UPPGIFTER: Nya interna problem för Ryssland – planerar hämnd

2023 03 13

Den interna konflikten mellan Kreml och den ökända Wagnergruppen växer ytterligare.

Rysslands framgångar i den hårt pressade ukrainska staden Bakhmut har kommit av sig.

Anledningen är att interna stridigheter mellan grundaren och finansiären av legosoldatsgruppen, Jevgenij Prigozjin, och Kreml har nått vägs ände. Det uppger den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War, ISW.

– Den ryska försvarsministern Sergej Sjojgu kommer sannolikt att ta tillfället i akt att medvetet låta såväl eliten som tillfångatagna Wagnerstyrkor i Bakhmut dödas i ett försök att försvaga Prigozjin och sätta käppar i hjulet för hans inflytande i Kreml, framhålls i tankesmedjans senaste rapport.

Klagat på Putin

Nyligen uppgav såväl Wagnergruppen själva som Storbritanniens försvarsdepartement att gruppen kontrollerar större delen av områdena kring Bakhmut.

Samtidigt har den ryska anfallstaktiken störts av att Wagnergrundaren klagat på att utlovad ammunition inte nått hela vägen fram.

– Om Wagnergruppen drar sig tillbaka från Bakhmut nu kommer hela fronten att kollapsa, har Jevengenij Prigozjin uttryckt i ett meddelande.

Han har även direkt anklagat Putinregimen för förräderi.

Uppges planera hämnd

Nu uppges Kreml ha tröttnat helt på Wagnerchefens beteende. Enligt tankesmedjan skulle inte den ryska regimen ha någonting emot om gruppen kraftigt försvagas.

– Den ryska militärledningen försöker sannolikt hämnas på Prigozjin för en konflikt som inledde i maj 2022, framhäver ISW.

Rapporten uppger vidare att Prigozjin sannolikt övertygat Putin om att han skulle kunna omringa Bakhmut om han fick tillgång till ammunitionslagret som krävdes.

Prigozjin ska även ha fått utöka sina befintliga ultranationalistiska rekryteringskampanjer till att omfatta vanliga ryssar och fångar.

Påstås offra gruppen

Men Wagnerchefen uppges dock ha tagit ut Putins förtroende för givet.

– Prigozhin överskattade Putins beroende av Wagnerstyrkor och försökte ersätta rysk militär och politisk ledning med Wagner-anknutna personer, rapporterar ISW.

När den kostsamma offensiven mot Bakhmut nu kulminerar uppges Putin ha hittat en syndabock om Ryssland drabbas av fler bakslag, och kommer då att välja att offra Wagnergruppen.

– Putin kommer sannolikt att använda Wagners höga dödstal, rapporter om dålig moral och krigsbrott för att avleda uppmärksamheten från sannolikt lika stora eller möjligen värre problem inom de ryska väpnade styrkorna, framhåller tankesmedjan.

Enligt ISW består Wagnergruppens hopp om att övertyga Kreml om sin lojalitet gentemot Putinregimen.

LÄS MER: Uppgifter: Stridigheter inom Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: “Sveriges sämsta bank” pekas ut – har flera miljoner kunder

2025 09 15

Missnöjet med de svenska bankerna ökar.

Det konstaterar undersökningsföretaget Svenskt kvalitetsindex, SKI, i en färsk rapport på måndagen.

Beskedet är en förändring från fjolåret då förtroendet generellt ökade.

– Vi ser tydligt att kundrelationerna satts på prov under året. Passiva råd äventyrar förtroendet. Även i svårbedömda lägen förväntar sig kunderna att banken aktivt visar vägen, säger Johan Parmler, vd för Svenskt kvalitetsindex, i en kommentar.

Oro för börsen

Bakgrunden till de nya siffrorna bedöms ligga i att förra årets positiva signaler bytts ut mot en växande börsoro samtidigt som den svenska ekonomin inte anses ha lyft.

Även det pågående kriget i Ukraina och en allmän handelsosäkerhet spelar roll, menar SKI.

