BEKRÄFTAT: Efterlängtat besked för alla mobilanvändare

2023 03 29

I slutet av 2024 väntas ett besked som kommer att underlätta livet för många i Sverige.

Alla mobiltelefoner, surfplattor, trådlösa hörlurar, bärbara datorer och digitalkameror som säljs i Sverige kommer från och med slutet av nästa år att ha samma laddare, USB-C.

Det framgår  av en promemoria från Finansdepartementet som nu föreslår ändringar i radioutrustningslagen.

Ändringarna sker till följd av ett EU-direktiv.

– Vi vill se en gemensam laddningsstandard inom EU när det gäller trådbunden laddning av konsumentnära produkter såsom mobiltelefoner.

– Detta kommer att bli möjligt från slutet av nästa år och konsumenter kommer då att kunna använda samma typ av laddare till sina mobiltelefoner och surfplattor. Det här är också ett viktigt steg i att minska det elektroniska avfallet, säger civilminister Erik Slottner (KD).

Införs stegvis

De nya reglerna kommer att införas stegvis.

I slutet av 2024 måste bland annat alla mobiler, surfplattor och digitalkameror som säljs ha USB-C-uttag.

Från och med våren 2026 gäller samma regler även för bärbara datorer.

Enligt de nya reglerna behöver konsumenterna därför inte längre en ny laddare varje gång de köper nytt.  En enda laddare kommer att kunna användas för den utrustning som omfattas av direktivet.

–Konsumenter kommer också kunna välja att köpa utrustningen utan en laddare, framhåller regeringen.

Sparar miljarder

Det nya direktivet kommer att innebära en ekonomisk lättnad för miljontals konsumenter i Sverige. 

När EU lade fram förslaget under framhävde unionen att den nuvarande situationen är "extremt slösaktig".

Enligt EU spenderar europeiska konsumenter drygt 2,4 miljarder euro per år på att köpa fristående laddare till sina elektroniska enheter. 

Apple är kritiska

Den amerikanska teknikjätten Apple har kritiserat projektet med en gemensam laddare för samtliga enheter. De anser att beslutet riskerar att ”bromsa innovationen” och skapa mer föroreningar.

Men klagomålen viftas bort av EU-kommissionen.

– Jag tvivlar inte alls på att de kommer att fortsätta innovera. Vi arbetar för konsumenterna, inte för företagen. Vi tvingar inte någon att verka på den inre marknaden, men om man vill vara där får man följa reglerna, sa inremarknadskommissionären Thierry Breton på en presskonferens i somras då förslaget togs upp av EU, enligt AP.

Foto: NordWood Themes

Text: Redaktionen


Trumps drag i natt – publicerar bildbevis

2025 04 19

Donald Trump väljer att publicera en bild som enligt honom bevisar att deporterade Kilmar Ábrego García är gängmedlem.

Förra månaden skickades Kilmar Ábrego García av misstag ut ur USA. 

Detta när han deporterades från landet tillsammans med fler än 260 venezuelaner och salvadoraner, som sägs vara gängmedlemmar.

Erkände misstaget

Efter att regeringen Trump erkänt att ett administrativt misstag ledde till att Ábrego García fördes ut ur landet har nu USA:s högsta domstol bestämt att 29-åringen ska återföras.

Detta eftersom Ábrego García riskerar förföljelse av kriminella gäng i sitt hemland.

Praxis från 2019 gör nämligen gällande att personer som riskerar förföljelse inte ska deporteras.

Kom till USA illegalt 2011

Trumptjänstemän har dock fortsatt att motsätta sig ordern, och pekar på att Ábrego García ändå kom till USA under illegala former 2011.

Dessutom menar man att det nu vore "omöjligt" att ta tillbaka honom.

El Salvadors president Nayib Bukele meddelade också i veckan att han inte tänker låta Ábrego García återvända till USA.

Läs mer: Blytungt besked för Trump i natt

Publicerar bildbevis

Under fredagsnatten svensk tid väljer Donald Trump att publicera en bild på Truth Social, som enligt presidenten bevisar att Ábrego García är medlem i det ökända gänget MS-13.

– Detta är handen på den man som demokraterna anser bör föras tillbaka till USA, eftersom han är en sådan ”fin och oskyldig person”. De sa att han inte är medlem i MS-13, trots att han har MS-13 tatuerat på sina knogar, och två högt respekterade domstolar fann att han var medlem i MS-13, misshandlade sin fru, och så vidare, skriver Trump i inlägget.

Se bilden här

Trump påpekar också att en av anledningarna till att det amerikanska folket valde honom till president var just för att han skulle städa upp på gatorna.

– Jag valdes bland annat för att ta bort dåliga människor från USA. Jag måste få göra mitt jobb. GÖR AMERIKA STORT IGEN, skriver presidenten.

Se bilden Trump publicerat genom att klicka på den här länken.

Läs vidare: Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

Foto: Official White House Photo

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen