I NATT: Stora protester i Rysslands grannland

2023 03 08

Stora protester har utbrutit i Rysslands grannland Georgien.

Demonstranter kastar bensinbomber och stenar mot polisen efter att ett kritiserat lagförslag närmar sig ett godkännande.

Lagen, som har stöd av det styrande Georgian Dream-partiet, innebär att organisationer som får mer än 20 procent  av sin finansiering från utlandet måste registrera sig som ”utländska agenter”. Annars riskerar de hårda straff.

En liknande lag infördes i Ryssland av diktatorn Vladimir Putin 2012.

– Den har sedan använts för att slå ner på oliktänkande, rapporterar Reuters.

Västvänliga

Några veckor efter Rysslands invasion av Ukraina ansökte Georgien om medlemskap i EU.

Demonstranterna i Georgien fruktar att det nya lagförslaget kommer att hämna landets chanser att bli en fullvärdig medlem av unionen och i stället föra Georgien närmare den ryska diktaturen.

– Vi är här för att skydda vårt land eftersom vi inte vill vara en del av Ryssland igen, säger 30-årige Demetre Shanshiashvili enligt Reuters. 

Han har tillsammans med tusentals andra samlats i Georgiens huvudstad Tbilsi för att protestera mot lagförslaget.

Våldsamt

Poliser beväpnade med kravallsköldar försöker slå tillbaka protesterna. Tårgas och vattenkanoner används för att skingra demonstranterna.

Demonstranterna har i sin tur även svarat med våld.

– Minst tre bensinbomber, samt stenar, har kastats mot polisen, uppger Reuters.

Presidenten har valt sida

Georgiens president Salomé Zurabisjvili ställer sig på demonstranternas sida.

Hon vill lägga in sitt veto mot lagen om den godkänns i parlamentet.

Under ett besök i USA utrycker presidenten sitt stöd till demonstranterna.

– Ni representerar ett fritt Georgien, ett Georgien som ser sin framtid i väst, och som inte låter någon ta denna framtid ifrån oss, säger hon och tillägger:

– Ingen behöver den här lagen. Alla som har röstat för den har brutit mot konstitutionen.

Ryssland invaderade 2008

Georgien befinner sig i den ryska diktaturens intressesfär.

Putinregimen vill  undvika att den gamla sovjetstaten går i en demokratisk och västvänlig riktning.

År 2008 invaderade ryska styrkor Georgien efter att landet närmade sig väst och Nato. Vid alliansens toppmöte 2008 i Bukarest kom dess medlemmar överens om att Georgien kan bli medlem i alliansen om de uppfyller alla nödvändiga krav.

Kontrollerar regioner

I början av augusti 2008 tågade ryska trupper in i landet och ryskt flyg bombade flera mål i Georgien. Striderna pågick under flera veckor.

I slutet av månaden erkände Ryssland utbrytarrepublikerna Sydossetien och Abchazien och har sedan dess kontrollerat regionerna.

Foto: A. McCarthy resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor ukrainsk attack mot ryskt flygfält

2025 07 05

Ukraina har gått till attack.

På lördagsförmiddagen kommer besked om att Ukraina har attackerat ett ryskt flygfält.

Det rör sig om en stor drönarattack.

Under natten har Ukraina attackerat flera ryska regioner – attacken mot flygfältet skedde i Voronezh Oblast, rapporterar Kyiv Independent.

Stor attack

Ukraina attackerade Borisoglebsk-flygfältet i ryska Voronezh Oblast natten till den 5 juli och skadade ett lager med glidbomber, flygplan och andra ryska militära tillgångar. 

På flygfältet finns flygplan av typerna Su-34, Su-35S och Su-30SM som enligt militären regelbundet används av Ryssland i luftangrepp mot Ukraina. 

Anfallet kan ha förstört ett tränings- och stridsflygplan, och ytterligare utvärderingar pågår.

Bredare drönarattack

Anfallet var en del av en bredare nattlig drönarkampanj över hela Ryssland, med explosioner och bränder rapporterade i minst sex regioner. 

Ukrainska tjänstemän säger att dessa drönaroperationer syftar till att undergräva Rysslands anfallsförmåga och föra kriget närmare de som möjliggör Kremls kampanj.

Läs mer: Bakslag för Putin – värsta krisen sedan 90-talet

Generalstaben kommenterar

Ukrainas generalstab kommenterar attacken mot flygfältet.

– Den 5 juli slog enheter ur specialförbanden inom Ukrainas väpnade styrkor, i samarbete med andra delar av försvarsmakten, till mot flygfältet Borysoglebsk i Voronezh oblast som ett led i ansträngningarna att minska fiendens förmåga att genomföra flyganfall, menas det.

– Flygfältet är hemmabas för fientliga flygplan av typen Su-34, Su-35S och Su-30SM. En depå med glidbomber, ett träningsflygplan och eventuellt andra flygplan träffades.

“Alla åtgärder”

Generalstaben fortsätter.

– Resultaten av attacken håller på att klargöras. Försvarsmakten fortsätter att vidta alla åtgärder för att underminera de ryska ockupanternas möjligheter att slå mot civil infrastruktur och tvinga Ryssland att upphöra med sin väpnade aggression mot Ukraina. Fortsättning följer! Ära till Ukraina!

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Trump tror på banbrytande avtal – redan nästa vecka

2025 07 05

Ett avtal om vapenvila i Mellanöstern kan vara nära förestående.

Kriget mellan Israel och Hamas har rasat i ett år och nio månader.

Flera försök att få till en vapenvila har gjorts.

Nu ger USA:s president Donald Trump besked om att han tror på ett banbrytande avtal – redan nästa vecka, rapporterar Reuters.

Tror på avtal

President Donald Trump säger att det är bra att Hamas uppges ha reagerat i ”en positiv anda” på ett nytt USA-medlat förslag om eldupphör i Gaza.

Han säger till reportrar ombord på Air Force One att det kan finnas en överenskommelse om vapenvila i Gaza så snart som nästa vecka.

– Vi måste få det överstökat. Vi måste göra något åt ​​Gaza, säger Trump enligt AFP.

Hamas besked

Hamas uppger att de “allvarligt är redo att omedelbart inleda en förhandlingsrunda”.

En högt uppsatt palestinsk tjänsteman med insyn i samtalen uppger att Hamas accepterade den allmänna ramen men att de har begärt flera ändringar, inklusive en amerikansk garanti för att fientligheterna inte kommer att återupptas om samtalen om att avsluta kriget misslyckas.

På tisdagen sade Trump att Israel har accepterat de ”nödvändiga villkoren” för ett 60 dagar långt eldupphör, under vilket parterna skulle arbeta för att få slut på kriget, rapporterar BBC.

Det är planen

Planen tros omfatta ett stegvist frisläppande av tio levande israeliska gisslan av Hamas och kropparna av 18 andra gisslan i utbyte mot palestinska fångar som hålls i israeliska fängelser. 

Femtio personer i gisslan hålls fortfarande fångna i Gaza, varav minst 20 tros vara vid liv.

I förslaget sägs också att tillräckliga mängder humanitärt bistånd omedelbart ska föras in i Gaza under medverkan av FN och Internationella rödakorskommittén.

Har försökt länge

Internationella aktörer har under en längre tid försökt få till vapenvila och fredsavtal mellan Israel och Hamas.

Det återstår att se om den amerikanska planen kan vara det som leder till eldupphör nästa vecka.

Foto: The White House

Text: Redaktionen