ska ha väckt oro i Washington, rapporterar Kyiv Post.

Ryssland stärker Venezuelas försvar

Enligt Alexei Zhuravlyov, vice ordförande i ryska statsdumans försvarskommitté, är Ryssland redo att leverera det kärnvapenkapabla Oreshnik-systemet till Venezuela.

– Jag ser inga hinder för att leverera nya utvecklingar, såsom Oreshnik, till ett vänskapligt land, säger Zhuravlyov i en intervju med Gazeta.ru, uppger Kyiv Post.

Han understryker att Ryssland redan är Venezuelas viktigaste militärtekniska partner och levererar nästan hela sortimentet av vapen, från handeldvapen till stridsflygplan.

LÄS MER: Nya missiler till Ukraina – ska slå till i Ryssland

Supervapnet Oreshnik

Missilen som Ryssland eventuellt kan skicka till Venezuela sägs kunna träffa mål på den europeiska kontinenten inom en timme och bära upp till sex kärnvapenkrigshuvuden, enligt rysk statlig media, även om detta inte är verifierat.

– Amerikanerna kan få sig en överraskning, varnar Zhuravlyov.

Zhuravlyov betonar att ryska Su-30MK2-stridsflygplan utgör kärnan i Venezuelas flygvapen, vilket gör det till “en av de mest kraftfulla flygvapennationerna i regionen.”

Tidigare leveranser till Venezuela inkluderar Su-30MK2-flygplan, S-300VM-luftvärnssystem, Pantsir-S1 och Buk-M2E.

Leveranserna sker med ryska Il-76-transportplan, och enligt Zhuravlyov hindrar inte internationella avtal Moskvas stöd till Caracas.

USA intensifierar närvaro

Samtidigt har USA ökat sin militära aktivitet i Karibien.

Under augusti skickade Trump-administrationen en styrka på 16 000 personer med fartyg, ubåt, B-52:or, F-35:or och hangarfartyget Gerald R. Ford för anti-narkotikaoperationer.

Reuters rapporterar att USA även återöppnar den länge stängda Roosevelt Roads Naval Base på Puerto Rico för att öka kapaciteten för flyg och logistik.

Det innefattar projekt som inkluderar nya ammunitiondepåer och uppgraderade landningsbanor på civila flygplatser i Puerto Rico och de amerikanska Jungfruöarna, cirka 800 kilometer från Venezuela.

LÄS MER: UPPGIFTER: “Oöverträffad tillströmning av döda ryssar”

Foto: Boevaya mashina

Text: Redaktionen


“Skjut ned dem” – direkt order från Natoland

2025 11 04

Drönarna har flockats över flera Natoländer de senaste veckorna.

Larmen har hörts från bland annat Danmark, Norge, Estland och Polen.

I Belgien har drönare observerats över en militärbas under tre nätter i rad.

Nu har den belgiska militären fått nog.

Natolandets väpnade styrkor har fått order om att skjuta ned alla oidentifierade drönare som siktas över dess militära flygbaser, rapporterar Belga News Agency.

– Ordern har givits att skjuta ned dem, säger den belgiska försvarschefen Frederik Vansina i ett uttalande.

Skyndar på skyddsprogram

I söndags kväll observerades fyra drönare över flygbasen Kleine-Brogel. Samma kväll larmades polisen om ett dussintal farkoster i ett industriområde.

För närvarande är dock Belgiens resurser att bekämpa drönare av den här typen begränsade.

– Vansina tillade att ett program för att skydda Belgien mot drönare genomförs i en snabbare takt och att en plan för detta ändamål kommer att presenteras för ministerrådet inom kort, uppger den belgiska kanalen.

Polen: skjut ned allt

För en dryg månad sedan gick Polen ut med en liknande markering.,

Enligt landets premiärminister Donald Tusk kommer man att skjuta ned “alla föremål” som kränker landets luftrum.

Vi har fattat beslut om att skjuta ned alla föremål som flyger över Polen och kränker vårt luftrum, säger han enligt Reuters i slutet av september.

LÄS MER: Stora explosioner i ryskt ammunitionslager

Även Sverige har betonat att den typen av åtgärder kan bli aktuellt.

– Ryssland borde veta att om något av fiendens krigsfartyg eller stridsflygplan kommer in i vårt territorium eller våra vatten, då kommer vi att tvingas driva bort dem. Och om omständigheterna kräver det, skjuta ned det, sade försvarsminister Pål Jonson (M) till tyska RND i oktober.

Sverige har även fattat beslut om att stödja Danmark med militär antidrönarförmåga efter att grannlandet påverkats av drönare över flera flygplatser.

Besked kom inför det stora EU-toppmötet i Köpenhamn för en dryg månad sedan.

LÄS MER: Nya missiler till Ukraina – ska slå till i Ryssland

Foto: Nato

Text: Redaktionen