– Förra året såg vi hur sänkt inflation, räntesänkningar och en viss ekonomisk återhämtning bidrog till en ökad optimism bland bankkunderna, säger Johan Parmler.

"Räcker inte"

En annan faktor som fick kundernas förtroende att öka förra året var bankernas digitala lösningar och enkla självservice.

I år har nöjdheten i den kategorin stannat av.

– I verkligheten vi lever i räcker det inte med att erbjuda bra digitala tjänster. Det är aktivitet som räknas, säger Johan Parmler.

LÄS OCKSÅ: Kritiserad skatt sänks – från 25 till 6 procent

Swedbank i botten

Längst ned på förtroendelistan över bankerna i mätningen återfinns Swedbank – bland såväl privatkunder som företagskunder. Storbanken, med över sju miljoner kunder, hamnade sist även förra året. Då var åtminstone siffrorna för kundnöjdheten något högre än i år.

Kundnöjdheten mäts på en skala mellan 0 och 100. Betyg under 60 i kundnöjdhet bedöms generellt som underkänt och tecken på att företaget har svårt att behålla kunder.

Där balanserar Swedbank precis på gränsen.

Betyg över 75 pekar på en stark relation mellan företag och kund. Listan nedan avser nöjdheten bland bankernas privatkunder.

  1. Sparbankerna (74,6)
  2. Länsförsäkringar bank (72,7)
  3. Övriga banker (70,4)
  4. Skandia (70,4)
  5. ICA Banken (69,6)
  6. Danske Bank (68,0)
  7. Handelsbanken (67,8)
  8. Branschen (67,1)
  9. Nordea (66,6)
  10. SEB (65,5)
  11. Swedbank (60,4)

Källa: SKI

LÄS OCKSÅ: 420 000 svenskar riskerar betala mer än de behöver – enkelt att lösa

Foto:

Text: Redaktionen


Viktigt polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 09 15

Från och med idag, måndag, inleder polisen särskilda kontroller i Sverige.

Hela landet berörs av det som polisen kallar för nationell trafikvecka med fokus på hastigheten. Insatsen pågår till och med söndag.

Fokuset den här gången ligger på vägar med hastighetsgränser på 70 kilometer i timmen och uppåt.

Under årets första sju månader omkom totalt 112 personer i olyckor på Sveriges vägar och dessa som nu ska kontrolleras extra är överrepresenterade i statistiken.

Många underskattar skillnaden som några få km/h kan ha för utgången av en olycka.  Våra bilar är inte så säkra som man kan tro, i en frontalkollision är risken stor att dödas om man kör fortare än 80 km/h, säger Urusla Edstörm, trafikstrateg vid polisen, i ett uttalande.

– Därför har vi denna vecka valt att fokusera våra kontroller på sträckor med lite högre hastigheter, till exempel landsvägar.

Därför informerar polisen i förväg

Det är inte första gången som polisen genomför en nationell trafikvecka. Sedan ett tag tillbaka aviseras insatserna dessutom på förhand.

Enligt polisen har det varit effektivt.

–  Att vi informerar i förväg om fler hastighetskontroller kan verka märkligt men faktum är att det också ger resultat. Människor följer i större utsträckning hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor, vilket också syns på olycksstatistiken. Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt, säger Ursula Edström.

LÄS OCKSÅ: Polisen förtydligar – "det ger faktiskt böter"

Kan spara 50 liv

Såväl målade som civila polisbilar kommer att genomföra hastighetskontrollerna.

Även motorcyklar skickas ut för att hålla ordning i trafiken. Mätningarna kommer ske både med synliga laserinstrument vid vägkanten samt med dolda genomsnittshastighetsmätare.

Trafikverket delar polisens bild av att insatserna är effektiva, till och med avgörande.

– Förra året höll 54 procent  rätt hastighet på våra vägar, men om alla höll hastigheten skulle cirka 50 liv sparas varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket, i samma utskick.

LÄS OCKSÅ: Höjer hastigheten till 150 km/h – först i hela EU

Fakta: Polisens nationella trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU.

Källa: Polisen

Foto: Polisen

Text: Redaktionen