NY RAPPORT: Världens 10 lyckligaste länder utsedda

2023 03 20

Sverige är omringade av lyckliga länder.

Det framgår i en ny rapport som idag släpptes av World Happiness Report.

Såväl Danmark som Norge och Island placerar sig högt upp på listan – och vinnaren är vår granne i öst.

Finland är enligt organisationen landet med världens lyckligaste folk. För sjätte året i följd.

– Det yttersta målet för politik och etik bör vara mänskligt välbefinnande, säger Jeffrey Sachs, amerikansk nationalekonom, till World Happiness Reports hemsida.

Undersökt lyckogapet

Rapporten har tittat närmare på trenderna för hur lycka fördelas mellan människor, vilket i många fall inte sker på jämn nivå.

Den har också undersökt lyckogapet mellan respektive befolknings övre och nedre halva.

– Mer generellt är människor lyckligare när de bor i länder där glädjeklyftan är mindre, framhåller organisationen.

Ingen pandemieffekt

Årets rapport innehåller flera intressanta insikter, enligt Lara Aknin, en av författarna.

– För andra året i rad ser vi att olika former av vardagsvänlighet, som att hjälpa en främling, donera till välgörenhet och voluntärarbete ligger över nivåerna före pandemin. Vänlighetshandlingar har visat sig både leda till och härröra från större lycka.

Det kan också konstateras att kriget i Ukraina inte gått obemärkt förbi, vilket av förklarliga skäl fått landet att sjunka på listan.

– Men det som är förvånande är dock att välbefinnandet i Ukraina sjönk med mindre än det gjorde 2014 när Ryssland annekterade Krim, och detta är delvis tack vare den extraordinära ökningen av medmänsklighet över hela Ukraina som samlats upp i data om att hjälpa främlingar, säger Jan-Emmanuel De Neve, en annan författare till rapporten.

– Den ryska invasionen har gjort Ukraina till en nation.

Toppen och botten: här hamnade Sverige

Sverige återfinns på plats nummer sex, före exempelvis Norge.

Nedan ser du de tio uppskattningsvis lyckligaste nationerna bland de undersökta länderna.

  1. Finland
  2. Danmark
  3. Island
  4. Israel
  5. Nederländerna
  6. Sverige
  7. Norge
  8. Schweiz
  9. Luxemburg
  10. Nya Zeeland

De fem olyckligaste länderna:

133. Kongo-Kinshasa
134. Zimbabwe
135. Sierra Leone
136. Libanon
137. Afghanistan

Källa. World Happiness Report

Foto: A. Visalli

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trump riktar sylvass varning – till nära allierad

2025 12 01

Spänningarna eskalerar i en känslig region.

President Donald Trump riktar en skarp varning till en av USA:s närmaste allierade.

Efter en skottlossning på fredagen, där 13 personer dog, vill Trump förhindra ytterligare eskalering.

”Inget störande får ske”

Trump kräver nu att det USA-allierade Israel inte stör utvecklingen i Syrien, rapporterar Newsweek.

Detta efter att Israel utfört razzior i en syrisk by på fredagen och haft en dödlig konfrontation med invånare i byn.

– Det är mycket viktigt att Israel upprätthåller en stark och sann dialog med Syrien, och att inget sker som kommer att störa Syriens utveckling till en välmående stat, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social på måndagen.

För några veckor sedan besöktes Trump i Vita huset av den syriska presidenten Ahmed al-Sharaa, som har ersatt den avsatta Bashar al-Assad.

– Syriens nya president, Ahmed al-Sharaa, arbetar flitigt för att säkerställa att goda saker händer, och att både Syrien och Israel får en lång och framgångsrik relation tillsammans, skriver Trump.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump kallar till stormöte

Syrien har bett om hjälp

Trump-administrationen har som mål att uppnå fred i Mellanöstern, och Trump har bland annat verkat för eldupphöret mellan Israel och Hamas i oktober.

Nu hoppas man även på att uppnå stabilitet och utveckling i Syrien, efter att al-Assad avsattes för nästan ett år sedan.

Men läget är alltså spänt, och Israel har förutom räder i syriska byar – som bemötts av beväpnade invånare – även genomfört flyganfall mot syriska militära anläggningar, enligt tidningen.

Från syriskt håll har man fördömt Israels agerande och beskrivit det som ett brott mot Syriens suveränitet.

Den syriska regeringen har också vädjat till det internationella samfundet.

I fredags bad man omvärlden att vidta ”akuta åtgärder” för att stoppa Israels agerande.

Nu reagerar alltså Donald Trump – och uppmanar Israel att föra en dialog med Syrien samt att inte störa utvecklingen i landet.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian flickr 

Text: Redaktionen


1 december 2025

Ukraina slår rekord – huvudvärk för Putin

2025 12 02

Ukrainas attacker blir allt mer intensiva.

En viktig del av den ukrainska taktiken är att genomföra attacker inne i Ryssland mot den ryska energiinfrastrukturen.

I november har attackerna trappats upp rejält.

Stora drönarattacker

Ukraina genomförde rekordmånga drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier i november, rapporterar Moscow Times.

Minst 14 drönarattacker har genomförts mot raffinaderierna under den gångna månaden, vilket är nytt månadsrekord.

Uppgifterna bygger på offentliga uttalanden från både Ukraina och Ryssland, och har sammanställts av Bloomberg.

Ukraina har bland annat attackerat Afipsky-anläggningen nära Krasnodar, som tillhör de största i södra Ryssland och har en årlig kapacitet på 9,1 miljoner ton, enligt tidningen. Det var dessutom andra gången sedan september som anläggningen träffades.

Ukrainska drönare har också inaktiverat Rosnefts huvudraffinaderi i Ryazan, som nu har varit ur funktion i flera veckor.

Även Lukoils raffinaderi i Volgograd har träffats i ukrainska drönarattacker. En viktig anläggning som står för cirka 20 procent av raffinaderiets kapacitet har inaktiverats.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa – ”Har inget att säga till om”

Påverkar finansieringen av kriget

Dessutom har Ukraina genomfört fyra attacker mot oljehanteringsanläggningar vid Svarta havet.

Attackerna lär ge Vladimir Putin en rejäl huvudvärk, eftersom de riktar in sig på den ryska finansieringen av kriget.

– Rysslands genomsnittliga dagliga raffinaderivolym har sjunkit till omkring 5 miljoner fat per dag som ett resultat av den intensifierade kampanjen, ner från de 5,3–5,5 miljoner fat per dag som vanligtvis bearbetas i senhösten, uppger analysföretaget Kpler, enligt tidningen.

Problem även för Ukraina

Samtidigt kommer det dock även siffror som är desto dystrare för Zelenskyj och Ukraina, när det gäller ryska framgångar på slagfältet.

Ryssland tog cirka 90 procent mer territorium i november än i oktober, enligt en bedömning från DeepState, rapporterar Kyiv Independent.

Ryska styrkor erövrade 505 kvadratkilometer ukrainskt territorium i november, enligt bedömningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen