Därför säljs det rekordmånga kondomer i Sverige

2023 04 02

Att använda kondom är nu populärare än någonsin i Sverige – och det finns en tydlig orsak.

Det konstateras i en ny undersökning av Riksförbundet för sexuell upplysning, förkortat RFSU.

Hela 68 procent

– Enligt RFSU:s årliga mätning ligger kondomanvändningen bland svenskarna på rekordnivå, uppger förbundet.

Och det är inte minst i de yngre åldersklasserna som kondomens popularitet har rusat under det senast uppmätta året, 2022.

– Bland unga i åldersgruppen 16-24 år svarar hela 68 procent att de använt kondom senaste året, meddelar RFSU.

Resultatet är det högsta som uppmätts sedan RFSU började mäta 2009.

Mer än innan pandemin

Undersökningen pekar även på en kraftig svängning i attityd.

Även försäljningen ligger i topp då kondomförsäljningen har ökat med sex procent jämfört med föregående år.

Därmed har kondomvolymerna stuckit i väg till fyra procent högre nivå än året före pandemin, 2019.

– Redan 2018 såg vi ett tydligt trendbrott för kondomanvändning, säger Anette Otterström, Head of Brand & Communcation Nordic, på RFSU AB.

– En 10-årig negativ trend vände uppåt, både i användning, attityd och försäljning, säger hon.

Kraftiga förändringar

RFSU:s mätning indikerar en stor förändring i attityden till kondomer.

Andel som man anser att kondom är osexigt:

2020: 29 %

2022: 14 %

Andel som anser att det är skönare utan kondom:

2020: 42 %

2022: 28 %

Positiv uppfattning i topp

Så uppfattas en person som föreslår kondom:

Ansvarstagande 59 %

Vuxen 42 %

Omtänksam 39 %

Erfaren 25 %

Självsäker 23    

Kärleksfull 10 %

Tråkig 2 %

Nervös 2 %

Osexig 2 %

Osäker 3 %

Markör för omtanke

– Unga idag har växt upp och varit delaktiga, eller till och med drivande, i en viktig förändring, säger Pelle Ullholm som är sexualupplysare på RFSU.

– I stället för att kondomen i första hand handlar om könssjukdomar och oönskade graviditeter ses den idag som en självsäker markör för samspel och omtanke, betonar han.

Kommunikation viktigt för sex

Undersökningen visar att hela 88 procent i åldern 16-24 år tycker att kommunikation är en viktig del av bra sex

När det kommer till hur två personer indikerar att man vill ha sex visar undersökningen att 58 procent i åldern 16-24 år ber om samtycke verbalt.

Foto: C. DeLuvio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


Skattebesked till svenska folket: Regeringen och SD överens

2026 08 14

Tidöpartierna är överens om en ny ekonomisk plan.

Det meddelar regeringen och SD i dag, fredag.

Planen omfattar hur finansiering av kommande reformer ska utformas.

Överenskommelsen berör bland annat skattehöjningar. SD och regeringen lovar att två skatter inte kommer att höjas under några omständigheter.

– Framtida reformer ska inte finansieras med höjda skatter på arbete eller sparande, fastslår Tidöpartierna.

Vidare meddelar parterna att man är överens om ytterligare två principer:

- Framtida finansiering av reformer bör inte motverka motståndskraften och konkurrenskraften i den svenska ekonomin.

- Åtgärder som minskar de arbetade timmarna i ekonomin bör också undvikas.

Effektivisera statlig verksamhet

Tidöpartierna är även enats om att tillsätta en slöserikommission, som ska granska myndigheter och andra statliga verksamheter. Målet är att upp till 70 miljarder kronor ska kunna sparas genom att kapa ”onödiga utgifter”, uppger Moderaterna.

– Det kommer vara ett viktigt steg för att kunna möta behoven i välfärden och försvaret samtidigt som vi stärker ekonomin för hårt arbetande svenskar, har finansminister Elisabeth Svantesson (M) tidigare framhållit.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser”

Verksamheter ska avvecklas

Regeringen har gett Åke Nordlander i uppdrag att utreda hur den nya slöserikommissionen ska utformas. Nordlander är tidigare budgetchef i Finansdepartementet och arbetar sedan den 1 september 2025 som generaldirektör vid Exportkreditnämnden.

Han får i uppdrag att:

- kartlägga hur statliga verksamheter och utgifterna för dem har utvecklats under det senaste decenniet,

- lämna förslag på vilka statliga verksamheter och uppgifter som kan avvecklas eller prioriteras ned och hur tilldelningen av medel bör anpassas till förändringarna, och

- lämna förslag på åtgärder som kan bidra till att statliga myndigheter kan fullgöra sina uppgifter mer kostnads­effektivt.

LÄS OCKSÅ: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen